מרכז ייעוץ והרשמה 1-700-700-741

מהן קרנות מחקות?

מהן קרנות מחקות?

מהן קרנות מחקות? ומדוע הן כה פופולאריות? ומה הקשר ביניהן לגבי קרנות נאמנות? במאמר הבא יסביר לכם הצוות של מכללת אפיק קצת יותר על מהן קרנות מחקות וייתן לכם מידע שימושי בנושא.

קרנות מחקות הן קרנות נאמנות שכדי  שייצרו תשואה הן עוקבות אחר נכסים או מדדים ומנסות ככל האפשר להתקרב לתשואה שלו. הכסף המושקע בקרנות מחקה מדד קיים במטרה, כאמור, להשיג תוצאות הקרובות ביותר לתשואות שלו או אף להכות אותו, כלומר להניב תשואה גבוה מהמדד או מהנכס שהיא מחקה.

לדוגמה: קרנות מחקות של מדד תל אביב מאה יושקעו רק במכשירים או במניות של מדד זה במטרה לקבל את אותן תשואות של המדד. לעיתים הקרן תבחר רק את המניות הטוב מתוך המדד.

—> ללימודי שוק ההון 

ההבדל בין קרנות מחקות לקרנות נאמנות רגילות הוא בעיקר בניהול הכספים שמושקעים כדי לייצר תשואה, כך למשל בקרנות מחקות ההשקעה פחות גמישה אלא מתאימה  יותר למניות הנכס שהקרן מחקה. 

ההבדל בין קרנות מחקות לקרנות נאמנות אחרות

ניתן לומר שהקרנות המחקות דומות יותר לתעודות סל מקרנות רגילות, משום שבכלי של תעודות הסל, שהפך לקרנות סל, היו כלים המחקים כלים פיננסים אחרים במדד, כמו מניות עוקבות, אג”ח עוקב וכן הלאה. 

בנוסף הקרנות עוקבות אחרי נתונים, מדדים ואינדקסים ללא ניסיון מוקדם של בעל ההשקעה והן קלות להבנה ועם עלויות נמוכות מאוד עד לא קיימות. כלומר בקרנות מסוג זה דמי הניהול נמוכים מאד, ולעיתים אף אין דמי ניהול כלל על סוג זה של השקעה.

מהן קרנות מחקות בהקשר של סל נאמנות?

כיום ישנה מגמה להיכנס אל קרנות  הסל לשוק המקומי עם מחשבה כי משתלם יותר להשקיע במדדים ולצרוך עם קרנות הנאמנות מוצרים שונים. לכן ישנן יותר קרנות מחקות עם סל מורחב. הקרנות, העוקבות אחרי מדדים שונים, אינן תמיד מביאות למשקיע את תשואות המדד למרות הרצון של הקרנות להיות צמודות למדד.

קרנות מחקות נמדדות על ידי מדד מניות או אגרות חוב ומשתנים אחרים. התוצאה היא שההיקף הרווחי של הקרנות גדל עם הזמן, והוא עומד כיום על עשרה אחוזים מתעשיית קרנות הנאמנות בארץ ובעולם.

מה כדאי לדעת על קרנות מחקות?

אם אתם רוצים לבצע סוג זה של השקעה חשוב לדעת:

קרנות נאמנות קריפטו

1. קרנות מחקות, בניגוד לנכסים פיננסיים אחרים, לא נסחרות בכל היום, אלא פעם אחת ביום ובהתאם לשער הסגירה.  לכן הם סוחרים בקצב מדוד יותר.

2. עם זאת רשות ניירות ערך עושה מאמצים כדי לגרום לתעשיית הקרנות המחקות  להיסחר בכל שעות היום ובכך גם להקטין את הסיכונים שבסחר בהן.

ב3. למרות שציינו שדמי ניהול על קרנות מחקות נמוכים מאוד,  ישנה עמלת מכירה ועמלת קנייה על קרנות מסוג זה, להבדיל מקנייה ומכירה של קרנות נאמנות אחרות. עם זאת המחיר של קניית העמלות המחקות נחשב טוב למדי

באנר הפניה לקורס שמאות רכוש. כותרת: כמה עולה קורס שמאות מקרקעין

סוגי קרנות מחקות 

יש כמה קרנות מחקות, אלו הן כמובן הקרנות המחקות של המדדים הידועים, למשל s&p 500. כך למשל לחברת הביטוח הראל יש קרן מחקרה הראל s&p 500 וכך גם למגדל יש קרן בשם MTF מחקה. גם לקסם יש קרן מחקה על s&p  שבשנה שעברה הובילה על פני כל האחרות.

גם לאי.בי.אי ולתכלית יש קרן מחקה על s&p. קרנות נוספות פופולריות הן של מדד דאו ג’ונס, אסיה או סין וכמובן בארץ קרן מחקה של מדד ת”א 35 או 125.

. מהן קרנות מחקות. מחשבים עוקבים אחר המדד

האם ואיך כדאי להשקיע בקרנות מחקות

לאחר שהבנתם מהן קרנות מחקות, האם כדאי להשקיע בהן? הקרנות המחקות הפכו לכלי פופולרי בשל פשטותו. זהו כלי שאינו מצריך ידע רב בהשקעות ובתחקיר. מחירו נמוך ולא צריך להיות אקטיבי בשבילו. האם זה משתלם?

תלוי. בשנת 2020 רוב הקרנות המחקות עקפו אפילו את תשואות המדד. אבל בטוווח הארוך, ידוע כאמור שקשה להכות את המדד. 

כמו כן יש הבדל בין הקרנות השונות, הן בהשגת התשואה והן בדמי הניהול. כך שייתכן שהתשואה אכן תהיה קרובה למדד אך דמי הניהול לא יצדיקו אותה. באחרות אין דמי ניהול כלל. יש גם הבדלים טכניים בין החברות בחיקוי המדד.

לא רק קרנות

לכן הדרך הכי טובה לבחון קרן מחקה היא על סמך ביצועי העבר, בטווח של 5-3 שנים או יותר. רצוי גם לא לבדוק את הקרן המחקה בלבד אלא את הביצועים של בית ההשקעות או המוסד הפיננסי בכלים אחרים. כל אלו מעידים שמנהל ההשקעות פעיל ומודע להחלטות טובות. 

בלימודי שוק ההון תלמדו לא רק מהן קרנות מחקות, אלא על כלים פיננסיים נוספים שיאפשרו לכם לבנות תיק השקעות עם תשואה יפה ולמצוא הכנסה נוספת או להתמקצע כסוחרים.  מוזמנים לפנות אלינו לעוד פרטים —->

כתבות נוספות שיעניינו אותך

שיתוף

שלחו לנו הודעה

Main website contact form

פוסטים נוספים

מדריך להסבה מקצועית למייל,
מתאים?

טופס ראשי
הסכמה לתקנון
ליצירת קשר לחץ כאן

צור קשר

יש לך שאלות? צריך עזרה? מנהלי שירות הלקוחות שלנו ישמחו לענות לך על כל שאלה - הכנס את הפרטים שלך ואנו ניצור איתך קשר במהירות

טופס ראשי
הסכמה לתקנון