מרכז ייעוץ והרשמה 1-700-700-741

מס על קריפטו 2024 – איך מחשבים מיסוי קריפטו ואיך מס על ביטקוין? 2024

מיסוי קריפטו - חישוב מס קריפטו בארץ ובעולם - מה החדשות האחרונות? מתי השקעה בקריפטו נחשבת אירוע מס ואיזה מס משלמים?

כשהתחילו המטבעות הדיגיטליים, או מה שאנחנו קוראים קריפטו,  ובהם ביטקוין, זו הייתה חגיגה למשקיעים, מטבעות בלי פיקוח של מדינה או בנק ולפחות בהתחלה בלי מיסוי מוצהר. עם הזמן המדינות הבינו שגם הן צריכות ליהנות מהתשואות והחלו בהליך של מס על קריפטו. במאמר זה נעסוק בכמה משלמים מס על קריפטו בארץ ובעולם, איך מדווחים ואיך ניתן גם לקבל החזרים.

כמה משלמים מס על קריפטו בארץ ובעולם

בחלק זה נתחיל בלתאר כמה משלמים מס על קריפטו  וביטקוין בעולם ואז נתמקד בכמה משלמים בארץ.

מיסוי קריפטו בהודו והרופי הדיגיטלי

רק לאחרונה הצהירה הודו שתמסה את מטבעות הקריפטו ב-.30%. זהו סכום המס מקסימלי במדינה ובמקרה גם המס על הימורים בהודו.

עם זאת חלק ממשקיעי הקריפטו בהודו מרוצים.

המיסוי על הענף מראה שהודו נותנת לגיטימציה לענף, זאת בניגוד לצעדים דרקוניים שבוצעו ברוסיה ובסין ובהם הגבלות על כריית קריפטו. רוסיה אף מקדמת  את איסור המסחר במטבעות דיגיטליים בכלל. 

מחפשים ארנק דיגיטלי? הנה כמה דוגמאות.

מחברת, מחשבון, מטבעות. מס על קריפטו איך עושים את זה?
מס על קריפטו. איך עושים את זה?

בצעד שלה הודו למעשה הופכת את מטבעות הקריפטו למטבעות מותרים לשימוש במדינה. לצד זה זה הודו מתעתדת להשיק רופי דיגיטלי משל עצמה. גם ארצות הברית הודיעה השנה שיש לדווח למס ההכנסה על כל העברת מטבע של 10,000 דולר לפחות במסחר בקריפטו.

תשלום מס על  קריפטו בשאר העולם

אף שבהרבה מקומות אין  עדיין רגולציה רשמית על מיסוי קריפטו, בפועל רשויות המס בעולם מתייחסות להכנסה מקריפטו כרווחי הון, .עם זאת עד לא מזמן היה קשה לפקח על ההכנסות מאותם מטבעות דיגיטליים. אבל בנובמבר אחרון נכנסו תקנות בארצות הברית נגד הלבנת הון ומימון טרור המחייבות גם את פלטפורמות המסחר של המטבעות הדיגיטליים בדיווח. המשמעות היא שכל פרטי המשתמשים חשופים גם לרשויות והן יכולות לגבות את המיסים בקלות. עם זאת חלק מהפלטפורמות אנונימיות.

בארצות הברית כבר יצאו במסע לאיתור מתחמקים ממס על ביטקוין, nft ונכסים דיגיטליים אחרים, שם המס על רווחי הון יכול להגיע גם ל-37%, בהתאם לאירוע המס. מס על חברה שכורה ביטקוין הוא 21% לעומת 23% בארץ.

בדומה לביטקוין, לאת’ריום ומטבעות אחרים גם המס על ה-nft הוא למעשה מס על רווחי הון. אך כמו במטבעות דיגיטליים אם מוכיחים שהשימוש ביצירות אינו להשקעה, אלא לשימוש אישי ייתכן שלא תחויבו במס על ההון.

שם ומייל פה ונשלח לך מיני קורס ופרטים על מיסוי קריפטו וקריפטו בכלל, מתאים?

טופס ראשי
הסכמה לתקנון

איך מחשבים מס  על קריפטו בישראל

יש שתי דרכים שבהן רשות המיסים מסתכלת על השאלה איך מחשבים מס על  קריפטו, האחת היא מס על רווחי הון והשנייה הכנסה מעסק.

מס על ביטקוין כרווחי הון

רשויות המס בישראל כבר הכריזו שהשקעה בקריפטו היא אירוע מס לכל דבר המחויבת במס על רווחי הון, המגיע בישראל ל-25%. 

קריפטו כהכנסה מעסק

הכנסה מקריפטו יכולה להיחשב גם הכנסה מעסק בהתקיים תנאים מסוימים, למשל אם זו ההכנסה העיקרית של האדם ויש לו פעולות עסקיות רבות עם מטבעות הקריפטו. במקרה זה ההכנסה ממטבעות ונכסים דיגיטליים תחושב לפי מדרגות המיסוי על עסק, מעוסק פטור ועד 50%, זאת לצד תשלומי מע”מ וניכוי מס במקור.

מכירה של מוצר תמורת מטבע או נכס דיגיטלי מוגדרת כעסקה ותמוסה בהתאם למדרגות המס הרגילות. מיסוי על חברות שכורות ביטקוין הוא כאמור 23%.

דיווח מס על קריפטו

בנוסף יש לדווח על מכירת מטבע קריפטו בתוך 30 יום כמו על מכירת נכס אחר. מתי סחר בקריפטו הוא אירוע מס החייב בדיווח?  יש כמה אירועים כאלו, למשל המרה, בין אם המרת מטבע קריפטו למטבע קריפטו אחר ובין אם להמרה למטבעות בפיקוח.  וכן  המס יחול גם על שירותים שהתמורה עליהם היא בקריפטו  וכאמור על חברות כורות או אף מחלקות קריפטו יוטל מס.

דוחות מס לסוחרי קריפטו והחזר  מס על הפסדים בקריפטו

הדיווח בארץ על המיסים נעשה בהתאם לכל עסקה או עסק, רווחים מהשקעה מדווחים כמס על רווחי הון וכהכנסה מעסק בהתאם לסוג העסק, פטור (שנתי) או מורשה (חודשי)

היתרון של מצב זה הוא שיש גם החזר מס על הפסדים מקריפטו. כמו בבורסה אם שילמתם יותר מדי על רווחים ולא קוזזו לכם ההפסדים, תוכלו לבקש החזר בדוח השנתי.

סיכום

 נושא מיסוי הקריפטו הוא נושא מורכב שמשתנה תדיר. רק בימים אלה הרשויות בארץ ובעולם מנסות להגיע לאסדרה אחידה של הנושא ומחייבות את זירות המסחר בדיווחים. לרוב השקעה בקריפטו ו-nft תמוסה כהכנסה מרווחי הון. עם זאת, במקרים מסוימים תמוסה כמו הכנסה מעסק.  ובמקרים מסוימים גם תקבלו החזר.

 רוצים ללמוד עוד על מיסוי קריפטו? מוזמנים להירשם לקורס מסחר בקריפטו ובמטבעות דיגיטליים.

 

טופס ראשי
הסכמה לתקנון
כתבות נוספות שיעניינו אותך

שיתוף

שלחו לנו הודעה

טופס ראשי
הסכמה לתקנון

פוסטים נוספים

תמונת קופיה רושמת. כיתוב: מי מכבד מטבעות דיגיטליים

איפה אפשר לשלם בקריפטו

אחת השאלות לגבי מטבעות דיגיטליים היא אם הם רק להשקעה או שיש להם ערך במסחר? אז מי מכבד מטבעות דיגיטליים? מעסקים קטנים עד תאגידים

מדריך להסבה מקצועית למייל,
מתאים?

טופס ראשי
הסכמה לתקנון
ליצירת קשר לחץ כאן

צור קשר

יש לך שאלות? צריך עזרה? מנהלי שירות הלקוחות שלנו ישמחו לענות לך על כל שאלה - הכנס את הפרטים שלך ואנו ניצור איתך קשר במהירות

טופס ראשי
הסכמה לתקנון