מרכז ייעוץ והרשמה 1-700-700-741

איך נקבע מחיר אומנות פלסטית

איך נקבע מחיר אומנות פלסטית

מהם הגורמים המשפיעים על מחיר אומנות פלסטית. המרצה סימה סימון עם התשובות

אומנות פלסטית היא שם כולל לאמנויות הנעשות מחומרים הניתנים לעיבוד כלשהו, כגון  ציור, פיסול, צילום, הדפס, עבודות וידאו וארכיטקטורה. לכל טכניקה ישנם תתי-סעיפים המאפיינים אותם, הן לגבי ערכם האומנותי והן לגבי ערכם המסחרי. ולכן משפיעים על איך נקבע מחיר אומנות פלסטית. תוכלו ללמוד על כך ועוד בקורס הערכת אומנות בהירשמות לקורס הערכת אומנות במסגרת לימודי שמאות רכוש.

באנר הפניה לקורס שמאות רכוש. כותרת: כמה עולה קורס שמאות מקרקעין

ציור ורישום

הציור, למשל, נעשה משחר ההיסטוריה על משטחים שונים, החל מציור על קירות (כמו ציורי הסלע שצוירו בתקופה הפלאוליתית לפני מעל ל-17,000 שנים, ונמצאו במערות לאסקו בצרפת). ציורים אלו נעשו באמצעות חומרים שהיו מצויים בטבע, ואחר כך ציור שמן על בד, עץ, דיקט, נייר, זכוכית, נחושת, קרטון ועוד.

טכניקות נוספות הנחשבות ליצירות המוגדרות כציור הן אלה שצוירו בצבעי מים, גואש, פסטל, טמפרה, אקריליק וטכניקה מעורבת. יצירות אלו בדרך כלל נעשות על נייר או קרטון.

רישום, לעומת ציור, נעשה ברוב המקרים על נייר באמצעות דיו, טוש, פחם, עיפרון, גיר, עט, וציפורן. לבחירת המשטח והטכניקה יש משמעות ניכרת לגבי התוצאה הסופית החזותית של היצירה. יצירות שנעשו בטכניקת ‘שמן על בד’ נחשבות ליקרות ביותר, הן בגלל עמידותן לאורך זמן והן בגלל מורכבותן ככלי ביטוי של האומן.

פיסול

פיסול נעשה אף הוא מחומרים שונים, כגון : אבן, עץ, מתכת, חימר, שיש, ברונזה, וחומרים פלסטיים. החומר בפיסול נבחר על ידי האומן על פי כוונתו ליצור פסל יחיד או סדרת פסלים מאותו סוג. פסלים יחידים בדרך כלל נעשים באבן – על ידי סיתות בעץ, בשיש ובחימר. פסלים אלו יהיו חתומים על ידי האומן בחריטה או בשיטה אחרת בתחתית הפסל. כאשר האומן רוצה ליצור סדרת פסלים מאותו סוג – באותו גודל או בגדלים שונים – הוא בדרך כלל בוחר בחומר כמו ברונזה שאותו ניתן לצקת בכמות שרוצים (מקובלת סדרה של 8 פסלים) על פי הדגם שהוא יוצר. הפסלים יהיו ממוספרים בחריטה בתחתית הפסל ובדרך כלל חתומים.

ההדפס

הדפס הינו עבודת דפוס הנעשית על ידי צייר או גרפיקאי, והבחירה של האומן בטכניקה זו היא כדי ליצור מאות עותקים מאותה יצירה באיכות זהה. הדפס נעשה לרוב על נייר, ולמרות האפשרות לשכפל יצירת הדפס במאות עותקים, בדרך כלל יצירות מודפסות במהדורות מוגבלות, וממוספרות כך שניתן לזהות את מספרה של היצירה מתוך כלל המהדורה. האמן חותם (לרוב בעיפרון) על כל העתק, אם ההדפס נעשה בעודו בחיים, ולאחר מותו ניתן לראות הדפסים החתומים על ידי מנהלי עזבונו, ובכך ניתנת הוכחה למקוריותו.  טכניקה זו מוזילה מאד את מחיר היצירה, אם כי אם ההדפס נעשה על ידי פיקאסו, למשל, היצירה תזכה עדיין  לערך גבוה.

שם האמן

יצירותיהם של אמנים אשר זכו להכנס ל “פנתאון” האומנים הנחשבים בעולם האומנות יקבלו מחיר גבוה בכל מכירה של יצירותיהם. לרוב זה יקרה אחרי מותם. הערכים המסחריים נקבעים, כמובן, במכירות הפומביות הנערכות מדי תקופה בבתי המכירות הבינלאומיים. לא כל האומנים נמכרים בבתי מכירות בינלאומיים כגון סות’ביס וקריסטיס. ולעיתים אמנים מקומיים זוכים להימכר במחירים מכובדים דווקא בארצם, ולזה נאמר “יש נביא בעירו”. הנוסחה לכניסה ל”פנתאון” לוטה בערפל. עם זאת, קיימת הסכמה בעולם האומנות לגבי האסכולות השונות שרוב האומנים הנמנים עמן נחשבים לחברי הפנתאון. בדרך כלל היצירות של אומנים אלו יזכו להיות מוצגות במוזיאונים נחשבים ברחבי העולם.

גורמים נוספים  שמשפיעים על מחירי האומנות

נושא היצירה

נושא היצירה מהוה מרכיב חשוב במחיר. כאשר אומן מזוהה עם נושא מסוים של יצירות, אם הוא צייר גם נושא שונה שלא עסק בו, יצירה נדירה זו תזכה למחיר גבוה יותר. אומן הנחשב לצייר פורטרטים דגול, יצירת נוף שלו תימכר במחיר גבוה יותר. האסתטיקה של היצירה, שבאה לביטוי בנושא שבחר האומן, קובעת את האטרקטיביות שלה בעיני המתבונן. וכתוצאה מכך גם נקבע ערכה.

גיל היצירה

כשמתייחסים לגיל היצירה הכונה היא לתקופה שבה היא נעשתה. אבל אין זה  אומר שככל שהיצירה מוקדמת יותר מחירה גבוה יותר! לאמנים בדרך כלל ישנה תקופת שיא ביצירותיהם, מעין תקופת בשלות, במהלכה, לדעת מבקרי האמנות צוירו היצירות הטובות ביותר שלהם. יצירות מתקופה זו יזכו למחירים גבוהים יותר מאשר יצירות שצוירו בתקופות קודמות או מאוחרות יותר.

גודל היצירה

לגודל היצירה יש כמובן השפעה על מחירה, אך אין זה אומר שניתן להעריך תמונות לפי מטר. הפרמטר הזה נלקח בחשבון רק לאחר שכל קודמיו נשקלו. יהיו מקרים שבהם יצירה קטנה ואיכותית תהא יקרה יותר מיצירה גדולה של אותו אמן, עם זאת כאשר הפרמטרים הקודמים זהים, יהא לגודל השפעה על המחיר. הגודל של היצירה נמדד בסנטימטרים או באינצ’ים על פי היחידות הנהוגות באותה ארץ. הדפסים נמדדים על פי גודלו של הגיליון שעליו הודפסו.

מצב היצירה

ההתייחסות למצב היצירה היא למצבה הפיזי כגון פגומה, ירד הצבע, טיפלו ביצירה והתיקונים נראים לעין. ביצירות שמן-על-בד התיקונים קלים יותר לכן המחיר לא ייפגע באופן משמעותי. יצירות על נייר או קרטון קשה ויקר לתקן, לכן יש השפעה רבה על המחיר

מסגרת היצירה

גם למסגרת היצירה ישנה השפעה על מחירה. קיימים אמנים שנהגו למסגר את יצירותיהם בעצמם, לכן המסגרת מהווה חלק ממנה. במכירה פומבית למשל ציור חשוב הנמכר עם המסגרת המהודרת המותאמת ליצירה יימכר במחיר גבוה יותר.

וידאו וצילום

עבודות וידאו וצילום מתומחרות לרוב על ידי האמנים עצמם. יצירות אלו מאחר שהן חדישות למדי ואינן נחשבות ליצירות אשר כבר נמכרו במכירות חוזרות ובבתי מכירות פומביות, הערך שלהן נקבע על ידי היוצר עצמו ולא על ידי הקהל שקובע את ערכה במכירה פומבית. איכות היצירות הללו נקבע הן על ידי האומן והן על פי איכות העזרים הטכניים שבהם הוא משתמש. עם זאת ניתן לציין שבשנים האחרונות עבודות צילום נמכרות גם במכירות פומביות, והאמן הישראלי עדי נס שהצילום שלו בשם “הסעודה האחרונה” נמכר בשנת 2007 ב102,000 דולר, נמכר בפעם השניה בשנת 2005 ב-264,000 דולר ובפעם השלישית בשנת 2013 ב-377,000 דולר שבר בכך את שיא התמחור על צילום ישראלי ולאמן בן זמננו.

תוכלו לקרוא עוד פה:

מה זה קורס הערכת אומנות ועיצוב

לימודי שמאות והערכת אומנות – מבלי לצאת מהבית

כתבות נוספות שיעניינו אותך

שיתוף

שלחו לנו הודעה

פוסטים נוספים

ידיים על מחשב. כיתוב: לימודי אונליין

לימודי אונליין – קורסים מומלצים און ליין 2022-2023

מעוניינים בהסבה מקצועית? חושבים על שינוי בקריירה? זה קל משחשבתם. כאן תמצאו לימודי אונליין וקורסים מומלצים און ליין שיאפשרו לכם ללמוד מהבית בזמן ובתנאים שנוחים לכם, עד לקבלת תעודת הסמכה ורכישת מקצוע..

מחברת עם מספרים ומחשב. כיתוב: מתי משלמים מס רכישה

מתי משלמים מס רכישה? – המדריך המלא

מס רכישה הוא מס אשר נגבה בעת עסקת רכישה של נכס נדל”ן והוא אחד הנושאים הנלמדים בקורס נדל”ן, מיסוי מקרקעין וכן שמאות מקרקעין. מס זה משולם על רכישת זכויות במקרקעין ומטרתו היא להשפיע על שוק

שנחזור אליך לעזרה בבחירת קריירה?

בחר את הקריירה שהכי מסקרנת אותך ונחזור אליך עם כל הפרטים

ליצירת קשר לחץ כאן

צור קשר

יש לך שאלות? צריך עזרה? מנהלי שירות הלקוחות שלנו ישמחו לענות לך על כל שאלה - הכנס את הפרטים שלך ואנו ניצור איתך קשר במהירות