מרכז ייעוץ והרשמה 1-700-700-741

בדיקת נזילות מים במבנים באמצעות מצלמת סיב אופטי וכלים נוספים בהם עושים שימוש שמאי רכוש

חלק מעבודתם של שמאי רכוש הוא ביכולת להעריך נזקים בנכסים ודירות. לצד הסתמכות על ניסיון והידע שצברו שמאי הרכוש, חלקם הרחב מסתמך גם על מכשור טכנולוגי מתקדם המסייע להם בעבודתם.

נושא השילוב של מכשור טכנולוגי וממוחשב בתחום השמאות נידון אצלנו באתר האינטרנט של מכללת אפיק מספר פעמים, כשכתבה אחרונה בנושא פורסמה בסוף אוקטובר. עבור שמאי הרכוש בישראל, שילוב של מכשור טכנולוגי מסייע רבות לעבודתם ואותו חשוב שיכירו גם שמאים חדשים שעושים צעדיהם הראשונים בתחום.

בעבר, על מנת לבצע איתור מדויק של נזילות היה הצורך לבצע חפירות ולשבור קירות בנכסים ודירות. הליך זה היה הופך את מלאכת האיתור ליקרה, ארוכה ומורכבת שהצריכה את בעלי הדירה לדאוג גם לריצוף מחדש לצד תיקון נזילת המים.

באנר הפניה לקורס שמאות רכוש. כותרת: כמה עולה קורס שמאות מקרקעין

צילום באמצעות סיב אופטי

שימוש בסיב אופטי נעשה עוד בשנות ה-70 והוא משמש ככלי בלא מעט תחומים. הסיב האופטי הינו כבל שבאמצעותו ניתן להעביר קרן אור מקצה אחד לקצה אחר. שימוש בסיבים אופטיים נעשה במספר רחב של תשתיות דוגמת כבלים תת ימיים, כבלים בתשתיות חשמל ועוד.

גם בתחום הנזילות במבנים נעשה שימוש במצלמת סיב אופטי. מדובר על מצלמה גמישה המגיעה במידות אורך ועובי שונות ומסוגלת להגיע לנקודות חבויות ופנימיות במערכות פנימיות של מבנים. כך מתאפשר לשמאי הרכוש לא רק לאתר את מקור הנזילה אלא לצפות בה בשידור חי באמצעות אותה מצלמה.

את השימוש במצלמת סיב אופטי משאירים לאיתור של נזילות במערכות מורכבות, עמוקות ומפותלות, כשמכשירים טכנולוגיים אחרים אינם מסוגלים לתת להם מענה. שימוש רחב שלה נעשה לרוב במערכות ישנות ומסועפות שהגישה אליהן אינה נוחה וזמינה.

מצלמה תרמית לאיתור נזילות

כיום עושים שמאי רכוש שימוש יעיל במצלמה תרמית, המוכרת גם כמצלמת חום. המצלמה משמשת ככלי המציג אובייקטים בצבעים שונים המשקפים את מידת החום של כל אובייקט. ברוב המצלמות התרמיות, בהן עושים שימוש שמאי הרכוש, טווח הצבעים של אדום על לבן מצביע על אובייקטים בעלי טמפרטורות גבוהות, כשצבעי סגול, כחול, תכלת וירוק מציגים אובייקטים וסביבה בעלי טמפרטורה נמוכה שבה לחות או רטיבות.

המצלמות התרמיות פועלות על בסיס טכנולוגי בשם דימות תרמי. מדובר על בסיס המגיע מתחום המדע והפיזיקה המתבסס על קליטת קרינה תת אדומה הנפלטת מכל אובייקט המצולם על ידי המצלמה שלו טמפרטורה מעל האפס.

שמאי רכוש עושים שימוש במצלמות תרמיות גם בעבור איתור ובדיקה של כשלי בנייה, איתור קירות שבורים, שלדי מבנים בעיתיים ועוד.

גלאי לחות ממוחשב

גלאי הלחות הממוחשב מהווה שלב שני לאחר שנאתר באמצעות מצלמה תרמית מקרה של נזילה. השימוש בגלאי נעשה לאחר שהמצלמה התרמית זיהתה את האזור הנזילה, כשגלאי הלחות הממוחשב מאפשר לשמאי הרכוש לאתר את הנקודה בה מתרחשת הנזילה בצורה מדויקות יותר.

לצד יכולתו של גלאי הלחות לאבחן בצורה יותר מדויקת את מיקום הנזילה ביכולתו אף לספק מידע אודות כמות הלחות באותה נקודה. יכולת זיהוי זו נעשית באמצעות יכולתו של המכשיר לחשב את זמן התגובה. ככל שאותה נקודה רטובה יותר כך מהירות החזר הגל מהירה יותר, כששמאי הרכוש יראה על הצג ערכים גבוהים המעידים על החזר גל מהיר.

גלאי לחות ממוחשב מתאים לבחינה תחת ריצוף, אריחי קרמיקה, צבע וטיח עד לעומק מרבי של ארבעה ס”מ. החברה המובילה בתחום ייצור גלאי לחות אלו היא Trotec הגרמנית.

מערכת גילוי אקוסטית לאיתור נזילות

כלי טכנולוגי נוסף המשמש שמאי רכוש רבים הינו מערכת גילוי אקוסטית לאיתור נזילות. מערכת זו מתאימה במקרים בהם קיימים מבנים בהם יש קו צנרת מאחורי הקירות ומתחת לריצוף. שימוש ראשוני לשיטה זו היה נעשה בעבר על ידי שמאי רכוש ושיפוצניקים שהיו עושים שימוש בסטטוסקופ – כלי שבמקור משמש רופאים.

שיטת הסטטוסקופ אפשרה לשמאי רכוש ושיפוצניקים לזהות נזילות שנחשבו לחזקות ורחבות. מנגד, את הנזילות המינוריות לא היה ניתן לאתר באמצעות אותו סטטוסקופ. מה שכמובן הוליד את הצורך במכשיר מתקדם ומהימן יותר, כשכיום שמאי רכוש ושיפוצניקים סמוכים ובטוחים שאותה מערכת מתקדמת מסוגלת לזהות נזילות מינוריות ובכך לתת לכך מענה עוד בשלב מוקדם.

איתור נזילות באמצעות גז

מכשור המאתר נזילות באמצעות גז נחשב לאחד מהמכשירים היותר מדויקים המשמשים את שמאי הרכוש. המכשיר הייעודי מאפשר זיהוי של פיצוץ שהתרחש, נזילה קיימת או דליפה קטנה במערכת המים של מבנים. אופן הבדיקה באמצעות המערכת כולל שאיבה של המים מהצנרת והזרמה של גז לתוכה.

את שילוב הגז לצנרת המים מבצעים באמצעות גז ידידותי שאינו מזיק לסביבה או לבני אדם. משקל המולקולות של הגז קל יותר ממולקולות המים והוא עולה מעלה, כשהמים בשל כוח הכבידה יורדים מטה. לאחר שילוב הגז לצנרת עובר שמאי הרכוש עם סנסור המחובר למחשב על מנת לזהות את מקור הנזילה וזאת כמובן ללא הצורך לשבור או להרוס חלקים במבנים על מנת לאתר הנזילה.

שעוני לחץ

שעוני לחץ, הנקראים גם מדי לחץ, מהווים גם הם מכשור בו עושים שימוש בעת בדיקות ראשוניות של נזילות על ידי שמאי רכוש. הבדיקה נעשית באמצעות חיבור שעוני הלחץ לברזי המים. בעת הבדיקה יש לסגור הברזים ושאר מקורות המים המחוברים לצנרת. אז יוכלו שעוני הלחץ להראות האם מקור הנזילה נובע מאספקת המים או שמדובר במקור אחר לנזילה.

ביצוע מעקב תמידי אחר חידושים

כפי שניתן לראות לטכנולוגיה בתחום שמאות הרכוש תפקיד מרכזי ומשמעותי המאפשר לזהות כשלים במבנים ונכסים. על שמאי הרכוש להכיר כי במסגרת עבודתם עליהם לשאוף תמיד להתעדכן וללמוד אודות טכנולוגיה חדישה שיכולה לשמש אותם. שימוש באותה טכנולוגיה תאפשר להם להעניק שירות מקצועי ומדויק ובכך להישאר רלוונטי עבור קהל לקוחותיהם.

כתבות נוספות שיעניינו אותך

שיתוף

שלחו לנו הודעה

פוסטים נוספים

ידיים על מחשב. כיתוב: לימודי אונליין

לימודי אונליין – קורסים מומלצים און ליין 2022-2023

מעוניינים בהסבה מקצועית? חושבים על שינוי בקריירה? זה קל משחשבתם. כאן תמצאו לימודי אונליין וקורסים מומלצים און ליין שיאפשרו לכם ללמוד מהבית בזמן ובתנאים שנוחים לכם, עד לקבלת תעודת הסמכה ורכישת מקצוע..

מחברת עם מספרים ומחשב. כיתוב: מתי משלמים מס רכישה

מתי משלמים מס רכישה? – המדריך המלא

מס רכישה הוא מס אשר נגבה בעת עסקת רכישה של נכס נדל”ן והוא אחד הנושאים הנלמדים בקורס נדל”ן, מיסוי מקרקעין וכן שמאות מקרקעין. מס זה משולם על רכישת זכויות במקרקעין ומטרתו היא להשפיע על שוק

שנחזור אליך לעזרה בבחירת קריירה?

בחר את הקריירה שהכי מסקרנת אותך ונחזור אליך עם כל הפרטים

ליצירת קשר לחץ כאן

צור קשר

יש לך שאלות? צריך עזרה? מנהלי שירות הלקוחות שלנו ישמחו לענות לך על כל שאלה - הכנס את הפרטים שלך ואנו ניצור איתך קשר במהירות