מרכז ייעוץ והרשמה 1-700-700-741

מהי ירידת ערך של נכס?

חלק מעבודת שמאי המקרקעין כוללת בתוכה בדיקת שווי של נכסים. במסגרת בדיקות אלו מפיקים השמאים דו"חות בהם נתונים שאספו, לצד חוות דעת מקצועית, המסבירים אודות ירידת הערך של נכסים.

בכתבות קודמות העמקנו בעבודות שמאי המקרקעין בכל הנוגע להפקה של דו”ח אפס. בכתבה זו נעמיק אודות מקרים בהם שמאי מקרקעין נקרא להעריך נכסים. בחלק מהמקרים מדובר על נכסים ישנים או כאלו שסיבות חיצוניות הביאו לירידת ערכם הכספי.

פגיעה פיזית בנכס

באופן טבעי פגיעה פיזית בנכסים מביאה לירידה ערך משמעותית. לבטח במקרים ובהם הפגיעה הפיזית בנכס לא טופלה והיא החמירה והתרחבה. פגיעות פיזיות שיכולות להוביל לירידת ערך של הנכס כוללות נזילות, בעיות חשמל, בעיות רטיבות נקודתיות, כשלים מבניים של הנכס שבוצעו על ידי הקבלן ועוד.

פגיעה פיזית בנכס יכולה אף להתבצע על ידי גורמי אנוש, בין אם דלקה שהחלה בשל חוסר זהירות, חוסר הקפדה על ניקיון ותחזוקת הנכס, הימנעות מביצוע תיקונים בחללי הבית או תיקונם שבוצעו באופן חובבני. פגיעות פיזיות לנכסים יכולים לקרות גם בשל מפגעי מזג אוויר שונים, במקרים של מלחמה והפגזות, קריסה של עץ על הנכס ועוד.

מקרים נוספים של ירידת ערך יכולים לקרות למול המתרחש סביב הנכס. ישנם נכסים שירידת ערכם איננה חלה באופן ישיר לאופן שבו הנכס מתוחזק. ישנים נכסים היורדים בערכם בשל תנאים סביבתיים. יש פעמים ומדובר על נכסים הנמצאים באזורים ושכונות שיוקרתם ירדה לאורך השנים. שכונה שנחשבה לטובה, איכותית ואקסקלוסיבית בשנות השמונים והתשעים, יכולה להיחשב כיום לשכונה בה גרים משפחות קשות יום שלא פיתחה בתוכה שירותים ציבוריים הכרחיים עם השנים ובכך הפכה לפחות אטרקטיבית. דבר שכמובן משפיע על ערך הנכסים שבה.

כיצד לשמור על ערך הנכס ואף להגדילו?

ישנם כמובן דרכים שתלויים בבעלי הנכס על מנת שיוכלו לשמר את ערכו ואף להגדילו. טיפול מקצועי ומיידי בתקלות מהווה כמובן מפתח חשוב בשמירה על ערך הנכס. ישנם בעלי נכסים הדואגים לבדוק בכל כמה שנים את התשתיות בנכס על מנת לבחון האם צריך להחליפם. נכס שבו דאגו לשדרוג מחדש של תשתיות המים והחשמל יאפשר לנכס להיות בעל ערך גבוה והוא ייחשב כאטרקטיבי ומבוקש יותר בעיני קונים פוטנציאליים.

באופן טבעי נכסים שנכנסים לפרויקטים של תמ”א, בין אם בשדרוג מבנים קיימים ובין אם בפרויקטים של פינוי בינוי, הופכים להיות נכסים שנושא ירידת הערך אינו רלוונטי. פרויקטים אלו מובילים כמובן לעלייה בערך הנכס ודיירים רבים בשכונות רואים בפרויקטים אלו ככלי משמעותי בשמירה והגדלת ערך הנכס שברשותם.

במקרים ובהם פגיעה בנכס שלכם הביאה לירידה בערך הנכס, חשוב לדאוג לדו”ח מסודר של שמאי מקרקעין. בדו”ח זה יוכל השמאי להצביע על הסיבות לירידת בערך הנכס ולתת חוות דעת מקצועית ועניינית שלה תוקף בבית המשפט. אם והסיבה לירידת הערך בנכס קרתה בשל רשלנות מצד גורם חיצוני, ניתן כמובן לתבוע את אותו גורם על תשלום פיצויים, כשדו”ח שמאי המקרקעין יהיה זה שיגבה ויצדיק את דרישתכם לאותו פיצוי.

לימוד הערכת נכסים במכללת אפיק

הצורך בחוות דעת אודות ערכם המדויק של נכסים והאם אותם נכסים חוו ירידת ערך, עונה על השאלה של רבים האם יש ביקוש לשמאי מקרקעין. לימודי שמאות מקרקעין של מכללת אפיק מאפשרים לסטודנטים ללמוד מקרוב אודות המאפיינים הרבים אליהם יש להתייחס בבחינה של נכסי נדל”ן שונים. זאת בכדי שאותם שמאים לעתיד יוכלו להפיק תחת ידם דו”ח מקצועי, ענייני ובו חוות דעת לה תוקף משפטי.

באנר הפניה לקורס שמאות רכוש. כותרת: כמה עולה קורס שמאות מקרקעין

כתבות נוספות שיעניינו אותך

שיתוף

פוסטים נוספים

ידיים על מחשב. כיתוב: לימודי אונליין

לימודי אונליין – קורסים מומלצים און ליין 2022-2023

מעוניינים בהסבה מקצועית? חושבים על שינוי בקריירה? זה קל משחשבתם. כאן תמצאו לימודי אונליין וקורסים מומלצים און ליין שיאפשרו לכם ללמוד מהבית בזמן ובתנאים שנוחים לכם, עד לקבלת תעודת הסמכה ורכישת מקצוע..

מחברת עם מספרים ומחשב. כיתוב: מתי משלמים מס רכישה

מתי משלמים מס רכישה? – המדריך המלא

מס רכישה הוא מס אשר נגבה בעת עסקת רכישה של נכס נדל”ן והוא אחד הנושאים הנלמדים בקורס נדל”ן, מיסוי מקרקעין וכן שמאות מקרקעין. מס זה משולם על רכישת זכויות במקרקעין ומטרתו היא להשפיע על שוק

שלחו לנו הודעה

שנחזור אליך לעזרה בבחירת קריירה?

בחר את הקריירה שהכי מסקרנת אותך ונחזור אליך עם כל הפרטים

ליצירת קשר לחץ כאן

צור קשר

יש לך שאלות? צריך עזרה? מנהלי שירות הלקוחות שלנו ישמחו לענות לך על כל שאלה - הכנס את הפרטים שלך ואנו ניצור איתך קשר במהירות