מרכז ייעוץ והרשמה 1-700-700-741

מה ההבדל בין גמולוגיה והערכת יצירות אומנות?

גמולוגיה והערכת אומנות

המרצה סימה סימון על ההבדלים בין תחום הערכת אבני חן לתחום הערכת אומנות

במאמר הזה אני אענה על שאלה מאוד נפוצה שאני נתקלת בה מדי פעם. והיא: מה ההבדל בין גמולוגיה והערכת יצירות אומנות? (להרשמה לקורס)

אני מודעת לכך שקיים בלבול כלשהו בציבור, אולי בגלל חוסר ידע, ואולי בגלל שימוש לא נכון של בביטויים. לכן אני רואה צורך לעשות קצת סדר בנושא. במאמר זה אתמקד בגמולוגיה. תוכלו לקרוא כאן יותר על קורס הערכת אומנות כחלק מלימודי שמאות רכוש

באנר הפניה לקורס שמאות רכוש. כותרת: כמה עולה קורס שמאות מקרקעין

גמולוגיה

המילה “גמולוגיה” מורכבת משני חלקים מוכרים – ג’ם = אבני חן, ולוגיה = תורה.  כלומר, תורת אבני חן, או ליתר דיוק מדע אבני החן. זהו תחום מורכב ואף יוקרתי מאוד, מאחר שעוסקים ביהלומים ואבני חן  מסוגים שונים. חלקם טבעיים ונוצרים ממינרלים וחלקם סינתטיים שיוצרים במעבדות.

אבני החן הטבעיות הן ממקורות אורגניים לחלוטין. למשל הקורל שמקורו מאלמוגים, הפנינה שמקורה מצדפות (שאגב ניתן לגדלה באופן מלאכותי), השנהב – משן של פיל וחיות נוספות. יש גם אמבר שהוא שרף עץ, וכמוהו גם הג’ט. אבני החן האלה נוצרות כמובן בטבע, לעומת אבני חן סינתטיות שאנשים מייצרים אותן כאמור במעבדות. גם הבדיקות של אבני חן נעשות במעבדות גמולוגיה משוכללת ומצוידות בכלים מתאימים. אחרת לא ניתן להבחין בוודאות בהבדלים הקיימים במבנה הכימי, הפיזי והאופטי שלהן.

היהלום

אז בואו נכיר את היהלום –וכולנו אוהבים יהלומים, יש אפילו כאלה שאומרים שהוא “הידיד הטוב של האישה”. היהלום נחשב ליוקרתי, אם לא היקר שבין אבני החן – הוא נמצא בעומק של כ-150 ק”מ במעבה כדור הארץ. הוא נוצר כתוצאה מהיצמדות אטומי-פחמן-טהור – כ-99% ( ), בתנאים מסוימים של לחץ וטמפרטורה. בהתפרצויות געשיות חלק מהיהלומים פורצים אל פני כדור הארץ, וחלקם מתרכזים בערוצי נחלים. אלה שנעצרו סמוך לפני כדור הארץ – נכרים באמצעות כרייה רגילה, שנקראת גם כרייה עילית.

היהלום הוא המינרל הקשה ביותר על פני כדור הארץ, אם כי לא החזק ביותר (נקודת ההתכה שלו היא ב- 3900 מעלות, לעומת זהב, למשל שנקודת ההתכה שלו היא 700 מעלות); הוא מוליך חום מעולה, אבל לא מוליך חשמל. היהלום דוחה מים, אבל נדבק לשומן, הוא בעל תכונות זריחה פלורצנטית. כשמסתכלים עליו במנורה אולטרה סגולית ניתן לראות ממש צבעוניות בזויות שבירת אור.

בקורס הדיגיטלי שלנו אנחנו נלמד על מגוון רחב של אבני חן, המאפיינים שלהן, הצורות השונות של עיבוד וליטוש יהלומים, הגורמים המשפיעים על ניקיונו של היהלום, וכמובן נלמד גם על הפרמטרים שעל פיהם נקבע ערכו של היהלום, כשהוא בודד – מה שנקרא בשפה המקצועית – אבן, וכשהוא משובץ בתוך תכשיט, בסוגי השיבוץ השונים.

מחירון יהלומים

בניגוד ליצירות אומנות ועתיקות שעבורם לא קיימים מחירונים, ויש להסיק את ערכם על סמך רבדים שונים של בדיקות שנלמד בקורס,; לגבי יהלומים קיים מחירון בינלאומי. אבל, …..ופה הקץ’ – כדי להשתמש במחירון בצורה נכונה, יש צורך להכיר את המשתנים שצריך להכניס למשוואה המובילה לעמודה הנכונה של המחירון. את זה כאמור – נלמד בקורס.

מקווה שעניתי על השאלה הנפוצה הזו, אל תהססו לשאול אותנו כל דבר שאינו ברור לכם עד הסוף, כי אנחנו אוהבים ללמד, לספר, ולתת לכם כמה שיותר ערך וידע מדויק. אנחנו פה בשבילכם. בהצלחה !

פה למטה נרשמים

כתבות נוספות שיעניינו אותך

שיתוף

שלחו לנו הודעה

פוסטים נוספים

ידיים על מחשב. כיתוב: לימודי אונליין

לימודי אונליין – קורסים מומלצים און ליין 2022-2023

מעוניינים בהסבה מקצועית? חושבים על שינוי בקריירה? זה קל משחשבתם. כאן תמצאו לימודי אונליין וקורסים מומלצים און ליין שיאפשרו לכם ללמוד מהבית בזמן ובתנאים שנוחים לכם, עד לקבלת תעודת הסמכה ורכישת מקצוע..

מחברת עם מספרים ומחשב. כיתוב: מתי משלמים מס רכישה

מתי משלמים מס רכישה? – המדריך המלא

מס רכישה הוא מס אשר נגבה בעת עסקת רכישה של נכס נדל”ן והוא אחד הנושאים הנלמדים בקורס נדל”ן, מיסוי מקרקעין וכן שמאות מקרקעין. מס זה משולם על רכישת זכויות במקרקעין ומטרתו היא להשפיע על שוק

שנחזור אליך לעזרה בבחירת קריירה?

בחר את הקריירה שהכי מסקרנת אותך ונחזור אליך עם כל הפרטים

ליצירת קשר לחץ כאן

צור קשר

יש לך שאלות? צריך עזרה? מנהלי שירות הלקוחות שלנו ישמחו לענות לך על כל שאלה - הכנס את הפרטים שלך ואנו ניצור איתך קשר במהירות