מרכז ייעוץ והרשמה 1-700-700-741

מה חשוב להכיר במסגרת ביטוח בפני שריפות?

שמאי רכוש נקראים לא פעם להעריך נזק לרכוש, דירות ונכסים שעלו באש. נזקים משריפה ברוב המקרים הינם נזקים רחבים שיש בהם לפגוע במפעלי חיים של אנשים רבים.

שמאי רכוש נקראים לא פעם להעריך נזק לרכוש, דירות ונכסים שעלו באש. נזקים משריפה ברוב המקרים הינם נזקים רחבים שיש בהם לפגוע במפעלי חיים של אנשים רבים.

אנשי מקצוע מתחום שמאות הרכוש מודעים לעובדה שהערכת נזק לאחר שריפה תכלול לרוב הערכת נזק בסכומים גבוהים לבטח אם מדובר בדלקה שכילתה כמעט לחלוטין מבנה או נכס מסוים. כאן נכנסת לתמונה מסגרת הביטוח של בעל הנכס נגד שריפות.

שריפות ודלקות ברחבי ישראל

נושא השריפות והדלקות בישראל עולה לא פעם על סדר היום התקשורתי והציבורי. בישראל קיים קיץ בעל טמפרטורות גבוהות שיכול להוביל לשריפות ודלקות באזורי טבע הנושקים לשכונות ובתים. רבים כמובן זוכרים את אסון הכרמל בשנת 2010 שהביא לשריפת יער רחבה ונזק למאות נכסים ומבנים, בין היתר, בקיבוץ בית אורן ובשכונות בחיפה הנמצאות על הר הכרמל.

בשנה האחרונות הפכו חקלאים רבים לכאלו הנפגעים מדלקות מכוונות של פורעי חוק עבריינים. בצד אלו הפכו גם חקלאים בעוטף עזה לקורבנות של דלקות נוכח טרור הבלונים מעזה שבו עולים באש שטחים חקלאיים.

דגשים בנוגע לפוליסת ביטוח מבנה

באופן כללי כיסוי הביטוח על מבנים כולל בתוכו, באופן אינטגרלי, גם ביטוח כנגד נזקי אש. כך הדבר בכל הנוגע לדירות מגורים להן פוליסת ביטוח המבנה. במקרים בהם דלקה במבנה תביא לפגיעה משמעותית של הקירות, הדלתות, החלונות וכו’ אמורה חברת הביטוח להעניק כיסוי כספי רחב במידה ונסיבות הדלקה עומדות בתנאים להפעלת פוליסת הביטוח.

אם במסגרת הדלקה נפגע וניזוק הרכוש בדירה חשוב להבין שלא כל פריט יהיה מבוטח גם אם הוא צוין על ידי שמאי הרכוש בדו”ח הרשמי. באופן כללי, לצד ערך הנזק אותו יגדיר שמאי הרכוש, על המבוטחים להכיר כי גובה הפיצוי לא יוכל לעבור את גובה הפיצוי המרבי שהוגדר מבעוד מועד בפוליסת הביטוח.

ביטוח מבנה הנרכש כתנאי לקבלת משכנתא

ביטוח מבנה הנרכש כתנאי לקבלת משכנתא נועד לתת פתרון למצבים של נזק ובינהם דלקה. ישראלים רבים מסתפקים בביטוח זה ואינם רוכשים ביטוח נוסף המתייחס גם הוא למבנה והתכולה שבו.

הבעיה הבולטת בכל הנוגע לביטוח זה הוא הפער שקיים לרוב בין הערך הריאלי של הנכס, שיש ועלה עם השנים, לבין הערך שהוגדר לנכס בפוליסת הביטוח כשזה נרכש לפני מספר שנים. במקרה של דלקה יש והנפגעים יקבלו סכום כסף שלא באמת יוכל לכסות את כלל הנזק שנגרם ובכך יתקשו להקים או לחדש את המבנה מחדש מבלי להכניס יד עמוקה לכיס. בנוסף לכך, ביטוח שנרכש כתנאי לקבלת משכנתא אינו כולל בתוכו שום כיסוי לפגיעה בתכולה משמעותית דוגמת ריהוט, מוצרי חשמל, מסמכים משמעותיים ועוד.

רכישת ביטוח בית משותף בבניין מגורים

גם אם בבניין מגורים קיים לכל דייר ביטוח דירה שכולל גם ביטוח כנגד דלקות, ישנם את ההחלקים המשותפים בבניין שאינם מבוטחים. חלקים אלו כוללים לרוב את הלובי, מחסנים משותפים, מעליות ועוד. על אותם דיירים לדאוג ולרכוש במשותף ביטוח גם לאותם חללים. במקרה של דלקה משמעותית בבניין יוכלו כלל הדיירים לזכות בפיצויים נוספים עבור החללים המשותפים ובכך להימנע ממצב בו הם יצטרכו לשלם מכיסם על שיקום וחידוש החללים.

מה ניתן לקבל במקרה ומדובר בדלקה של עסק?

לצד מבני מגורים חשוב כמובן להתייחס למקרים בהם בית עסק מסוים עולה באש. כאן קיימת האפשרות הסבירה לזכות בפיצויים גם עבור אובדן הכנסות בשל השבתה של העסק עצמו.

חשוב לציין כי סעיף של אובדן הכנסות לא קיים בפוליסות ביטוח סטנדרטיות ועל כן על בעלי עסקים המבטחים את בית העסק שלהם לוודא שסעיף זה קיים, שריר וברור גם לחברת הביטוח עצמה.

דלקה שקרתה בשל מעשה טרור

לצערנו הרב חלק מהמציאות הביטחונית בישראל מביאה לכך שישנם מקרים בהם מבנים ניזוקים בשל מעשי טרור. לא פעם אנו נחשפים, למשל, לפגיעה של מבנים ועסקים שעלו באש בערים וישובים בישראל.

ניתן לומר שמבחינת חברות הביטוח בישראל דלקה שנגרמה עקב מעשי טרור איננה נכללת במסגרת פוליסת הביטוח הסטנדרדטית. פוליסות ביטוח אחרות כוללות מקרים של פגיעה בשל נזקי טבע כשיש כמובן חקלאים שרוכשים לעצמם פוליסה כזו. לכן, במקרים של דלקה בשל מעשי טרור ישנו סיכוי גבוה שחברת הביטוח תטען שלא היא אמורה לשלם על הנזק. מנגד, ישראלים הנמצאים במרחבים בהם יש והדירה או הנכס שלהם נמצא בטווח פעילות טרור יכולים למצוא פוליסות ביטוח מורחבות שבהן גם כיסוי מפני מעשי טרור.

בדיקת הערכת הנזק על ידי שמאי הרכוש

לאחר הדלקה תשלח חברת הביטוח שמאי רכוש על מנת לאמוד וללמוד אודות היקף הנזק והדלקה. יש פעמים ותשלח חברת הביטוח גם חוקר שריפות מטעמה.

בדיקת השמאי צריכה כמובן להיות יסודית ולהקיף את כלל הנזקים בכל החללים. השמאי אף ירצה לשוחח עם מי ששהה באותו הזמן בבית, לגבות עדות מעדי ראייה חיצוניים, לצלם המבנה והחללים שבו ועוד.

לצד עבודתו של שמאי הרכוש בהערכה של הנזק הוא יסתמך כמובן על דו”חות משטרת ישראל ומערך כיבוי האש שהגיעו למקום על מנת לטפל באירוע ולהביא לסיומו. לאחר שכלול כל המידע שאסף שמאי הרכוש הוא מעביר את חוות דעתו לחברת הביטוח.

מה חשוב לעשות כעת?

חשוב לבחון מהם הביטוחים שיש לכם ומה הם כוללים. פתחו כל פוליסת ביטוח שיש לכם ובדקו לעומק על מה בדיוק חתמתם. יש ובבדיקה זו תגיעו למסקנה שאין לכם כלל ביטוח עבור התכולה שנמצאת בבית שלכם ויש ואולי זה הזמן להרחיב הפוליסה או לשדרג עצמכם באחת נוספת.

כתבות נוספות שיעניינו אותך

שיתוף

שלחו לנו הודעה

פוסטים נוספים

ידיים על מחשב. כיתוב: לימודי אונליין

לימודי אונליין – קורסים מומלצים און ליין 2022-2023

מעוניינים בהסבה מקצועית? חושבים על שינוי בקריירה? זה קל משחשבתם. כאן תמצאו לימודי אונליין וקורסים מומלצים און ליין שיאפשרו לכם ללמוד מהבית בזמן ובתנאים שנוחים לכם, עד לקבלת תעודת הסמכה ורכישת מקצוע..

מחברת עם מספרים ומחשב. כיתוב: מתי משלמים מס רכישה

מתי משלמים מס רכישה? – המדריך המלא

מס רכישה הוא מס אשר נגבה בעת עסקת רכישה של נכס נדל”ן והוא אחד הנושאים הנלמדים בקורס נדל”ן, מיסוי מקרקעין וכן שמאות מקרקעין. מס זה משולם על רכישת זכויות במקרקעין ומטרתו היא להשפיע על שוק

שנחזור אליך לעזרה בבחירת קריירה?

בחר את הקריירה שהכי מסקרנת אותך ונחזור אליך עם כל הפרטים

ליצירת קשר לחץ כאן

צור קשר

יש לך שאלות? צריך עזרה? מנהלי שירות הלקוחות שלנו ישמחו לענות לך על כל שאלה - הכנס את הפרטים שלך ואנו ניצור איתך קשר במהירות