מרכז ייעוץ והרשמה 1-700-700-741

מה זה קרן נאמנות?

מה זה קרן נאמנות?

מה זה קרן נאמנות? מה היתרונות שלהן? ואיך משקיעים בהן?

המושג קרן נאמנות הוא למעשה שם כולל לקשת רחבה של השקעות קולקטיביות. קרנות מסוג זה פועלות בפיקוח ולפי הנחיות להתחייבויות הכרוכות בהשקעות משותפות בניירות ערך הניתנים להעברה, דוגמת מניות או אג”ח. הנחיות אלו מכונות בשפה המקצועית יוסיטס – תנאי שימוש. הנחיות אלו מאפשרות למכור בצורה חופשית יחסית קרן שרשומה ופועלת בפיקוח של מדינה מסוימת, חברה או  של שאר המדינות הנמצאות תחת אותו פיקוח. זה אחד מהנושאים שלומדים בקורס שוק ההון.

למה קרנות נאמנות נחשבות השקעה מועדפת

קרנות נאמנות נחשבות לחלק מההשקעות המועדפות. מעדיפים אותן אנשים רבים המחפשים השקעה אופטימלית להונם, שכן הן מיוסדות ומנוהלות על ידי חברות השקעה, בתי השקעות ומוסדים פיננסים שונים – שיש להם ניסיון רב בניהול תיקי השקעות. 

קרן נאמנות מבוצעת הלכה למעשה באמצעות הפקדת כסף משותפת של אנשים מרחבי העולם אשר חולקים השקפות מסוימות ויעדים פיננסים – דוגמת אפיק סולידי או חובב סיכונים, טווח קצר, בינוני וארוך. את ההון המשותף משקיעים בכל מיני מניות פוטנציאליות, באגרות חוב ובאופציות.

כמה השקעות יש בקרן נאמנות

לרוב תיקים של קרנות נאמנות משלבים בין 100-30 השקעות שונות. בעצם בתור משקיעים בקרן נאמנות אנו למעשה רוכשים יחידות של הקרן ומקבלים בתמורה העתק מיניטורי של הקרן. מה זה אומר? שכל אחד הוא בעלים קטן של הקרן. לדוגמה, אם קרן נאמנות אחת מורכבות מ-100 השקעות שונות, כל משקיע הוא למעשה בעלים של חלק מהקרן – אם השקעה אחת, ואז הוא בעלים של אחוז מהקרן או אפילו. אם בתור משקיע בחרנו להשקיע ביחידות רבות יותר, נהפוך לבעלים של נתח גדול יותר מהקרן. המשקיע שמחזיק ברוב הגדול ניירות ערך הוא בעל שליטה.

איך מנוהלות קרנות נאמנות?

קרנות נאמנות מנוהלות בשתי דרכים: הדרך האקטיבית והדרך הפסיבית, כלומר דרך שבה אנחנו סוחרים פעילים לעומת קרן שבה אנחנו משקיעים ולא נוגעים בכסף זמן רב.

דוגמה לניהול קרן נאמנות פסיבית היא שיקוף של מדד הנאסד”ק – מדד של חברות הענק הטכנולוגיות. בפועל קרן הנאמנות משקיעה בחברות הרשומות במדד באותו משקל שנבחרו למדד. בפועל, ההחזר זהה לביצועים של המדד. 

דוגמה לקרן המנוהלת באופן אקטיבי היא  מנהל קרן שמשנה את משקלן של ההשקעות כדי לנסות לשפר ולעלות את הביצועים של המדד, מה שנקרא להכות את המדד. כלומר הוא לא מסתמך רק על המדד.

באנר הפניה לקורס שמאות רכוש. כותרת: כמה עולה קורס שמאות מקרקעין

החשיבות של קרנות נאמנות בתיק השקעות

מהי בעצם הסיבה שקרנות נאמנות הפכו לכל כך פופלאריות בשנים האחרונות? הנה כמה מהתשובות:

1.על ידי הפקדת כסף משותפת ניתן להשקיע בסוגי השקעות רבים. מה שמוביל לכך שלמשקיע יהיה פתרון פשוט וכולל להשקעה מגוונת, מבלי להשקיע את הכסף הרב בהשקעה ישירה במניה. ביזור הוא החוק מספר אחת של השקעות.

 

2.קרנות הנאמנות מנוהלות על ידי מנהלי קרן מומחים. בהם תומך צוות אנליסטים שמספקים לקרן מחקר ונתונים מקצועיים. אותם אנשי מקצוע מספקים למשקיע ידע מקצועי, כלים ובפועל עוקבים אחרי כל תנועות השוק, מה שמאפשר להם לנצל את השינויים שמתרחשים בזמן אמת.

3. השקעה בקרן נאמנות היא חסכונית יותר בהשוואה להשקעה ישירה. מחירי העמלות של הקרנות השונות מפורטים בצורה שקופה.

4.קרנות נאמנות מציעות אפשרויות תשואה שונות. חלק מהקרנות משלמות דיווידנדים למשקיעים המעוניינים בהכנסה וחלקן משקיעות כל תשואה מחדש בקרן בכדי להגדיל את התשואה כל הזמן.

קרנות הנאמנות וסיכון

יש קרנות המאופיינות בסיכון נמוך וגבוה. בהשוואה להשקעה ישירה בניירות ערך, למשל רוב קרנות הנאמנות מאפשרות פיזור רב יותר, גם בסכומים קטנים יחסית. קרנות נאמנות מאפשרות למשקיעים לקנות ניירות ערך מבלי להבין לעומק בשוק ההון או בחברות שבהן הם משקיעים.

קרנות נאמנות ניתן לרכוש דרך יועץ השקעות, דרך הבנקים או דרך בית השקעות. בגין רכישת קרנות נאמנות יש כמה עלויות ללקוח שעליו לקחת בחשבון. דוגמה לכך היא דמי הניהול של מנהל הקרן, דמי נאמן ודמי השמירה שהלקוח משלם לבנק. התשואה של קרן במעמד מס פטורה, כלומר סך הרווחים או ההפסדים מבטא רווח או הפסד לאחר כל ההוצאות. עם זאת, בפדיון היחידות ישלם המשקיע מס על הרווח. קיימים סוגים שונים של קרנות נאמנות במגוון אפיקי השקעה, ובקלות ניתן לאתר את ההשקעה האופטימלית עבורכם. 

אם אתם רוצים לדעת מה הקרן הטובה בשבילכם, נושא זה הוא חלק מלימודי שוק ההון. אתם מוזמנים לבוא ולהתרשם. אפשר להתחיל ללמוד מיד אונליין. אם אתם רוצים לשאול שאלות אתם יכולים בטופס כאן למטה. 

כתבות נוספות שיעניינו אותך

שיתוף

שלחו לנו הודעה

פוסטים נוספים

ידיים על מחשב. כיתוב: לימודי אונליין

לימודי אונליין – קורסים מומלצים און ליין 2022-2023

מעוניינים בהסבה מקצועית? חושבים על שינוי בקריירה? זה קל משחשבתם. כאן תמצאו לימודי אונליין וקורסים מומלצים און ליין שיאפשרו לכם ללמוד מהבית בזמן ובתנאים שנוחים לכם, עד לקבלת תעודת הסמכה ורכישת מקצוע..

מחברת עם מספרים ומחשב. כיתוב: מתי משלמים מס רכישה

מתי משלמים מס רכישה? – המדריך המלא

מס רכישה הוא מס אשר נגבה בעת עסקת רכישה של נכס נדל”ן והוא אחד הנושאים הנלמדים בקורס נדל”ן, מיסוי מקרקעין וכן שמאות מקרקעין. מס זה משולם על רכישת זכויות במקרקעין ומטרתו היא להשפיע על שוק

שנחזור אליך לעזרה בבחירת קריירה?

בחר את הקריירה שהכי מסקרנת אותך ונחזור אליך עם כל הפרטים

ליצירת קשר לחץ כאן

צור קשר

יש לך שאלות? צריך עזרה? מנהלי שירות הלקוחות שלנו ישמחו לענות לך על כל שאלה - הכנס את הפרטים שלך ואנו ניצור איתך קשר במהירות