מרכז ייעוץ והרשמה 1-700-700-741

מה כולל תפקידו של שמאי הממשלתי הראשי?

אחד מהתפקידים המשפיעים והמשמעותיים בתחום השמאות בישראל הוא תפקידו של השמאי הממשלתי הישראלי. תפקיד שכיום מחזיק בו אוהד עיני אשר פועל כיום במספר מוקדים הנוגעים לתחום השמאות והנדל"ן בישראל.

מאמרים קודמים של מטעם מכללת אפיק העמיקו אודות נושאים הנוגעים לשמאים בישראל, בין אם בנושא החשוב והמשמעותי של אתיקה מקצועית בתחום השמאות ובין אם במהות תפקידו של שמאי מכריע. בכתבה הבאה נעמיק אודות תפקידו של השמאי הממשלתי הראשי.

לאיזה משרד ממשלתי שייך אגף השמאי הממשלתי הראשי?

אגף השמאי הממשלתי הראשי מחזיק בעצם בתפקיד של מנהלת אגף שומת מקרקעין שהיא חלק ממשרד המשפטים בישראל. מדובר על יחידה עצמאית ובלתי תלויה, כשמקור סמכותו של השמאי הממשלתי הראשי, העומד בראשה של היחידה, מקבל ביטוי במספר הוראות דין. בין היתר, על בסיס החלטת ממשלת ישראל ב-1999, כל משרדי הממשלה ויחידות הסמך שלהם נדרשים לחוות דעת שמאי, יוכלו לקבל חוות דעת אך ורק מטעם השמאי הממשלתי הראשי.

בנוסף, השמאי הממשלתי הראשי הינו חבר במועצת שמאי המקרקעין ובוועדה המייעצת לשר המשפטים לבחירה של שמאים מכריעים על פי חוק התכנון והבנייה.

תפקידי האגף לשומת מקרקעין שבראשו עומד השמאי הממשלתי הראשי

לאגף שומת המקרקעין במשרד המשפטים ישנן מספר מחוזות הכפופים לו – תל אביב, חיפה, ירושלים ואזור הדרום ויהודה ושומרון. בכל מחוז נמצא מנהל, סגנו, שמאים מחוזיים, עובדים מנהליים ומתמחים. אגף שומת מקרקעין עמל על עריכה ובקרה של שומות לנכסי מקרקעין שהמדינה וחלק ממוסדותיה יש עניין בהם.

הזיקה והחובה של משרדי ממשלה לשירותיו של השמאי הממשלתי נקבעה בהחלטת ממשלה 4796 בינואר 1999. החלטה זו מאפשרת לשמאי הממשלתי הראשי אחראיות על קביעת שווי נכסי מקרקעין בהם מעוניינים משרדי הממשלה השונים, בין אם עבור רכישת הנכסים, החכרתם, הפקעה, מכירה, השכרתם או שכירתם.

השומות נערכות על ידי השמאי הממשלתי הראשי בעצמו או על ידי שמאים מטעמו הפזורים במחוזות השונים. פעילותם של שמאי אגף שומת מקרקעין נעשות במסגרת מכרזי קרקע שונים, אומדני פיצויים בשל הפקעת קרקעות וירידת ערך של קרקעות ונכסים, מכירה ורכישה של נכסים, רכישת זכויות מוגנות בדירות מוגנות, בנוגע לתשלומים עבור רשות מקרקעי ישראל, השכרה של נכסים לדיור ממשלתי ועוד.

לצד השמאים המחוזיים, אגף שומת המקרקעין עושה שימוש במיקור חוץ של מאות שמאי מקרקעין, כשהאגף מנחה, מפקח ומבקר עבודתם. האגף אף עוסק בייעוץ למשרדי ממשלה, לוקח חלק בוועדות מקצועיות שונות הנוגעות לתחום המקרקעין והנדל”ן בישראל, מפרסם הנחיות מקצועיות עבור כלל שמאי המקרקעין בישראל, מבצע סקרים מקצועיים ועוד.

השמאי הממשלתי הראשי – אוהד עיני

מי שעומד בראש האגף לשומת מקרקעין ומשמש בעצם כשמאי ממשלתי ראשי הוא אוהד עיני. לעיני ניסיון בתחום השמאות במסגרת עיריית ירושלים, שם שימש בעבר כבודק תוכניות, מנהל היטלי השבחה והגיע אף להתמנות כעוזרו של מנכ”ל העירייה.

בשנה האחרונה פעל עיני במספר חזיתות הנוגעות לתחום השמאות בישראל. עמדתו של עיני, יחד עם גיבוי משרד המשפטים, בנוגע לכניסת מערכות ממוחשבות לתחום שמאות המקרקעין נחרצת כשהוא עומד לצידם של השמאים באומרו כי “מערכת אוטומטית אינה תחליף לשיקול הדעת של השמאי בקביעת ערכי הקרקע”.

עמדתו של עיני – עידוד עבור הסטודנטים של מכללת אפיק

עמדה של עיני בנוגע לחשיבות עבודתו של שמאי המקרקעין, מביאה סטודנטים רבים במכללת אפיק להבין כי עיני, יחד עם משרד המשפטים, רואים חשיבות רבה בכל הנוגע ליכולותיהם של שמאי המקרקעין לפעול ולתת מענה מקצועי ובו היכולת לשלב שיקול דעת ולנתח מאפיינים רבים באופן ששום מערכת ממוחשבת לא תהיה מסוגלת לבצע.

במסגרת לימודי שמאות מקרקעין ללא תואר במכללת אפיק יזכו הסטודנטים להכיר מקרוב את פועלו של השמאי הממשלתי הראשי, כשחלקם אולי יזכו להגיע לאגף בו הוא פועל במשרד המשפטים, בין אם כמתמחים ובין אם בתפקיד של שמאי מחוזי.

באנר הפניה לקורס שמאות רכוש. כותרת: כמה עולה קורס שמאות רכוש

כתבות נוספות שיעניינו אותך

שיתוף

פוסטים נוספים

שלחו לנו הודעה

טופס ראשי
הסכמה לתקנון

מדריך להסבה מקצועית למייל,
מתאים?

טופס ראשי
הסכמה לתקנון
ליצירת קשר לחץ כאן

צור קשר

יש לך שאלות? צריך עזרה? מנהלי שירות הלקוחות שלנו ישמחו לענות לך על כל שאלה - הכנס את הפרטים שלך ואנו ניצור איתך קשר במהירות

טופס ראשי
הסכמה לתקנון