מרכז ייעוץ והרשמה 1-700-700-741

תנודות חיוביות בעולם הנדל”ן הישראלי לצד תקופת הקורונה

שנת 2020 הפכה לקשה ומאתגרת גם עבור עולם הנדל"ן הישראלי. מכללת אפיק למדה ועוקבת אתר השינויים הדינמיים שיש בענף. במבט מעל ניתן להבחין ולראות איך בתוך אותו משבר ישנם גם מספר תהליכים חיוביים שיש לברך עליהם.

במסגרת לימודי שמאות מקרקעין של מכללת אפיק למדים הסטודנטים עד כמה ענף הנדל”ן בישראל ובחו”ל מושפע ממהלכים מדיניים ופוליטיים החלים במקביל. משבר הקורונה מהווה דוגמה לכך שגם בתקופה קשה ומורכבת ובה חוסר וודאות, ניתן להצביע על מספר תהליכים חיוביים שחלים במקביל ומהווים בעצם גם הזדמנות לקדם רעיונות שלא היו מתקבלים בזמנים אחרים.

בשוק השכירות הישראלי עודכן לאחרונה כי חבר הכנסת ישראל אייכלר מקדם תיקון חקיקה שבו יהיה ניתן להביא לפיצול דירות וזאת ללא הצורך בהיתר בנייה ותשלום של היטל השבחה. תמריצים אלו, מקווה אייכלר, יביאו להצפת שוק השכירויות למגורים ובכך להוזלת שכר הדירה.

הצעתו של אייכלר מהווה חלק מהוראות השעה נוכח הקורונה. היא הונחה להצעה על שולחן הכנסת בתחילת יולי וזאת בכדי להביא לפתרון מידי למצוקת הדיור והמחסור בהיצע של דירות קטנות לשוכרים. אייכלר, יוזם תיקון החקיקה טען כי ככל שהצעתו יעילה “פתרונה אינה מידי, כיום קיימות בשוק עשרות אלפי דירות שאינן מושכרות, בין השאר עקב העובדה שלשוכרים אין אפשרות לממן החזקת דירה גדולה”.

הוראת השעה בשינוי חוקתי זה אמורה לחול לאורך תקופה של חמש שנים, כשבתקופה זו יוכלו בעלי הדירות לפצל דירות שגודלן 100 מ”ר לפחות ללא הצורך בהיתרי בנייה ובפטור מתשלום היטל השבחה. על יחידות הדיור הקטנות להיות לכל הפחות בגודל של 35 מ”ר ויכללו מטבח, שירותים וכניסה נפרדת ואלו יוצעו לשוכר בשוק השכירות החופשי ולא לשימוש של קרובים ובני משפחה.

סימן חיובי ומעודד נוסף בשוק הנדל”ן הישראלי חל על אילת. העיר רשמה נתון חיובי ובו למעלה ממאה דירות נמכרו בעיר מסוף מאי ועד תחילת יולי. במאי נמכרו בעיר כ-49 דירות במחיר ממוצע של 1.38 מיליון שקל לדירה. 50 דירות נוספות נמכרו ביוני במחיר ממוצע של 1.22 מיליון שקל לדירה.

מאיר יצחק הלוי, ראש העיר אילת, אמר לפורטל החדשות החרדי “כל הזמן” למול תקופת הקורונה “אנו קוצרים בחודשים האחרונים את פירות עמלינו על המאמץ הרב שהשקענו בשנים האחרונות בכל הקשור לפיתוח העיר. אנו מקבלים פניות רבות מיזמים וקבלנים שמבקשים להשקיע בעיר, הן בהיבט המלונאי והן בהיבט של מגורים. תוכנית ‘פארק הטרמינל’ שיצאה לדרך, תוכנית פיתוח רצועת החוף, תוכנית חידוש מרכז העיר ועוד מעוררות סקרנות רבה בקרב משקיעים. העיר עוברת מהפיכה ואנחנו שמחים שהיא לא נעלמת מעיני היזמים, המשקיעים ורוכשי הדירות”.

התהליכים החיוביים שעוברים על אילת בתחום הנדל”ן בקיץ הזה הביאו גם את חיים מסילתי, יו”ר לשכת שמאי המקרקעין, להזכיר כי “העיר אילת נמצאת בעיצומה של תנופת פיתוח משמעותית מאד. תוכניות רבות הגיעו לכדי הבשלה בעת הנוכחית והפיתוח של העיר לא נעלם מעניהם של משקיעים ישראליים וגם של תושבי חוץ, שמבינים את הפוטנציאל של השבחת הנכס והתשואות העתידיות. בנוסף, היום כבר מבינים שהקורונה לא עומדת לעזוב אותנו במהרה ורבים רוכשים דירות כדירות נופש משום שאופציית החופשה בחו”ל לא נראית באופק. אני מעריך שקצב מכירת הדירות באילת אף יגבר בחודשים הקרובים”.

תהליכים מבורכים אלו מהווים נדבך נוסף, מעניין ומסקרן שמוכיח שוב איך גם בתקופות משבר מוצא עולם הנדל”ן פתרונות יצירתיים ומפיק התנהלות שונה שגורמת לגלגליו לנוע. עבור הסטודנטים במכללת אפיק תנודות אלו מהוות דוגמה לחומר הנלמד בקורס שמאות מקרקעין אודות היותו של ענף זה דינמי וגמיש שיודע להמציא עצמו מחדש ולייצר פתרונות ותופעות חיוביות על מנת לעמוד על רגליו. 

צילום: Edgardo W.Olivera

באנר הפניה לקורס שמאות רכוש. כותרת: כמה עולה קורס שמאות מקרקעין

 

 

כתבות נוספות שיעניינו אותך

שיתוף

שלחו לנו הודעה

פוסטים נוספים

ידיים על מחשב. כיתוב: לימודי אונליין

לימודי אונליין – קורסים מומלצים און ליין 2022-2023

מעוניינים בהסבה מקצועית? חושבים על שינוי בקריירה? זה קל משחשבתם. כאן תמצאו לימודי אונליין וקורסים מומלצים און ליין שיאפשרו לכם ללמוד מהבית בזמן ובתנאים שנוחים לכם, עד לקבלת תעודת הסמכה ורכישת מקצוע..

מחברת עם מספרים ומחשב. כיתוב: מתי משלמים מס רכישה

מתי משלמים מס רכישה? – המדריך המלא

מס רכישה הוא מס אשר נגבה בעת עסקת רכישה של נכס נדל”ן והוא אחד הנושאים הנלמדים בקורס נדל”ן, מיסוי מקרקעין וכן שמאות מקרקעין. מס זה משולם על רכישת זכויות במקרקעין ומטרתו היא להשפיע על שוק

שנחזור אליך לעזרה בבחירת קריירה?

בחר את הקריירה שהכי מסקרנת אותך ונחזור אליך עם כל הפרטים

ליצירת קשר לחץ כאן

צור קשר

יש לך שאלות? צריך עזרה? מנהלי שירות הלקוחות שלנו ישמחו לענות לך על כל שאלה - הכנס את הפרטים שלך ואנו ניצור איתך קשר במהירות