מרכז ייעוץ והרשמה 1-700-700-741

מה זה SP500 ומאילו חברות המדד מורכב?

מהו מדד הS&P ומאילו חברות הוא מורכב?

אחד הדברים שמפחידים אנשים ויוצרים אצלם סלידה מכל נושא שוק ההון הוא חוסר ההבנה של הטרמינולוגיה המקצועית, למשל מה זה SP500. אכן בשוק ההון יש שימוש בכל מיני מונחים שאם מנסים רגע להבין מה המשמעות שלהם, אז ניתן ללכת לאיבוד. 

מידי יום אנו רואים בכותרות העיתונים הכלכליים דיבורים על ריביות, מדדים, עליות וירידות… אם איננו מבינים מה פירוש המושגים הללו, אנו פשוט חושבים שמדובר בסינית. אבל כאשר מסבירים לנו את המושגים הכל הופך לברור ומובן יותר.

מהו מדד?

אחד המושגים שעליהם מדברים הרבה הוא המדדים, כמו למשל מדד SP500 , מדד הדאו ג׳ונס,  מדד הנאסדק, מדד תל אביב 25 ועוד מדדים אחרים. מה זה SP500? מה זה דאו ג’ונס? אלו שאלות שמקבלים עליהן תשובה בקורס שוק ההון.

אז כדי שלא יישמע לכם כמו סינית בואו נסביר קודם כל באופן כללי מה זה בכלל מדד. ובכן, המדד בדרך כלל מורכב מרשימה קבועה של מניות. רשימת המניות נקבעה מראש לפי קריטריונים מסוימים.

כמו כן הרשימה משתנה מידי פעם בהתאם לקריטריונים, כמו מספר המשקיעים, ערך התשואה ועוד. מידי יום חל שינוי בערכן של המניות השונות, חלקן עולות ואחרות יורדות. אותו מדד מציג לנו את השינוי המצרפי בקבוצת המניות. בעצם זוהי דרך קיצור לקבל תמונת מצב כללית של השוק. רוצים ללמוד עוד על מניות? ליחצו כאן.

אך המדד הוא אינו רק כלי לקבלת תמונת מצב של השוק, בהחלט ניתן לקנות תעודות סל ונגזרים המושפעים מתנודות המדד.

לוגו של אפיק. גוף בחליפה ועיפרון על גרף. נושא: מה זה SP500

אז מה זה SP500?

אחד המדדים הידועים הוא כאמור SP500. מה זה SP500? בדרך כלל מדובר במדד S&P 500; שמו המלא של המדד הוא S&P 500, על שמן של 500 התאגידים המרכיבים את המדד.

המדד מנוהל על ידי חברת סטנדרד אנד פורס (חברה המתמחה בשירותים ומחקרים כלכליים).  המדד מורכב ממניות של 500 התאגידים הגדולים הנסחרים בבורסות האמריקאיות. כלומר הוא מייצג  את 500 החברות הגדולות בשוק ומכאן מקור החשיבות שלו. יש גם מדדי SP1500 המייצגים את 1500 החברות הגדולות באמריקה, ו-SP גלובל 1200 הכולל את 1200 החברות הגדולות. כמובן שהחברות שנמצאות ב-SP 500 נמצאות גם בשני המדדים האחרים.

המדד משמש אינדיקטור טוב לפעילות העסקית בארה״ב. למשל כאשר ישנן ירידות במדד המסקנה היא שישנן ירידות שערים בחברות הגדולות ביותר במשק, והדבר עלול להשפיע על הכלכלה כולה.

ההיסטוריה של SP500

עד שנת SP500 1956  לא היה קיים כלל ונכללו רק 90 מניות במדד S&P.  עם התקדמות רמת המחשוב והטכנולוגיה בתעשיית הפיננסים היה ניתן להגיע לפירוט גדול יותר של 500 החברות הגדולות.
 

בחירת החברות המרכיבות את המדד

עכשיו אנחנו יודעים מה זה SP500. אבל מאילו חברות הוא מורכב? אז ככה, ועדה מיוחדת בוחרת בקפידה את החברות המרכיבות את המדד. על פי הניסיון בוחרים מדגם מייצג של כל תחומי התעשייה המרכיבים את הכלכלה האמריקאית.

כאשר שוקלים אם לצרף חברה למדד, מתבצע ניתוח של החברה לפי שמונה קריטריונים המבטיחים כי מדובר בשחקן גדול בכלכלה האמריקאית.

למרות שלא ניתן לסחור באופן ישיר במדד ישנן קרנות סל רבות המחקות את המדד; כלומר אלו הן קרנות סל המחזיקות בסל מניות בעל הרכב זהה למדד ה S&P. בשל סטיית התקן הגדולה ההשקעה בקרנות סל אלו נחשבת לבעלת דרגת סיכון גבוהה אך בעלת פוטנציאל לתשואות גבוהות.

באנר הפניה לקורס שמאות רכוש. כותרת: כמה עולה קורס שמאות רכוש

איך להשקיע ב-SP500

כאמור, אנחנו משקיעים במדד SP500 באמצעות קרנות הסל או מדדים מחקים. סימון של המדד במסחר הוא S&P 500=SP או E-mini S&P 500= ES. מיני הוא המדד הקטן שבו התנודה המינימלית היא 12.5$ לעומת המדד הגדול שבו התנודה המינימלית היא 25$. יש גם הבדל בשעות בין שני מדדים אלו. יום המסחר האחרון של מדד המיני הוא היום שלישי השלישי בחודש של חודש המסחר האחרון בשמונה וחצי בבוקר, ואילו של המדד הגדול ביום חמישי השלישי בחודש המסחר האחרון בשעה שלוש ורבע בצהריים.

האם כדאי להשקיע ב-SP500

מבחינת תשואה מדד SP500 הוביל הרבה פעמים לתשואות טובות, ובטווח ארוך התברר כהשקעה טובה. אך לא תמיד, כך למשל מי שנכנסו בזמן תקופת בועת הסטארפ  נוכחו לדעת שב-2020 התשואה התכווצה בעשרות אחוזים. נכון שמסלול השקעה במדדים הוא לטווח ארוך, אך צריך לדעת גם מתי להיכנס כשהמחירים טובים.

אלו חלק מהנושאים שנלמד עליהם בקורס שוק ההון, שאותו תוכלו להתחיל ללמוד מיד או לשלוח לנו שאלות ולהתייעץ איתנו.

 

כתבות נוספות שיעניינו אותך

שיתוף

שלחו לנו הודעה

פוסטים נוספים

ידיים על מחשב. כיתוב: לימודי אונליין

לימודי אונליין – קורסים מומלצים און ליין 2022-2023

מעוניינים בהסבה מקצועית? חושבים על שינוי בקריירה? זה קל משחשבתם. כאן תמצאו לימודי אונליין וקורסים מומלצים און ליין שיאפשרו לכם ללמוד מהבית בזמן ובתנאים שנוחים לכם, עד לקבלת תעודת הסמכה ורכישת מקצוע..

מחברת עם מספרים ומחשב. כיתוב: מתי משלמים מס רכישה

מתי משלמים מס רכישה? – המדריך המלא

מס רכישה הוא מס אשר נגבה בעת עסקת רכישה של נכס נדל”ן והוא אחד הנושאים הנלמדים בקורס נדל”ן, מיסוי מקרקעין וכן שמאות מקרקעין. מס זה משולם על רכישת זכויות במקרקעין ומטרתו היא להשפיע על שוק

שנחזור אליך לעזרה בבחירת קריירה?

בחר את הקריירה שהכי מסקרנת אותך ונחזור אליך עם כל הפרטים

ליצירת קשר לחץ כאן

צור קשר

יש לך שאלות? צריך עזרה? מנהלי שירות הלקוחות שלנו ישמחו לענות לך על כל שאלה - הכנס את הפרטים שלך ואנו ניצור איתך קשר במהירות