מרכז ייעוץ והרשמה 1-700-700-741

בואו להכיר אודות הערכת שווי של מטבעות

אלו העוסקים בהערכת שווי של מטבעות בישראל מחלקים את עולם המטבעות לשניים – מטבעות אשר התגלו ונודע כי יוצרו לפני שנת 1700 יהיו שייכות לתחום הארכיאולוגיה. מעבר לשנה זו, כל מטבע שיתגלה יוכל להיות מועבר לשמאים ואנשי מקצוע העוסקים בהערכת שווים של המטבעות כיום.

הקשר היסטורי

שמאים העוסקים בתחום הערכת שווי של מטבעות יודעים לומר על מטבעות להם קיימת עילה חוקית או היסטורית. ניתן לקחת כדוגמה מטבעות זיכרון, כשחלק מערכם ושווים יכלול את העובדה מאיזו מתכת עשויים אותם מטבעות.

להקשר ההיסטורי משמעות רבה בכל הנוגע להערכת שווי של מטבעות. דוגמה בולטת לשווי יקר של מטבעות הן אותן מטבעות זהב אמריקאיים מהמאה ה-20. באותה עת, בזמן המשבר הכלכלי במדינה, התבקשו אזרחי ארה”ב למכור לממשלה מטבעות זהב וזאת בכדי שאלו יוכלו להיות מותכים. מכירת המטבעות באותה עת הביאה לכך כי כיום אותם מטבעות זהב מארה”ב הפכו לנדירים ומבוקשים.

יורם בראייר, מנהלה המקצועי של חברת גמולב ובעל ניסיון של 40 שנים בתחום הערכה של חפצי ערך ובכלל זה מטבעות, מדגיש כי בישראל גם כן יש מטבעות להן ערך היסטורי, כשברוב המקרים מדובר על מטבעות מטעם החברה הממשלתית למדליות ומטבעות, שכיום מוכרת בשם החברה הישראלית למדליות ומטבעות, אשר הטביעה במהלך השנים מטבעות ומדליות זהב, פלטינה, כסף, ארד וחומרים אחרים.

אותנטיות המטבע

נושא האותנטיות של המטבעות חשוב וזאת בכדי ששמאים בתחום יוכלו לשלול את החשש כי יש ואולי מדובר במטבע מזויף. ברוב מקרי זיוף מטבעות, מדובר על זיוף הנעשה באמצעות יצירה, כשמטבעות אותנטיים יוצרו בשיטת הטבעה ועל כן ניתן לזהות ההטבעה כסממן אותנטי מובהק.

בראייר מדגיש כי במסגרות לימוד עבור הערכת שווי של מטבעות, חשוב לתת דגש על נושאים הנוגעים לאופי ההטבעה של המטבעות השונים. אופן ההטבעה של מטבעות לאורך השנים השתנה ועל כן מדובר על חומר לימודי רחב שחשוב להכיר, כשלו גם הקשרים היסטוריים, תרבותיים וטכנולוגיים.

הערכת שווי מטבעות בישראל

למול היותה של ישראל מדינה צעירה בת 70 שנים בלבד, מהווה תחום הערכת שווי המטבעות במדינה תחום שנמצא עוד בחיתוליו. מעבר לכך, מדגיש בראייר, כי תחום הערכת שווי מטבעות מהווה נישה אחת מתוך תחום רחב יותר הנוגע הערכת חפצי ערך, כשבתוכו קיימת התייחסות גם להערכת שווי של מטבעות.

חלק מהיכולת לקדם תחום הערכת שווי של מטבעות מתאפשר גם באמצעות לימוד והכרה של בתחום מקרוב, כפי שמכללת אפיק עמלה בנושא כיום, כשקורסים הנוגעים להערכת שווי של מטבעות וחפצי ערך שונים נבנים בימים אלו ואותם תוביל הגברת סימה סימן – שמאית העוסקת בתחום הערכת שווי של חפצי אומנות שונים.

לפרטים והרשמה לקורסים הנוגעים להערכת שווי של חפצי אומנות ומטבעות מוזמנים ליצור קשר באתר המכללה >>> 

כתבות נוספות שיעניינו אותך

שיתוף

שלחו לנו הודעה

פוסטים נוספים

ידיים על מחשב. כיתוב: לימודי אונליין

לימודי אונליין – קורסים מומלצים און ליין 2022-2023

מעוניינים בהסבה מקצועית? חושבים על שינוי בקריירה? זה קל משחשבתם. כאן תמצאו לימודי אונליין וקורסים מומלצים און ליין שיאפשרו לכם ללמוד מהבית בזמן ובתנאים שנוחים לכם, עד לקבלת תעודת הסמכה ורכישת מקצוע..

מחברת עם מספרים ומחשב. כיתוב: מתי משלמים מס רכישה

מתי משלמים מס רכישה? – המדריך המלא

מס רכישה הוא מס אשר נגבה בעת עסקת רכישה של נכס נדל”ן והוא אחד הנושאים הנלמדים בקורס נדל”ן, מיסוי מקרקעין וכן שמאות מקרקעין. מס זה משולם על רכישת זכויות במקרקעין ומטרתו היא להשפיע על שוק

שנחזור אליך לעזרה בבחירת קריירה?

בחר את הקריירה שהכי מסקרנת אותך ונחזור אליך עם כל הפרטים

ליצירת קשר לחץ כאן

צור קשר

יש לך שאלות? צריך עזרה? מנהלי שירות הלקוחות שלנו ישמחו לענות לך על כל שאלה - הכנס את הפרטים שלך ואנו ניצור איתך קשר במהירות