מרכז ייעוץ והרשמה 1-700-700-741

הריקושטים שעפים בעקבות יוזמת מחירון הרכב של משרד התחבורה

בתחילת דצמבר פורסם בתקשורת הישראלית כי יוזמת משרד התחבורה ליצור מחירון רכב המבוסס על חובתם של האזרחים בדיווח על הסכומים בהם נמכרו ונרכשו רכבים, הביא את יצחק לוי, מהבכירים בענף התחבורה בישראל, להתנגד למהלך.

תזכורת ליוזמת משרד התחבורה

ביולי השנה פרסמנו באתרנו כי משרד התחבורה, פועל נמרצות בקידום מאגר אינטרנטי נגיש וחינמי עבור הציבור הרחב שיהפוך למחירון רכב המתחרה במחירוני הרכב של “יד2” ו“לוי יצחק”. המחירון של משרד התחבורה אמור מבחינתם ליצור “וודאות מוחלטת בעסקאות יד שנייה ויאפשר לרוכשי רכבים יכולת מיקוח גדולה מול מגרשי הטרייד אין, סוחרי שוק הרכבים המשומשים ויאפשר יצירת תחרות בשוק מחירוני הרכב”. עוד מסרו גורמים במשרד התחבורה כי “הגיע הזמן שיהיה לציבור הישראלי כלי נוסף, מחירון מד רכב אמיתי – ‘מחירון ההמונים’. כזה שיאפשר להם לקנות רכב משומש במחיר ריאלי ובשוויו האמיתי בלי מניפולציות, בלי שטיקים. בכך נחסוך לאזרחים את עוגמת הנפש וכמובן לחסוך לציבור אלפי שקלים בעסקאות שאינן משקפות את השווי הריאלי של הרכב”.

יצחק לוי – הדמות המובילה בהתנגדות למחירון הרכב של משרד התחבורה

יצחק לוי, שמיצב עצמו לאורך שנים כמי שמומחה בתחום מחירוני הרכב בישראל, העביר למשרד התחבורה מכתב ובו דרישתו לחדול מהיוזמה אותה הם מקדמים. נימוקו של לוי מתבסס על הטענה כי יצירת אותו מחירון מהווה שימוש פסול במשאבים ציבוריים תוך התערבות גסה בשוק הרכבים. פנייתו של יצחק לוי למשרד התחבורה נעשתה לאחר שלא נשמעה ממנו תגובה מאז יולי האחרון. כעת, באמצעות עורך דינו ירון אלון, פנה לוי אל משרד התחבורה עם אותה דרישה נחרצת.

בפנייה קודמת של עו”ד ירון אלון למשרד התחבורה נדרש כי משרד התחבורה יחדלו בתוך 14 ימים מהשקת המחירון, כשהדבר אף כולל כל פרסום בנוגע אליו, ביצוע הפיילוט בדואר ישראל וכמובן ההכפשות הנלוות והרומזות כלפי מרשו – יצחק לוי. הכפשות שכללו, מבחינת עו”ד ירון אלון, ייחוס לקנוניה ובה טענה כי מחירון הרכב של לוי יצחק פועל מטעם גורמים בעלי עניין בשוק הרכב בישראל.

שיא המכתב, מצד עו”ד אלון, נטען כי אותו מחירון של משרד התחבורה מהווה אקט ה”מזכיר תקופות אפלות ומשטרים דיקטטוריים באופן שאינו מתיישב עם אופייה הדמוקרטי והחופשי של המדינה. אפילו השם שניתן למחירון שתקבע המדינה – ‘מחירון העם’ – מדיף ניחוח פופוליסטי”.

מחירון לוי יצחק – אוטוריטה בתחום הרכבים

מחירון לוי יצחק הינו ירחון לכלי תחבורה ונמצא בבעלותו של שמאי הרכב לוי יצחק. המחירון של לוי יצחק נחשב במשך שנים רבות למחירון עליו מסתמכים רבים בענף התחבורה בישראל והוא נחשב כמונופול של ממש עוד משנות ה-70 המוקדמות.

במחירון לוי יצחק מוצגים מרבית דגמי כלי הרכב הנמכרים בישראל. המידע אודות כלי הרכב מסודר בטבלאות מסודרות המציגות דגמים על פי שם היצרן, דגם, שנת ייצור, רמת גימור ועוד. בין היתר, משקלל מחירון הרכב של לוי יצחק פרמטרים נוספים המשפיעים על מחירי כלי הרכב בישראל, תוך התייחסות למספר הבעלויות הקודמות של כלי הרכב, אבזור, קילומטראז’ ועוד.

באתר האינטרנט של לוי יצחק ניתן כיום ליהנות ממידע רחב הנוגע לעולם הרכב ואף לקבל מידע חשוב ומשמעותי בכל הנוגע למחירי דירות, שיפוצים ועוד.

היכן הנושא עומד כעת?

על פי הידוע הקמת המחירון של משרד התחבורה נמצא כעת בשלבי פיילוט מתקדמים. שלב בו מוכרים ורוכשים מתבקשים באופן וולונטרי בלבד להצהיר על סכום המכירה. בדואר ישראל, שבהם אמורים המוכרים והרוכשים לבצע את הצהרת סכום הרכישה של רכב יד שנייה, מסרו כי ההיענות הוולנטרית במסגרת אותו פיילוט נמוכה.

תגובת משרד התחבורה

נוכח פנייתו והתייחסותו של לוי יצחק לנושא מסרו במשרד התחבורה כי מטרת המחירון היא בהגברת השקיפות והתחרות בשוק התחבורה, כשמחירון כזה מתבקש שיוקם כשיש כבר כעת שיתוף פעולה מצד האזרחים לרעיון.

אנו במכללת אפיק כמובן עוקבים אחר הנעשה ונעדכן ככל שיתבקש.

שיתוף

פוסטים נוספים

תמונה: ידיים על מקלדת נגישה. טקסט: הצהרת נגישות

הצהרת נגישות – מכללת אפיק

באפיק אונליין אנחנו מחויבים להנגשה לכל בעלי המוגבלויות באפיק אונליין חשוב לנו מאוד להנגיש את הלימודים ואת האתר לכל בעלי המוגבלויות, כך שלא יהיה תלמיד

רישיון שמאי מקרקעין

מהי תעודת שמאי מקרקעין

מה זו תעודת שמאי מקרקעין? מה היא מקנה? איזו השכלה דרושה כדי להיות שמאי מקרקעין? וכל מה שרציתם לדעת אתם רוצים להיות שמאי מקרקעין? להיות

איך נקבע מחיר אומנות פלסטית

איך נקבע מחיר אומנות פלסטית

מהם הגורמים המשפיעים על מחיר אומנות פלסטית. המרצה סימה סימון עם התשובות אומנות פלסטית היא שם כולל לאמנויות הנעשות מחומרים הניתנים לעיבוד כלשהו, כגון  ציור,

כמה מרוויח שמאי רכוש

כמה מרוויח שמאי רכוש?

מהו שכרו של שמאי רכוש, כמה מרוויחים לאחר הלימודים ומה הביקוש למקצוע תחום השמאות הוא מעניין מאוד. למרות המשכורות הגבוהות יחסית לאחר הלימודים עדיין יש

כמה עולה קורס שמאות רכוש

כמה עולה קורס שמאות רכוש

לימודי שמאות רכוש – מה המחיר? מה לומדים בהם? ומה תנאי הקבלה? אתם חולמים להיות שמאי רכוש, להעריך נזקים ולעזור לאנשים בתביעות מול חברות הביטוח,

שלחו לנו הודעה

שנחזור אליך לעזרה בבחירת קריירה?

בחר את הקריירה שהכי מסקרנת אותך ונחזור אליך עם כל הפרטים

ליצירת קשר לחץ כאן

צור קשר

יש לך שאלות? צריך עזרה? מנהלי שירות הלקוחות שלנו ישמחו לענות לך על כל שאלה - הכנס את הפרטים שלך ואנו ניצור איתך קשר במהירות