מרכז ייעוץ והרשמה 1-700-700-741

הערכת שווי של תמונות אומנותיות

תחום השמאות האומנותית כולל בתוכו הערכת שווי של לא מעט פרטי וחפצי אומנות, כשבין אלו ישנם מומחים העוסקים בהערכת שווי של ציורים תמונות אומנותיות וזאת על בסיס מספר רחב של פרמטרים חשובים.

עבור אלו העוסקים בתחום האספנות, חפצי אומנות מהווים עבורם חפצים להם ערך סנטימנטלי רחב. ערך לו קשר הדוק לנושא הפריט ומה הוא מייצג, לאומן עצמו, לחומרים בהם עשו שימוש, להקשר ההיסטורי של הפריט, ההקשר הרגשי ועוד.

בכל הנוגע לתמונות, יש פעמים ותמונת נוף רגילה, היכולה להיראות לרובנו כפשוטה וסטנדרטית, חובקת בתוכה שווי וערך כספי גבוה. לא פעם ניתן עדיין למצוא תמונות כאלו במחסנים ישנים או כאלו שעברו בירושה מספר דורות וחשוב כמובן להבין את ערכן האמיתי.

מקור אפשרי לתמונות וציורים יקרי ערך

אחד מהמקורות האפשריים למציאת תמונות וציורים יקרי ערך הם בבתים של הסבים והסבתות שלנו. יש פעמים ואותם בני משפחה רכשו לעצמם תמונות וציורים מאמן שהיה באותה עת בתחילת דרכו וכיום, לאחר עשרות שנים, הפך מפורסם ומוערך. בפעמים אחרות אותם סבים וסבתות היו אלו שבעצמם ירשו תמונה או ציור ישן בן מאות שנים, כשאותו פריט אומנות שוכב אצלם במחסן והן בכלל שכחו מקיומו.

אילו חומרים יעלו את שווי הציור?

שימוש בחומרים מסוימים יש בהם להעלות את ערך התמונה או הציור. ציורים שצוירו על גבי בד יהיו בעל ערך גבוה יותר לעומת אלו שצוירו על גבי נייר וזאת בשל העבודה כי לציורים על בד עמידות גבוהה ברבה. שימוש בצבעי שמן יעלו גם כן את ערך הציור וזאת לעומת שימוש של הצייר בצבעי אקריליק, כשגם כאן הסיבה לכך נעוצה בעובדה כי לצבעי שמן עמידות גבוהה יותר לאורך שנים.

יש מקרים ובהם גיל פריטי האומנות יביא בכל מקרה לצורך לעבודת שחוזר. יש לקחת בחשבון כי אופן ביצוע השחזור יקבע כמובן את השווי הסופי של פריט האומנות ועל כן חשוב להתייעץ עם שמאי אומנות עבור מומחים העוסקים בשחזור ציורים וזאת בהתאם לחומרים בהם נעשה שימוש בעבר.

מי הצייר?

זהות הצייר משמעותית בהחלט בכל הנוגע לשווי ציור. פריט אומנות של צייר מוכר וידוע יביאו לשווי רב יותר לעומת פריט אומנות של אמן פחות מוכר. הדבר מקביל וזהה כמובן לשווקים נוספים גם מחוץ לעולם האומנות.

תקופה וסגנון

לתקופה בה צוירה התמונה או הסגנון המאפיין אותה ערך בפני עצמו המגולם בשווי הסופי של היצירה. לא מעט ציירים נעים בין מספר תקופות וסגנונות, כשכל ציור שלהם מוערך בשווי שונה בשל אותן הבחנות והבדלים בין הסגנונות והתקופות, כשגם כאן קיים מדרג מסוים הנוגע לסגנון הציור והתקופה בה נוצר.

איזה נושא מייצגת התמונה?

גם לנושא והרעיון עצמו משמעות בשווי אותו פריט אומנות. ניתן לקחת כדוגמה ציורים של אמנים מישראל, כשתמונות וציורים המייצגים את שנותיה הראשונות של ישראל יהיו בעלי שווי כספי גבוה יותר, למול פריטי ציור ותמונות המייצגים תקופות מאוחרות יותר.

במבט רחב יותר ידוע שתמונות פורטרטים נחשבות לתמונות בעלות תמחור גבוה יותר לעומת תמונות נוף, לרוב בשם נדירותן.

שימוש בהערכת ציורים בלתי תלויה

חשוב לסכם ולומר – אם בידכם תמונות וציורים שיש ויכולים להיות שווים סכום כסף משמעותי, חשוב לפנות לשמאי אומנות להם ניסיון בהערכת שווי של תמונות וציורים. חשוב לוודא כי הפנייה לשמאי אומנות נעשית לשמאי עצמאי שאינו מחויב או עובד תחת גלריה או מוזיאון מסוים, כשאז יש והערכת השווי שיעניק לכם לא תהיה תואמת וזאת למול רצון הגלריה או המוזיאון לרכוש מכם הפריט במחיר נמוך למול שוויו האמיתי.

שיתוף

פוסטים נוספים

לחיצת יד וכניסה לבית. כיתוב: קורס יועץ משכנתאות

קורס יועץ משכנתאות

מהו קורס יועץ משכנתאות? למי הוא מתאים? במה אפשר לעסוק לאחריו? מה זמן הקורס וכמה מרוויחים?

תמונה: ידיים על מקלדת נגישה. טקסט: הצהרת נגישות

הצהרת נגישות – מכללת אפיק

באפיק אונליין אנחנו מחויבים להנגשה לכל בעלי המוגבלויות באפיק אונליין חשוב לנו מאוד להנגיש את הלימודים ואת האתר לכל בעלי המוגבלויות, כך שלא יהיה תלמיד

רישיון שמאי מקרקעין

מהי תעודת שמאי מקרקעין

מה זו תעודת שמאי מקרקעין? מה היא מקנה? איזו השכלה דרושה כדי להיות שמאי מקרקעין? וכל מה שרציתם לדעת אתם רוצים להיות שמאי מקרקעין? להיות

איך נקבע מחיר אומנות פלסטית

איך נקבע מחיר אומנות פלסטית

מהם הגורמים המשפיעים על מחיר אומנות פלסטית. המרצה סימה סימון עם התשובות אומנות פלסטית היא שם כולל לאמנויות הנעשות מחומרים הניתנים לעיבוד כלשהו, כגון  ציור,

כמה מרוויח שמאי רכוש

כמה מרוויח שמאי רכוש?

מהו שכרו של שמאי רכוש, כמה מרוויחים לאחר הלימודים ומה הביקוש למקצוע תחום השמאות הוא מעניין מאוד. למרות המשכורות הגבוהות יחסית לאחר הלימודים עדיין יש

הסרטונים האחרונים

שלחו לנו הודעה

שנחזור אליך לעזרה בבחירת קריירה?

בחר את הקריירה שהכי מסקרנת אותך ונחזור אליך עם כל הפרטים

ליצירת קשר לחץ כאן

צור קשר

יש לך שאלות? צריך עזרה? מנהלי שירות הלקוחות שלנו ישמחו לענות לך על כל שאלה - הכנס את הפרטים שלך ואנו ניצור איתך קשר במהירות