מרכז ייעוץ והרשמה 1-700-700-741

איך לא לשלם מס רכישה על דירה שנייה

בניגוד למס רכישה על דירה ראשונה, בדירה שנייה נשלם מס רכישה על הדירה. לא משנה מה שווייה. אז איך לא לשלם מס רכישה על דירה שנייה?
מחשבון ומחברת. כיתוב: איך לא לשלם מס רכישה על דירה שנייה

לפני שנענה על השאלה איך לא לשלם מס רכישה על דירה שנייה, מה זה בכלל מס רכישה? מס רכישה הוא מס שמשלם מי שרוכש דירה למגורים.  זהו מס ששיעוריו משתנים משנה לשנה. 

עם זאת יש פטורים שונים על מס זה, למשל בגין שווי הדירה. כלומר יש פטור בחוק למי שזו דירתו היחידה עד תקרה מסוימת במחיר הדירה (לסימולטור מס רכישה של מס הכנסה)

כמו כן מדרגות המס נמוכות יותר בהשוואה למי שזו דירתו השנייה. המטרה היא כמובן להרחיק מי שאינו קונה דירה למגורים, כמו משקיעים, בתקווה להוזיל את הדירות למגורים. נציין כי מס רכישה הוא אחד הנושאים המעניינים בקורס מיסוי מקרקעין ובלימודי נדל”ן.

עם זאת  גם לרוכשי דירה שנייה יש פטורים במקרים מסוימים, וכאן אנחנו חוזרים לשאלה ששאלנו, איך לא לשלם מס רכישה על דירה שנייה?

איך לא לשלם מס רכישה על דירה שנייה כמשפרי דיור

משפרי דיור הם מי שמוכרים דירת מגורים בבעולתם וקונים דירה חדשה. בפרק הזמן שבו הם קנו את הדירה הם עדיין מחזיקים בדירה השנייה. כמובן שאין מדובר בבעלים שמתכוונים להרוויח מהדירה השנייה אלא במי שמחפשים את הקונים לדירה שלהם. 

לכן קבע המחוקק חלון זמן שבו רכישת הדירה לא תיחשב לצורכי מס, 18 חודשים בדירה יד שנייה. אם המוכר הוא קבלן או יזם ולא מדובר ביד שנייה, חלון הזמן הוא 12 חודשים בלבד. כך ברור לרשויות שאין בכוונת הקונה להחזיק את הדירה השנייה למשך זמן רב.

באנר ללימודי שמאות רכוש

דירה במתנה

עוד דרך לא לשלם מס רכישה בדירה שנייה היא דירה במתנה לבן זוג, בתנאי שבן הזוג מתגורר באותה דירה. במקרה זה יש פטור ממס רכישה גם במקרה של דירה שנייה.

איך לא לשלם מס רכישה על דירה שנייה בהסכם ממון

מלבד משפרי דיור ודירה במתנה יש עוד איך לא לשלם מס רכישה על דירה שנייה? כן. ניתן גם לקבל פטור ממס רכישה על דירה שנייה אם חתמתם על הסכם ממון. כך למעשה יש הפרדת רכוש בין מי  שרשום בפועל כבעל הדירה לבן זוג שאינו רשום, זאת בניגוד לבני זוג נשואים ששניהם נחשבים בעלי הדירה.

קבלת דירה עקב גירושים

בדומה לדירה מתנה לבן זוג, גם במקרה של קבלת דירה עקב גירושים לא תיחשב הדירה השנייה לצורך תשלום מס רכישה.

אנשים עם האותיות taxes. נושא: איך לא לשלם מס רכישה על דירה שנייה

הנחות על מס רכישה לדירה שנייה

עד עכשיו דנו באיך לא לשלם מס רכישה על דירה שנייה. יש מעט מקרים שבהם לא נשלם כלל על מס רכישה. אך יש כמה וכמה מקרים שבהם נקבל הקלות והנחות במס רכישה.

נכים ובעלי לקויות

במקרה של בעלי נכויות ולקויות גם במקרה של מס רכישה על דירה שנייה, המס לא יעלה על 0.5% מגובה הנכס. בכלל זה נכללים מי שאינם כשירים לעבודה לצמיתות מדרגה 75% נכות. כמו כן יקבלו את ההקלה הורים לילד נכה.

 

עולים חדשים

גם עולים חדשים לא ישלמו יותר מ-0.5% מס רכישה מגובה הנכס על דירה שנייה, זאת בתנאי שהעולה עלה בשבע השנים האחרונות וששווי הדירה אינו עולה על 1,902,945 שקל, נכון ל-2022.

הנחה במס רכישה לבני משפחות שכולות

נוסף לאלו גם בני משפחות שכולות זכאים  לפטור ממס רכישה.  מדובר על יתומים עד גיל 40 וכן באלמנות והורים לחיילים שנספו בקרב. במקרה של רכישת דירה שאינה מוגדרת כדירה יחידה הם ישלמו מס רכישה מופחת בשיעור של 0.5% בלבד מערך הדירה.

ירושה

ירושה אינה נחשבת לעסקת מכר, ולכן אין מס רכישה על קבלת דירות ירושה כלל.

סיכום

מס רכישה הוא אחד הנושאים המורכבים בלימודי נדל”ן ובקורס מיסוי מקרקעין  במיוחד וכדי להבינו עד תומו יש להתמחות בכך. זהו מס שכמעט כל מי שרוכש דירה יצטרך לשלם. יחד עם מס שבח והיטל השבחה הוא מהמסים הנפוצים בעסקאות נדל”ן. מי שמעוניין לעסוק בתחום יכול להרוויח עמלות גבוהות בגין ייעוץ בנושא.

רוצים ללמוד יותר על איך לא לשלם מס רכישה בדירה שנייה? רוצים לדעת יותר על הנחות במיסים? תכנוני מס ופטורים? בואו ללמוד מקצועות שהם הרבה יותר מסתם מקצוע, הם גם חוסכים כסף, ולא מעט, בחיי היומיום שלנו. מה צריך לעשות? פשוט מאוד. או שנכנסים לעמוד הקורסים שלנו ובוחרים את הקורס המתאים לכם, או שגוללים מטה ומשאירים לנו פרטים, ואנחנו כבר נחזור אליכם.

כתבות נוספות שיעניינו אותך

שיתוף

שלחו לנו הודעה

פוסטים נוספים

ידיים על מחשב. כיתוב: לימודי אונליין

לימודי אונליין – קורסים מומלצים און ליין 2022-2023

מעוניינים בהסבה מקצועית? חושבים על שינוי בקריירה? זה קל משחשבתם. כאן תמצאו לימודי אונליין וקורסים מומלצים און ליין שיאפשרו לכם ללמוד מהבית בזמן ובתנאים שנוחים לכם, עד לקבלת תעודת הסמכה ורכישת מקצוע..

מחברת עם מספרים ומחשב. כיתוב: מתי משלמים מס רכישה

מתי משלמים מס רכישה? – המדריך המלא

מס רכישה הוא מס אשר נגבה בעת עסקת רכישה של נכס נדל”ן והוא אחד הנושאים הנלמדים בקורס נדל”ן, מיסוי מקרקעין וכן שמאות מקרקעין. מס זה משולם על רכישת זכויות במקרקעין ומטרתו היא להשפיע על שוק

אסי אבני על רקע בניניים. כיתוב: שמאות מקרקעין והתחדשות עירונית

מה הקשר בין שמאות מקרקעין וחדשנות עירונית, איך שמאי המקרקעין מעריך את הכדאיות הכלכלית ועוד – ראיון עם יו”ר ועדת הצעירים של לשכת שמאי המקרקעין

אחד התחומים המניבים ביותר בתחום שמאות המקרקעין והנדל”ן הוא התחדשות עירונית. מה משמעות התחום הזה? למה הוא כל כך חשוב? איך מעריכים פרויקטים של התחדשות עירונית? ומה עושים כשיש מחלוקות? אסי אבני עם כל התשובות

שנחזור אליך לעזרה בבחירת קריירה?

בחר את הקריירה שהכי מסקרנת אותך ונחזור אליך עם כל הפרטים

ליצירת קשר לחץ כאן

צור קשר

יש לך שאלות? צריך עזרה? מנהלי שירות הלקוחות שלנו ישמחו לענות לך על כל שאלה - הכנס את הפרטים שלך ואנו ניצור איתך קשר במהירות