מרכז ייעוץ והרשמה 1-700-700-741

מה זה מדד נאסדק ומאילו חברות הוא מורכב?

מהו מדד הS&P ומאילו חברות הוא מורכב?

לפני שנדבר על מה זה מדד נאסדק בואו נדבר קצת על בורסת הנאסדק. הנאסדק היא בורסה אמריקאית למסחר בניירות ערך. היא נוסדה בשנות השבעים בכלל בתור לוח אלקטרוני המספק נתוני מסחר בלבד, אך תוך זמן קצר הפכה לזירת מסחר בפני עצמה.

זוהי הבורסה הראשונה שפועלת אך ורק בצורה מקוונת. בורסת הנאסדק נחשבת לחדשנית ופחות ביורוקרטית בהשוואה לבורסות האמריקאיות האחרות. מסיבה זו בתחילת דרכה, ועד היום, היא אטרקטיבית מאוד עבור חברות טכנולוגיות. אחת החברות הטכנולוגיות הגדולות ביותר אשר צמחו במקביל לנאסד״ק היא אינטל אשר הונפקה בנאסד״ק בהיותה חברה קטנה ואלמונית.

גם חברות ישראליות רבות מראות נציגות בנאסד״ק בזכות מיצובו כבית של החברות הטכנולוגיות ובזכות קלות הכניסה. חברות ישראליות, כמו לדוגמה סאייטקס בשנות השמונים היו הראשונות לגלות את הנאסד״ק ומאז המסורת נמשכת.

מה זה מדד נאסדק 100ומה זה דאו ג’ונס

מבין כל החברות הרשומות ונסחרות בנאסד״ק ישנו מדד המורכב ממאה החברות הגדולות ביותר, נאסד”ק 100. מה זה נאסדק 100? קודם כול המדד אינו כולל את החברות הפיננסיות אלא 100 חברות של ממש המציעות שירותים ומוצרים שאינם פיננסיים. בין החברות הנמצאות במדד הנאסד״ק תוכלו למצוא שמות גדולים ומוכרים כמו אפל, סטארבאקס, אדובי, אמזון, נטפליקס, גוגל וחברות ישראליות כמו טבע, צ׳ק פוינט ועוד רבות אחרות. מדד הנאסדק הוא מדד מצרפי אך הוא אינו מבטא באופן שווה כל מנייה; במקום זאת ככל שהחברה גדולה יותר כך המדד נותן לה משקל יחסי רב יותר. גודל החברה נמדד על פי שווי השוק.

לאחר שמבינים מה זה מדד נאסדק רבים שואלים לגבי ההבדל בין מדד הדאו ג׳ונס לבין מדד הנאסד״ק; עיקר ההבדל נובע מכך שמדד הנאסדק כולל גם חברות שאינן מבוססות בארה״ב ונמנע מלהכניס למדד חברות פיננסיות; עבורן ישנם מדדים אחרים.

מדד הנאסדק לעומת בורסת NYSE

הסברנו מה זה מדד נאסדק, אילו חברות כלולות בו, השוואתו לדאו ג’ונס. אבל יש עוד היבט שקשור אליו NYSE – זו הבורסה הגדולה לניירות ערך בארצות הברית בפרט ובעולם בכלל. מ-1999 גדל הנאסדק ועבר במספרו יותר מחצי מהחברות בניו יורק.

עם זאת לרוב שווי החברות בו נמוך מכלל החברות בבורסה בניו יורק.

השקעה  במדד נאסדק

השקעה במדד נאסדק נחשבת השקעה משתלמת ביותר. זהו מדד הכולל בתוכו את חברות הטכנולוגיה המובילות, שנחשבות בעגה המקצועית מניות צמיחה, כלומר מניות מבוססות על חדשנות יותר מכל דבר אחר. זהו פתרון מצוין למי שאין לו הזמן להשקיע במניות ספציפיות ולחכות למניה הבאה שתעשה את המכה. זה פתרון טוב גם למי שלא מבין יותר מדי בדוחות חשבונאיים של רווח והפסד אבל עדיין רוצה שלטווח הארוך יהיה לו אפיק סולידי עם תשואה נאה לצד השקעות אחרות. מדד הנאסדק יכול להשתלב עם מדדים נוספים של שוק ההון, בהם S&P, ביוטק, מניות נדל”ן ובנקים. כל אלו ביחד מהווים תיק השקעה פסיבי לא רע.

רוצים ללמוד עוד? קבלו פרטים על לימודי שוק ההון באתר

עט על תרשים מדד הנאסדק. נושא מה זה מדד נאסדק

שינויים במדד הנאסדק

במהלך הפעילות העסקית חלים שינויים בשוק; חברות יכולות להתמזג אחת עם השנייה ולהפוך לשחקניות גדולות יותר בשוק; חברות יכולות לפשוט רגל או סתם מורחקות מהמסחר בשל אי עמידה בסטנדרטים מסוימים. מסיבה זו יש לעדכן מידי פעם את המדד. המדיניות היא עדכון של החברות המרכיבות את המדד פעם בשנה. כך קורה שחברות מסוימות יוצאות מרשימת החברות המרכיבות את המדד ולעומתן חברות אחרות נכנסות.

מדד הנאסד״ק נחשב למדד מוביל, בעיקר בתחום החברות הטכנולוגיות ויש לו משמעות רבה. תעודות סל רבות עוקבות אחר מדד הנאסד״ק וכך מאפשרות השקעה במדד עם כלים כמו חוזים עתידיים ואופציות. שימו לב שמדד נאסד״ק 100 הוא אינו המדד היחידי של הנאסד״ק. ישנו גם מדד הנקרא  Nasdaq Composite וזהו מדד הכולל את כל החברות כולן הנסחרות בנאסד״ק.

 

נכנסנו באמת רק לבסיס ולהגדרות של מה זה נאסדק, אם אתם רוצים ללמוד יותר על התחום, אתם מוזמנים להירשם כאן או בטופס _——->

שיתוף

פוסטים נוספים

לחיצת יד וכניסה לבית. כיתוב: קורס יועץ משכנתאות

קורס יועץ משכנתאות

מהו קורס יועץ משכנתאות? למי הוא מתאים? במה אפשר לעסוק לאחריו? מה זמן הקורס וכמה מרוויחים?

הערכת שווי של תמונות אומנותיות

תחום השמאות האומנותית כולל בתוכו הערכת שווי של לא מעט פרטי וחפצי אומנות, כשבין אלו ישנם מומחים העוסקים בהערכת שווי של ציורים תמונות אומנותיות וזאת על בסיס מספר רחב של פרמטרים חשובים.

כיצד בניית מתארי תחבורה יכולה לפגוע בשווי ובערך של דירות ונכסים?

פרויקטים נרחבים מטעם משרד התחבורה בהם עמלים על בנייה והסללה של תשתיות תחבורה חדשות מהווה כמובן צעד מבורך שאמור לאפשר לכולנו חיים קלים יותר על גבי צירי התנועה. לצד זאת, בניית הצירים והתשתיות מהווה גורם שעלול לפגוע בשווי והערך של מקרקעין סמוכים.

הסרטונים האחרונים

שלחו לנו הודעה

שנחזור אליך לעזרה בבחירת קריירה?

בחר את הקריירה שהכי מסקרנת אותך ונחזור אליך עם כל הפרטים

ליצירת קשר לחץ כאן

צור קשר

יש לך שאלות? צריך עזרה? מנהלי שירות הלקוחות שלנו ישמחו לענות לך על כל שאלה - הכנס את הפרטים שלך ואנו ניצור איתך קשר במהירות