מרכז ייעוץ והרשמה 1-700-700-741

הכירו את תפקידו של מנגנון שמאי מכריע

מי שנמצא בתחום שמאות הרכב לבטח נתקל ומכיר במושג של מנגנון שמאי מכריע. מנגנון ייחודי המאפשר ערעור על בדיקת שמאות של חברה ובכך להסתייע בדעה מקצועית נוספת של אותו שמאי.

כבר ב-2007 ניתנה הוראה של המפקח על הביטוח על הקמת מנגנון שמאי מכריע. הוראה זו חייבה את איגוד חברות הביטוח בישראל ביישום מנגנון זה תוך כך שעליהם ליידע את הציבור אודותיו.

במסגרת החוזר שהוציא המפקח על הביטוח תורכב רשימה של שמאים מכריעים. שמאים אלו ישמשו במקרים של מחלוקות בין שתי הצעות תיקון או שתי שומות. על אותה רשימה לכלול מספר סביר של שמאים מכריעים כשאלו זמינים בכל נקודה גאוגרפית. וכך, במקרים בהם המבוטח מעוניין לערער על הצעת התיקון או השומה, ייבחר באופן אקראי שמאי מכריע מתוך אותה רשימה שלו אין כמובן נגיעה לאף אחד מהצדדים.

הפעלת מנגנון שמאי מכריע בשנים הראשונות

כניסת המנגנון ב-2007 הצביעה כי בשנתיים הראשונות נעשו אך ורק כשמונה פניות לשימוש בשמאי מכריע, חרף העובדה כי באותה עת נרשמו בישראל בכל שנה כ-350 אלף תביעות רכב. למול מספר הפניות הנמוך לאותו מנגנון עלתה באופן טבעי השאלה האם חברות הביטוח מנצלות לטובתן את תלות הצרכן בהן ואף נמנעות מליידע אותו על קיומו של אותו מנגנון?

עם השנים החל מנגנון שמאי מכריע לתפוס נפח רחב ומשמעותי יותר בתחום שמאות הרכב וזאת לצד העובדה כי מנגנון דומה החל לפעול גם בתחום הנדל”ן וזאת בכל הנוגע לפעילותם של שמאי המקרקעין.

חיוניות מנגנון שמאי מכריע כיום

כיום, כ-13 שנים לאחר הקמת מנגנון שמאי מכריע בתחום שמאות הרכב, מודעותם של צרכנים בתחום הביטוח אינה מאפשרת לחברות ביטוח רבות ליהנות מאותה חוסר מודעות לקיומו של מנגנון זה, כפי שהדבר קרה בשנים הראשונות עם הקמת המנגנון.

ניתן אף לברך חברות ביטוח רבות שמדגישות עוד בשלבים הראשונים על קיומו של מנגנון זה. שקיפותן בנושא מאפשרת לאותן חברות לחזק את אמון הלקוחות ובכך הופך המנגנון עצמו למשמעותי הרבה יותר.

עצם קיומו של מנגנון זה הביא חברות ביטוח רבות לעשות חשיבה מחדש בכל הנוגע לאופי פעילותן. הידיעה שקיים מנגנון בלתי תלוי שאליו יכול לפנות כל צרכן וזאת כחלופה מסורבלת ובירוקרטית בדמות תביעה משפטית, הפכה את פעילות שמאי הרכב מטעם חברות הביטוח להוגנות וענייניות יותר.

במסגרת תכני הלימוד הכוללים לימודי שמאות רכוש אונליין במכללת “אפיק”, קיימת כמובן התייחסות רחבה גם לנושא שמאי מכריע. הסטודנטים במכללה למדים כי מנגנון זה מהווה פתרון קל ופשוט למול החלופה של תביעה והתעסקות משפטית כנגד ביצוע שומה לה אנו לא מסכימים.  

באנר הפניה לקורס שמאות רכוש. כותרת: כמה עולה קורס שמאות רכוש

שיתוף

פוסטים נוספים

תמונה: ידיים על מקלדת נגישה. טקסט: הצהרת נגישות

הצהרת נגישות – מכללת אפיק

באפיק אונליין אנחנו מחויבים להנגשה לכל בעלי המוגבלויות באפיק אונליין חשוב לנו מאוד להנגיש את הלימודים ואת האתר לכל בעלי המוגבלויות, כך שלא יהיה תלמיד

רישיון שמאי מקרקעין

מהי תעודת שמאי מקרקעין

מה זו תעודת שמאי מקרקעין? מה היא מקנה? איזו השכלה דרושה כדי להיות שמאי מקרקעין? וכל מה שרציתם לדעת אתם רוצים להיות שמאי מקרקעין? להיות

איך נקבע מחיר אומנות פלסטית

איך נקבע מחיר אומנות פלסטית

מהם הגורמים המשפיעים על מחיר אומנות פלסטית. המרצה סימה סימון עם התשובות אומנות פלסטית היא שם כולל לאמנויות הנעשות מחומרים הניתנים לעיבוד כלשהו, כגון  ציור,

כמה מרוויח שמאי רכוש

כמה מרוויח שמאי רכוש?

מהו שכרו של שמאי רכוש, כמה מרוויחים לאחר הלימודים ומה הביקוש למקצוע תחום השמאות הוא מעניין מאוד. למרות המשכורות הגבוהות יחסית לאחר הלימודים עדיין יש

כמה עולה קורס שמאות רכוש

כמה עולה קורס שמאות רכוש

לימודי שמאות רכוש – מה המחיר? מה לומדים בהם? ומה תנאי הקבלה? אתם חולמים להיות שמאי רכוש, להעריך נזקים ולעזור לאנשים בתביעות מול חברות הביטוח,

הסרטונים האחרונים

שלחו לנו הודעה

שנחזור אליך לעזרה בבחירת קריירה?

בחר את הקריירה שהכי מסקרנת אותך ונחזור אליך עם כל הפרטים

ליצירת קשר לחץ כאן

צור קשר

יש לך שאלות? צריך עזרה? מנהלי שירות הלקוחות שלנו ישמחו לענות לך על כל שאלה - הכנס את הפרטים שלך ואנו ניצור איתך קשר במהירות