ההבדל בין אספנות לאגרנות

ההבדל בין אספנות לאגרנות

מה ההבדל בין אספנות לאגרנות? ומה דומה? איך מגדירים אספן? וכמה טיפים מצוינים לאספן המתחיל

מהי אספנות? מהי אגרנות? ומה ההבדל ביניהן? קודם כול אספנות היא חלק מלימודי הערכת אומנות במסגרת שמאות רכוש. אספנות נבדלת מאגרנות במנגנוני הבחירה, הבדיקה, ההעדפה והבידול המופעלים תוך כדי בחירת החפץ. כאשר אנחנו אוגרים חפצים הם נטמנים איפשהו, נשכחים ונחשבים לחפצים “מתים”. בעוד שבבואנו לאסוף פריטים יש להם “חיים” משלהם, אנחנו דואגים להם, מתפארים בהם, מציגים אותם או “מבקרים” אותם תכופות, ושומרים עליהם מכל משמר. אספן הוא, אם כן, אדם שבונה אוסף מפריטים מסוימים שיש ביניהם קשר מוגדר. (הגדרה אחרת לאספן  היא : “אספן הוא אדם אשר מספר הפריטים שלו גדול מהמקום שהוא יכול להציגם”). פרטים נוספים תוכלו למצוא בקורס שמאות האומנות שלנו.

מיהו האספן

אוספים נועדו לקשר בינינו – כאינדיוידואלים, לזולת – המשתייך לקבוצה. נהוג להתיחס אל האספן כבעל התכונות אסתטיקה, שלמות ויופי. אלו מפצים על פגמים אישיים באמצעות שלמות החפצים. לרוב האספן זוכה למחמאות על בחירתו והחלטותיו – דבר שמחזק את ביטחונו העצמי.

איסוף מרכך, במידת מה, את הנהייה אחר החלום, הרדיפה אחר ההצלחה או הכיבוש הבא, את הצורך לשליטה, ברכושנות ובעלות. נעשו לא מעט מחקרים פסיכולוגיים על הסיבות והמוטיבציה של האספנים. לזיגמונד פרויד היו המון חפצי אספנות בחדרי הטיפולים שלו, והם שימשו בעיקר לבנות אווירה של “עולם אחר”, בהיותם מיצגים ארצות אחרות וסצינות מתקופות קודמות. עם זאת, הוא מעולם לא פרסם מחקר כלשהו על ההשפעה של האוספים על טבע האדם.

במאות ה-17 וה-18 היו בבתי העשירים מעין “ארונות ראווה/סקרנות” בהם הציגו בעלי הבתים את החפצים שאספו במהלך מסעותיהם. החפצים שמשו גם להצגת הצד האסתטי המפותח, והמעמד הכלכלי הרם של המארחים, כאשר האורחים הסתקרנו ומצאו בהם גם ענין לשיח חברתי. חלק מחפצים אלו השתייכו לטבע כגון פרפרים וצמחים מיוחדים, אחרים היו חפצי אומנות שנעשו בידי אדם ואיפיינו את התרבות הספציפית של התקופה והמקום.

באנר הפניה לקורס שמאות רכוש. כותרת: כמה עולה קורס שמאות מקרקעין

נהוג לייחס “עין טובה ואף מחודד” לאספנים ובכך לזכות בדברי שבח שמיחסים להם עמיתיהם  על יכולתם לבחור פריטים מיוחדים, להשקיע זמן וכסף ומאמצים להרחבת הידע שנרכש תוך האיסוף. הידע הזה לא ניתן לרכישה מספרים אלא מכיתות-רגליים, מחיפוש, מביקורים במקומות שבהם ניתן לבחון פריטים, ומהתנסות חווייתית. בעשורים האחרונים יותר ויותר אנשים אכן אוספים חפצי אמנות בתחומים רבים ומגוונים, וככל שהשוק מציע בנדיבות המון פריטים, יש צורך לאספן המתחיל לרכוש כלים לאבחן טוב מרע, חדש מול ישן או (במקרים מסויים אף מחודש או מיושן), מקור מהעתק. כאן תמצאו מידע נוסף על קורס הערכת אומנות ועיצוב.

טיפים לאספן המתחיל

א. תרחיבו תחילה את ידיעותיכם והכרותכם בתחום הספציפי שתרצו להתמקד באיסופו;

ב.תבחנו בקפידה את החפץ שבוחרים, תשאלו את עצמכם אם מידותיו נראות נכונות, אם הוא עשוי מחלקים שונים – האם כל החלקים נעשו באותו חומר ובאותה עת.

ג. בקרו במקומות שבהם אין ספק במקוריות החפצים, בחנו אותם ביסודיות ותלמדו את הדרך שבה הם יוצרו.

ד. תבקרו בתצוגות של מכירות פומביות שבהן ניתן להתיעץ עם מומחה וגם למשש את החפצים.

ה. בדקו את המאפיינים של חפצים שנוצרו בעבודת יד לעומת אלה שנעשו במכונה בייצור המוני.

ו. רצוי לבחור לאסוף פריטים מיוחדים ונדירים, הם מעניינים יותר וערכם תמיד נשמר.

ז. יש לזכור שאין חפץ בעולם שלא ניתן לייצר אותו קצת פחות איכותי ולמכור אותו יותר זול, והקונה התמים שהמחיר מהווה עבורו מדד יחיד – יהיה טרף קל לזייפנים. לכן  אל תיתנו למחיר להשלות אתכם!

ח. וטיפ אחרון-חביב וחשוב :

 מציאות פרועות הן נדירות כמו שלג בקיץ, כשתמצאו חפץ  אומנות איכותי – תבדקו היטב ותשאלו את עצמכם :                             

 האם מצאתם מרצדס במחיר פיאט ?!

איסוף נעים !!

                                                             

שיתוף

פוסטים נוספים

הצצה לשיעורים שלנו

הי, אפשר להציץ פה על חלק מהשיעורים שלנו. האמת, הסרטון הזה טיפל’ה ישן, אנחנו עובדים על סרטון חדש 🙂 בסרטון הזה רואים קצרצרים מהשיעורים, אבל

אז מה המחירים של לימודי שמאות מקרקעין ?

אז איך זה קורה? בזכות מערכת לימודים מקוונת (LMS) , מערכת הכוללת רשת חברתית, קורסים דיגיטליים, תרגולים, מבחנים והרצאות של מיטב המרצים, הגענו לשיעורי הצלחה מטורפים

אדם על מחשב. כיתוב: איפה כדאי ללמוד שמאות מקרקעין

איפה כדאי ללמוד שמאות מקרקעין

מה המוסדות שבהם אפשר ללמוד שמאות מקרקעין? מה לומדים בשמאות מקרקעין? ומה היתרונות של אפיק? השאלה איפה כדאי ללמוד שמאות מקרקעין היא שאלה של הרבה

שלחו לנו הודעה

ליצירת קשר לחץ כאן

צור קשר

יש לך שאלות? צריך עזרה? מנהלי שירות הלקוחות שלנו ישמחו לענות לך על כל שאלה - הכנס את הפרטים שלך ואנו ניצור איתך קשר במהירות