מרכז ייעוץ והרשמה 1-700-700-741

מתי משלמים מס רכישה? – המדריך המלא

מס רכישה הוא מס אשר נגבה בעת עסקת רכישה של נכס נדל”ן והוא אחד הנושאים הנלמדים בקורס נדל”ן, מיסוי מקרקעין וכן שמאות מקרקעין. מס זה משולם על רכישת זכויות במקרקעין ומטרתו היא להשפיע על שוק
מחברת עם מספרים ומחשב. כיתוב: מתי משלמים מס רכישה

מס רכישה הוא מס אשר נגבה בעת עסקת רכישה של נכס נדל”ן והוא אחד הנושאים הנלמדים בקורס נדל”ן, מיסוי מקרקעין וכן שמאות מקרקעין. מס זה משולם על רכישת זכויות במקרקעין ומטרתו היא להשפיע על שוק הדירות להשקעה בארץ ועל המחירים בו.

 אז מתי משלמים מס רכישה? מהן מדרגות מס רכישה? והאם יש הבדל בין מס רכישה דירה ראשונה לבין מס רכישה על דירה שנייה? כל התשובות במדריך המלא למס רכישה.

מס רכישה – הגדרה

סעיף 9(א) לחוק מיסוי מקרקעין קובע כי בכל עסקה של מכירת זכות במקרקעין, רוכש הזכות יהא חייב בתשלום מס (מס רכישה). שיעור המס נקבע ביחס לשווי המכירה או על פי סכום קבוע, ובהתאם לסוג המכירה או המקרקעין.

מס רכישה אינו משויך להכנסה או לרווח של רוכש הנכס, אלא לתשלום המוסכם אותו שילם הרוכש וכפי שמופיע בחוזה המכר של הדירה. יש לציין כי ישנו סף מינימלי לתשלום מס מסוג זה. החישוב של מס הרכישה נעשה ע”פ מדרגות מס, והוא מתעדכן בכל שנה ב-15 בינואר.

אדם אשר רוכש דירה וכאשר בזמן הרכישה אין ברשותו דירה נוספת, יוכל ליהנות מפטור תשלום מס רכישה עד לתקרה מסוימת המוגדרת בחוק. כאשר אדם רוכש דירה שנייה, משמע שהוא כבר מחזיק זכויות על נכס נדל”ן נוסף, הוא יאלץ לשלם מחיר גבוה יותר עבור מס הרכישה.

מחשבון מס רכישה

אם ברצונכם לדעת מראש את מס הרכישה הצפוי לכם בקניית נכס נדל”ן מסוים, אתם מוזמנים להיעזר במחשבון מס רכישה של רשות המיסים.

מה כדאי לדעת, מה צפוי להיות מס הרכישה לפני הקנייה?

על מנת להיערך לעסקת הנדל”ן, יש להבין את גובה מס הרכישה טרם ביצוע העסקה. הערכת מס הרכישה תוכל לסייע לרוכש הנכס לדעת בדיוק את גודל ההשקעה שלו בנכס, ובנוסף לבחון אפשרות של ביצוע תכנון מס על מנת לחסוך בעלויות. כאשר הרוכש יודע מראש את מדרגות מס הרכישה ואת החוקים הנלווים לעסקה זו, הוא יכול לבדוק ייתכנות של פטור ממס רכישה או הקלה מסוימת על המס בעסקה זו. 

מתי משלמים מס רכישה על דירה ראשונה?

לפני שנלמד מתי משלמים מס רכישה ומהן מדרגות המס על דירה ראשונה, כדאי שנבין מהי ההגדרה לדירה ראשונה. דירה ראשונה מוגדרת כדירת מגורים אשר משמשת כדירה יחידה של רוכש בישראל. 

חשוב לדעת שדירת מגורים ראשונה תיחשב יחידה גם במקרה בו לרוכש ישנה דירה נוספת אשר חלקו באחזקתה הוא נמוך משליש, וגם במידה שיש בבעלותו דירה נוספת אשר הוא קיבל בירושה וחלקו בדירה נמוך ממחצית.

מדרגות מס רכישה לדירה ראשונה: (2022)

  • עד מחיר דירה ראשונה בשווי 1,805,545– פטור ממס רכישה.
  • החל ממחיר של 1,805,545 שקלים ועד 2,141,605 שקלים – מס רכישה בשווי 3.5%.
  • החל ממחיר של 2,141,605 שקלים ועד 5,525,070 שקלים – מס רכישה בשווי 5%.
  • החל ממחיר של 5,525,070 שקלים ועד 18,416,900 שקלים – מס רכישה בשווי 8%.
  • החל ממחיר של 18,416,900 שקלים ומעלה – מס רכישה בשווי 10%.

מדרגות המס מתעדכנות בכל שנה, והן נקבעות בצורה כזו שככל שסכום הרכישה גבוה יותר, כך גם סכום מס הרכישה.

חותמים על חוזה. מתי משלמים מס רכישה?
חותמים על חוזה. מתי משלמים מס רכישה?

מס רכישה על דירה שנייה

מס רכישה על דירה שנייה ומעלה הוא מס גבוה יותר ממס רכישה על דירה ראשונה, ומטרתו של מס זה היא להכביד על רוכשים המעוניינים להשקיע במספר נכסי נדל”ן וכתוצאה מכך להפוך את השקעה זו לפחות משתלמת. 

סכום מס רכישת דירה שנייה הוא גבוה יותר מסכום מס רכישת דירה ראשונה, וזאת על מנת לסייע למשפרי דיור ולזוגות צעירים לרכוש דירה. כדי לדעת מתי משלמים מס רכישה לדירה שנייה, תוכלו להיעזר במדרגות המס לדירה שנייה.

מדרגות מס רכישה לדירה שנייה: (2022) 

  • החל ממחיר של 5,525,070 שקלים – מס רכישה בשווי 8%.
  • מעל מחיר של 5,525,070 שקלים – מס רכישה בשווי 10%.

האם ישנם הקלות או פטור ממס רכישה?

ישנם מספר מקרים חריגים בהם תיתכן הקלה בתשלום מס רכישה או קבלת פטור ממס רכישה. במקרה בו מתבצעת החלפה של שתי דירות מגורים למשל, תינתן הקלה בתשלום מס הרכישה וגובה התשלום יהיה 50% ממס הרכישה. 

מקרה נוסף שבו תינתן הקלה, הוא מקרה של פינוי ובינוי. במקרה בו אדם מקבל דירת מגורים חדשה בתמורה לדירתו הישנה כחלק מתהליך פינוי בינוי, דירתו החדשה תהיה פטורה ממס רכישה.

בנוסף למקרים אלו ישנן קבוצות שונות הזכאיות לתשלום מס רכישה מופחת כאשר הן רוכשות דירה למגורים. בין הקבוצות אשר זכאיות להקלות אלו ניתן למצוא משפחות שכולות ונפגעי פעולות האיבה, נכים (על פי שיעור הנכות), תושבים חוזרים, עולים חדשים ועוד. (קראו עוד איך לא לשלם מס רכישה על דירה שנייה)

סיכום

אם אתם רוצים ללמוד עוד על הנושא, של מס רכישה ועל מיסים אחרים שהם חלק מרכזי מכל עסקת נדל”ן, של מכירה או קנייה, רוצים לדעת גם איך להגדיל את ההכנסות וגם איך לחסוך כסף, מוזמנים לבדוק את הקורסים שלנו. אתם יכולים גם לגלול מטה ולהשאיר לנו פרטים.

.

כתבות נוספות שיעניינו אותך

שיתוף

שלחו לנו הודעה

פוסטים נוספים

ידיים על מחשב. כיתוב: לימודי אונליין

לימודי אונליין – קורסים מומלצים און ליין 2022-2023

מעוניינים בהסבה מקצועית? חושבים על שינוי בקריירה? זה קל משחשבתם. כאן תמצאו לימודי אונליין וקורסים מומלצים און ליין שיאפשרו לכם ללמוד מהבית בזמן ובתנאים שנוחים לכם, עד לקבלת תעודת הסמכה ורכישת מקצוע..

אסי אבני על רקע בניניים. כיתוב: שמאות מקרקעין והתחדשות עירונית

מה הקשר בין שמאות מקרקעין וחדשנות עירונית, איך שמאי המקרקעין מעריך את הכדאיות הכלכלית ועוד – ראיון עם יו”ר ועדת הצעירים של לשכת שמאי המקרקעין

אחד התחומים המניבים ביותר בתחום שמאות המקרקעין והנדל”ן הוא התחדשות עירונית. מה משמעות התחום הזה? למה הוא כל כך חשוב? איך מעריכים פרויקטים של התחדשות עירונית? ומה עושים כשיש מחלוקות? אסי אבני עם כל התשובות

שנחזור אליך לעזרה בבחירת קריירה?

בחר את הקריירה שהכי מסקרנת אותך ונחזור אליך עם כל הפרטים

ליצירת קשר לחץ כאן

צור קשר

יש לך שאלות? צריך עזרה? מנהלי שירות הלקוחות שלנו ישמחו לענות לך על כל שאלה - הכנס את הפרטים שלך ואנו ניצור איתך קשר במהירות