מרכז ייעוץ והרשמה 1-700-700-741

מה זה מדד נאסדק ומאילו חברות הוא מורכב?

מהו מדד הS&P ומאילו חברות הוא מורכב?

לפני שנדבר על מה זה מדד נאסדק בואו נדבר קצת על בורסת הנאסדק. הנאסדק היא בורסה אמריקאית למסחר בניירות ערך. היא נוסדה בשנות השבעים בכלל בתור לוח אלקטרוני המספק נתוני מסחר בלבד, אך תוך זמן קצר הפכה לזירת מסחר בפני עצמה.

זוהי הבורסה הראשונה שפועלת אך ורק בצורה מקוונת. בורסת הנאסדק נחשבת לחדשנית ופחות ביורוקרטית בהשוואה לבורסות האמריקאיות האחרות. מסיבה זו בתחילת דרכה, ועד היום, היא אטרקטיבית מאוד עבור חברות טכנולוגיות. אחת החברות הטכנולוגיות הגדולות ביותר אשר צמחו במקביל לנאסד״ק היא אינטל אשר הונפקה בנאסד״ק בהיותה חברה קטנה ואלמונית.

גם חברות ישראליות רבות מראות נציגות בנאסד״ק בזכות מיצובו כבית של החברות הטכנולוגיות ובזכות קלות הכניסה. חברות ישראליות, כמו לדוגמה סאייטקס בשנות השמונים היו הראשונות לגלות את הנאסד״ק ומאז המסורת נמשכת.

מה זה מדד נאסדק 100 ומה זה דאו ג’ונס

בבורסות בארצות הברית יש כמה מדדים מובילים, כמה החשובים בהם הם נאסד”ק ודאו ג’ונס. מה ההבדל בין נאסד”ק לדאו ג’ונס, שהוא גם מדד עם הרבה חברות טכנולוגיה?

מבין כל החברות הרשומות ונסחרות בנאסד״ק ישנו מדד המורכב ממאה החברות הגדולות ביותר, נאסד”ק 100. מה זה נאסדק 100? קודם כול המדד אינו כולל את החברות הפיננסיות אלא 100 חברות של ממש המציעות שירותים ומוצרים שאינם פיננסיים. בין החברות הנמצאות במדד הנאסד״ק תוכלו למצוא שמות גדולים ומוכרים כמו אפל, סטארבאקס, אדובי, אמזון, נטפליקס, גוגל וחברות ישראליות כמו טבע, צ׳ק פוינט ועוד רבות אחרות. מדד הנאסדק הוא מדד מצרפי אך הוא אינו מבטא באופן שווה כל מנייה; במקום זאת ככל שהחברה גדולה יותר כך המדד נותן לה משקל יחסי רב יותר. גודל החברה נמדד על פי שווי השוק.

לאחר שמבינים מה זה מדד נאסדק רבים שואלים מה ההבדל בין נסדק לדאו ג׳ונס; עיקר ההבדל נובע מכך שמדד הנאסדק כולל גם חברות שאינן מבוססות בארה״ב ונמנע מלהכניס למדד חברות פיננסיות; עבורן ישנם מדדים אחרים.

נאסדק 100 הרכב 2022

ההרכב של הנאסד”ק משתנה בהתאם להחלטה מי חברות הטכנולוגיה המובילות בעולם. נכון לכתיבת שורות. אלו ניתן למנות כמה שמות המוכרים לקהל הישראלי, כמו אמזון, אייר בי אנד בי, אדובה, זום, טסלה ועוד. זהו בגדול נסדק 100 הרכב זה רלוונטי לשנת 2022 וכמו שאמרנו הוא משתנה.

מדד הנאסדק לעומת בורסת NYSE

הסברנו מה זה מדד נאסדק, אילו חברות כלולות בו, השוואתו לדאו ג’ונס. אבל יש עוד היבט שקשור אליו NYSE – זו הבורסה הגדולה לניירות ערך בארצות הברית בפרט ובעולם בכלל. מ-1999 גדל הנאסדק ועבר במספרו יותר מחצי מהחברות בניו יורק.

עם זאת לרוב שווי החברות בו נמוך מכלל החברות בבורסה בניו יורק.

תשואות נאסד”ק

תשואות הנאסד”ק לרוב טובות מאוד. בנובמבר בשנה שעברה  שבר שיאים וכעת שוב מדשדש. עם זאת ההיסטוריה מראה שהוא מתקן את עצמו. ניתן לקרוא על תשואות ספציפיות בעיתונים הכלכליים, דוגמת גלובס, כלכליסט וביזפורטל.

נאסדק זמן אמת וגרפים

ניתן לעקוב אחר הנאסדק בסיכום יום המסחר או בכל כמה שעות בהתאם לדיווחים בעיתונים או לעקוב בזמן אמת בכל שינוי, כמו באתרי הבורסה הגדולים או אתר investing.

נסדק גרף: את נתוני זמן האמת ניתן לראות כנתונים מילוליים או בגרף, שבו הירוק מציין עליות והאדום ירידות. או בגרף של עליות וירידות. גם כאן ברוב האתרים הכלכליים העוסקים בשוק ההון יש גרף המציג את הנתונים. אך עדיף לבודק בתוכנות המסחר כדי לגלות את זמן האמת המדויק ביותר.

נסדק גרף 20 שנה, 40 שנה  ויותר:  מי שמעוניין לא בשינויים עכשויים אלא בשינויים לטווח ארוך של 20 שנה, 40 שנה ויותר יכול להיעזר בתוכנות המחסר או באתרים מקצועיים לעקוב בגרף על שינויים בטווח רחוק יותר. הנה דוגמה של שינוי גרף של 45 שנה בנסדק.

השקעה  במדד נאסדק

השקעה במדד נאסדק נחשבת השקעה משתלמת ביותר. זהו מדד הכולל בתוכו את חברות הטכנולוגיה המובילות, שנחשבות בעגה המקצועית מניות צמיחה, כלומר מניות מבוססות על חדשנות יותר מכל דבר אחר. זהו פתרון מצוין למי שאין לו הזמן להשקיע במניות ספציפיות ולחכות למניה הבאה שתעשה את המכה. זה פתרון טוב גם למי שלא מבין יותר מדי בדוחות חשבונאיים של רווח והפסד אבל עדיין רוצה שלטווח הארוך יהיה לו אפיק סולידי עם תשואה נאה לצד השקעות אחרות. מדד הנאסדק יכול להשתלב עם מדדים נוספים של שוק ההון, בהם S&P, ביוטק, מניות נדל”ן ובנקים. כל אלו ביחד מהווים תיק השקעה פסיבי לא רע.

רוצים ללמוד עוד? קבלו פרטים על לימודי שוק ההון באתר

עט על תרשים מדד הנאסדק. נושא מה זה מדד נאסדק

שינויים במדד הנאסדק

במהלך הפעילות העסקית חלים שינויים בשוק; חברות יכולות להתמזג אחת עם השנייה ולהפוך לשחקניות גדולות יותר בשוק; חברות יכולות לפשוט רגל או סתם מורחקות מהמסחר בשל אי עמידה בסטנדרטים מסוימים. מסיבה זו יש לעדכן מידי פעם את המדד. המדיניות היא עדכון של החברות המרכיבות את המדד פעם בשנה. כך קורה שחברות מסוימות יוצאות מרשימת החברות המרכיבות את המדד ולעומתן חברות אחרות נכנסות.

מדד הנאסד״ק נחשב למדד מוביל, בעיקר בתחום החברות הטכנולוגיות ויש לו משמעות רבה. תעודות סל רבות עוקבות אחר מדד הנאסד״ק וכך מאפשרות השקעה במדד עם כלים כמו חוזים עתידיים ואופציות. שימו לב שמדד נאסד״ק 100 הוא אינו המדד היחידי של הנאסד״ק. ישנו גם מדד הנקרא  Nasdaq Composite וזהו מדד הכולל את כל החברות כולן הנסחרות בנאסד״ק.

נכנסנו באמת רק לבסיס ולהגדרות של מה זה נאסדק, אם אתם רוצים ללמוד יותר על התחום, אתם מוזמנים להירשם כאן או בטופס _——->

כתבות נוספות שיעניינו אותך

שיתוף

שלחו לנו הודעה

פוסטים נוספים

ידיים על מחשב. כיתוב: לימודי אונליין

לימודי אונליין – קורסים מומלצים און ליין 2022-2023

מעוניינים בהסבה מקצועית? חושבים על שינוי בקריירה? זה קל משחשבתם. כאן תמצאו לימודי אונליין וקורסים מומלצים און ליין שיאפשרו לכם ללמוד מהבית בזמן ובתנאים שנוחים לכם, עד לקבלת תעודת הסמכה ורכישת מקצוע..

מחברת עם מספרים ומחשב. כיתוב: מתי משלמים מס רכישה

מתי משלמים מס רכישה? – המדריך המלא

מס רכישה הוא מס אשר נגבה בעת עסקת רכישה של נכס נדל”ן והוא אחד הנושאים הנלמדים בקורס נדל”ן, מיסוי מקרקעין וכן שמאות מקרקעין. מס זה משולם על רכישת זכויות במקרקעין ומטרתו היא להשפיע על שוק

שנחזור אליך לעזרה בבחירת קריירה?

בחר את הקריירה שהכי מסקרנת אותך ונחזור אליך עם כל הפרטים

ליצירת קשר לחץ כאן

צור קשר

יש לך שאלות? צריך עזרה? מנהלי שירות הלקוחות שלנו ישמחו לענות לך על כל שאלה - הכנס את הפרטים שלך ואנו ניצור איתך קשר במהירות