מרכז ייעוץ והרשמה 1-700-700-741

היתר בניה תוך 3 חודשים: מציאות או פנטזיה?

תחום הבניה הוא אחד התחומים השמרניים ביותר באופן מסורתי, אך הפעם נראה כי השינוי עשוי להימצא ממש מעבר לפינה. בכתבה שפורסמה לאחרונה ב-YNET התבשרנו כי מספר מהנדסי ערים בהובלתו של האדריכל עודד גבולי, מהנדס עיריית תל אביב ב-7 השנים האחרונות, מעוניינים לקדם רפורמה שעשויה לזרז באופן קיצוני את הליכי התכנון ולקצר את ההמתנה להיתר בניה ללא יותר מ-3 חודשים.

מערכת מסורבלת

 בניגוד להייטק, תקשורת או רפואה, תחום הנדל”ן הוא עתיר רגולציה. כל תכנית צריכה להגיע לאישור עם כמות גדולה של שרטוטים ונספחים, גם כאלה שכלל לא רלוונטים ולא מושפעים מהתכנית המוצעת. יזמים רבים מחוייבים לבקש אינספור הקלות בהליכי רישוי, גם כאשר השינויים המוצעים אינם פוגעים באיש.

הסרבול המיותר גורם לעיכובים בלתי פוסקים ודוחה תכניות נדל”ניות בשנים רבות, מקשה על צעירים להשיג דירות ומייקר את שכר הדירה עבור שוכרים. כעת נראה שנפל דבר בקרב אנשי המקצוע והדרך לשינוי צוברת תאוצה.

להפחית את הרגולציה

עפ”י ההצעה החדשה יעברו מוסדות התכנון לגישה מקלה. הדרישה היא כי הרגולטור לא יתערב בשינויים המתבצעים בתוך המגרש. עפ”י גישה זו יוגדרו קווי הבניין והוועדות לא יתערבו בכל מה שקורה בתוכו.

עוד מעוניינים המהנדסים כי תגובש גרמושקה אחידה (בקשה להיתר בניה) עם 10  שרטוטים לכל הארץ, בכך יימנע הצורך בהגשת אינספור נספחים שלעיתים כלל אינם רלוונטים לאופן בו ייראה המבנה בעוד עשר שנים מהיום. כל היתר יהיה באחריות היזם ויועציו כאשר הרשות המקומית תבדוק שהנספחים מתאימים למה שהיא הקצתה. כל הנספחים העוסקים בסביבת הבניין (צמחיה, הצללה, ניקוז וכדומה) ניתן יהיה לדחות לסוף התהליך ובכך לזרז אותו.

דרישה נוספת של קבוצת המהנדסים היא לבטל את הצורך בקבלת ההקלות השונות, שלטענתם מכבידות במיוחד על ועדות הערר ובתי המשפט. הרעיון הוא כי הוועדות השונות יעסקו בתכנון ולא ברישוי.  

שוק דינמי חדש

כמו בכל ענף ותיק, גם בתחום הנדל”ן חשוב שלא להקדים ולשמוח. גם כאן, שינוי כמו זה שמוצע מתרחש לרוב רק מכורח הנסיבות. עם זאת, החדשות הטובות (או הרעות – תלוי את מי שואלים), הן שכורח שכזה כבר ייתכן וישנו; יוקר המחיה והתשואות הנמוכות של השנתיים האחרונות בשוק הנדל”ן עושות את שלהן ויוצרות לחץ על מקבלי ההחלטות להקל על היזמים.  

אם אכן תיושם ההצעה במלואה היא עשויה לשנות מן היסוד את הגישה התכנונית בישראל. השוק יהפוך דינמי ומהיר, היצע הדיור יגדל ורמת החיים תעלה באופן משמעותי. מקצועות הנדל”ן יפרחו ויזמויות חדשות תבואנה לעולם. אם גם אתם מעוניינים להצטרף למסלול שמאי המקרקעין של מכללת אפיק, לחצו כאן להשאירו פרטים >>

באנר הפניה לקורס שמאות רכוש. כותרת: כמה עולה קורס שמאות מקרקעין

כתבות נוספות שיעניינו אותך

שיתוף

פוסטים נוספים

ידיים על מחשב. כיתוב: לימודי אונליין

לימודי אונליין – קורסים מומלצים און ליין 2022-2023

מעוניינים בהסבה מקצועית? חושבים על שינוי בקריירה? זה קל משחשבתם. כאן תמצאו לימודי אונליין וקורסים מומלצים און ליין שיאפשרו לכם ללמוד מהבית בזמן ובתנאים שנוחים לכם, עד לקבלת תעודת הסמכה ורכישת מקצוע..

מחברת עם מספרים ומחשב. כיתוב: מתי משלמים מס רכישה

מתי משלמים מס רכישה? – המדריך המלא

מס רכישה הוא מס אשר נגבה בעת עסקת רכישה של נכס נדל”ן והוא אחד הנושאים הנלמדים בקורס נדל”ן, מיסוי מקרקעין וכן שמאות מקרקעין. מס זה משולם על רכישת זכויות במקרקעין ומטרתו היא להשפיע על שוק

שלחו לנו הודעה

שנחזור אליך לעזרה בבחירת קריירה?

בחר את הקריירה שהכי מסקרנת אותך ונחזור אליך עם כל הפרטים

ליצירת קשר לחץ כאן

צור קשר

יש לך שאלות? צריך עזרה? מנהלי שירות הלקוחות שלנו ישמחו לענות לך על כל שאלה - הכנס את הפרטים שלך ואנו ניצור איתך קשר במהירות