מרכז ייעוץ והרשמה 1-700-700-741

עבודתם של שמאי הרכוש לאור הדלקות באוקטובר 2020

בשבוע השני של אוקטובר 2020 היינו עדים לגל שריפות במקומות רבים בישראל. גל השריפות פרץ בשל מזג אוויר שרבי והביא את כוחות ההצלה וכיבוי להתפרס במוקדים רבים.

בתוך גל הדלקות נרשמו, בין היתר, נזקים לבתים, רכוש ונכסים. בחיפה עלתה באש דירה בשדרות וינגייט המוקפת בחורש ובנוף הגליל נרשמו שבע בתים שעלו באש וזאת בנוסף לחלק בבית הקברות בעיר שגם כן ניזוק. שריפת חורש רחבה התרחשה גם בסמוך לכפר אורנים והמשיכה לתוך היישוב עצמו כשהיא גורמת לנזקים למבנים. דלקות נוספות נרשמו באזור מודיעין, וואדי ערה, כפר קרע, פוריידיס, בת חפר ועוד.

במקרים של דלקות המביאות לנזקים במבנים, נכסים ורכוש מובילים את שמאי הרכוש לפעול במהרה בתוך שעות למקומות להם הם נקראים. על מנת להבין את אופן עבודת שמאי הרכוש נוכח מקרים אלו התפננו לשוחח עם שמאי הרכוש דוד דודו אלהרר.

עבודתו של שמאי הרכוש לאחר גל הדלקות

אלהרר מדגיש כי לרוב אין הערכות של שמאי מבעוד מועד לאירועים מועדים. השמאי מגיב ומגיע למקום האירוע לאחר שהוא מסתיים. אלהרר טוען דווקא כי “שמאים נערכים יותר בתקופות של החורף. אז יש הצפות ונזילות ולדברים האלו השמאים יותר נערכים”.

אלהרר מדגיש שבמקרים של דלקות, כפי שהתחוללו החודש, הערכות היא של “חברות הביטוח והשמאים של חברות הביטוח שם ת”פ (תחת פיקוד) של חברות הביטוח”. תהליך הערכת הנזקים לכל מבנה שניזוק, טוען אלהרר, לוקח כשעתיים עד שלוש שעות ועל כן חברות ביטוח, להן צוות רחב של עשרות שמאי רכוש יכולות להגיע ולהעריך בכל יום עשרות עד מאות מבנים ונכסים.

האם ישנם אזורים בישראל אליהם נקראים יותר שמאי רכוש בעונות הקיץ והחורף?

אלהרר מסמן את אזור מישור החוף כאזור אליו נקראים יותר שמאי הרכוש. בשכונות הערים במישור החוף, הן בשכונות הישנות והן באלו החדשות, קורות בכל שנה הצפות רבות המביאות מבנים ודירות רבות להינזק.

מי אחראי לקבוע מתי מדובר בדלקה מכוונת ומתי בדלקה בשל מפגעי מזג האוויר?

כששמאי הרכוש מגיע לכל מקום בו התרחשה דלקה הוא “אינו משמש כחוקר אש. מי שאחראי לקבוע מהי סוג ההצתה, איך היא נגרמה הוא חוקר של מכבי אש המגיע לזירה ומוציא דו”ח מפורט. אנו (שמאי הרכוש) דואגים ליצור קשר עם תחנת כיבוי האש ולקבל את הדו”ח אותו מצרפים לדו”ח השמאות שלנו”.

פרקי זמני העבודה מרגע שבו מתרחשת דלקה

באסון הכרמל שהתרחש ב-2010 היו מקרים רבים בהם אזרחים שדירתם ורכושם ניזוק המתינו במשך זמן רב עד לסיום התהליך שאפשר להם לקבל את כספי הפיצויים מחברות הביטוח והמדינה. עשר שנים אחרי ישנו רצון שתהליכים אלו יהיו קצרי מועד, עניינים ויעילים וזאת בכדי לאפשר לכל אזרח שביתו ורכושו ניזוק לחזור לעמוד על הרגליים כמה שיותר מהר.

בריאיון איתו מציין אלהרר כי אותו מבוטח המחייג לחברת הביטוח ופותח אירוע, ברוב המקרים תדאג חברת הביטוח לשלוח שמאי רכוש מטעמה בתוך 24 שעות מהרגע בו המבוטח יצר עימה קשר וזאת למול התפיסה שככל ששמאי רכוש יגיע בסמוך למקרה כך יוכל להעריך את הנזקים בצורה מדויקת יותר. כשמגיע השמאי לאזור הדלקה ופוגש את המבוטח, יידרש המבוטח, עד כמה שניתן, לספק לשמאי מסמכים או הוכחות מצולמות לרכוש שהיה בביתו וניזוק.

לאחר הגעת השמאי לשטח הדלקה, ייקח לו בין 3-10 ימים לערוך אתה הדו”ח ולשגרו לחברת הביטוח. חברת ביטוח מהימנה ואיכותית תוכל בתוך שבועיים עד שלושה שבועות לבחון את דו”ח השמאי ולהעביר למבוטח את הכספים להם הוא זכאי במסגרת פוליסת הביטוח עליה הוא חתום.

מהם שני סוגי הפיצויים המוענקים על ידי חברות הביטוח במקרה של דלקות?

אלהרר מבחין בין שני סוגי פיצויים. הראשון, הוא פיצוי הנקרא “שיפוי” בו פועלת חברת הביטוח להשיב את הבית או הנכס למצב שהיה לפני הדלקה. האפשרות השנייה היא בהענקת סכום חד פעמי למבוטח. סכום שאמור לאפשר לו להעמיד מחדש את ביתו או הנכס שנפגע. ברוב המקרים, מציין אלהרר, מעניקות חברות הביטוח פיצוי של שיפוי.

במסגרת אותו שיפוי ובמקרים ששלד המבנה או הדירה נותר עומד והוא אינו מהווה סכנה, תהליך השיפוי של חברת הביטוח מתחיל על בסיס אותו שלד שנותר, כשבסופו של תהליך הבית או המבנה חוזר למצב הקודם והוא מאפשר מגורים מחדש.

החשיבות בביטוח הדירה לאחר סיום תשלום המשכנתא

ניסיונו הרב של אלהרר בתחום שמאות הרכוש מביא אותו להדגיש אודות הטעות שרבים מבעלי הדירות מבצעים. כידוע, כל עוד משלמים משכנתא על הדירה אנו מחויבים במסגרתה לשלם גם על ביטוח הדירה. בבוא היום בו סיימנו לשלם המשכנתא נותרות דירות רבות ללא ביטוח על הדירה והרכוש בה.

אלהרר מדגיש עד כמה חשוב לפנות לחברות ביטוח כמה שבועות לפני שתשלום המשכנתא מסתיים ולדאוג לביטוח המבנה והדירה ואף לביטוח על הרכוש בה.

באנר הפניה לקורס שמאות רכוש. כותרת: כמה עולה קורס שמאות מקרקעין

במכללת אפיק יזכו הסטודנטים במכללה במסגרת לימודי שמאות רכוש וחקלאות להכיר מקרוב אודות עבודתם ותפקידם כשמאי רכוש וחקלאות במקרים של דלקות ברחבי הארץ.

כתבות נוספות שיעניינו אותך

שיתוף

שלחו לנו הודעה

פוסטים נוספים

ידיים על מחשב. כיתוב: לימודי אונליין

לימודי אונליין – קורסים מומלצים און ליין 2022-2023

מעוניינים בהסבה מקצועית? חושבים על שינוי בקריירה? זה קל משחשבתם. כאן תמצאו לימודי אונליין וקורסים מומלצים און ליין שיאפשרו לכם ללמוד מהבית בזמן ובתנאים שנוחים לכם, עד לקבלת תעודת הסמכה ורכישת מקצוע..

מחברת עם מספרים ומחשב. כיתוב: מתי משלמים מס רכישה

מתי משלמים מס רכישה? – המדריך המלא

מס רכישה הוא מס אשר נגבה בעת עסקת רכישה של נכס נדל”ן והוא אחד הנושאים הנלמדים בקורס נדל”ן, מיסוי מקרקעין וכן שמאות מקרקעין. מס זה משולם על רכישת זכויות במקרקעין ומטרתו היא להשפיע על שוק

שנחזור אליך לעזרה בבחירת קריירה?

בחר את הקריירה שהכי מסקרנת אותך ונחזור אליך עם כל הפרטים

ליצירת קשר לחץ כאן

צור קשר

יש לך שאלות? צריך עזרה? מנהלי שירות הלקוחות שלנו ישמחו לענות לך על כל שאלה - הכנס את הפרטים שלך ואנו ניצור איתך קשר במהירות