מה חשוב ללמוד ולהחכים מתוך המתקפה על שירביט?

מתקפת הסייבר על חברת הביטוח הישראלית "שיר ביט" מהווה קריאת השכמה ותמרור אזהרה בוהק בכל הנוגע לאופן בו גורמים עוינים ופליליים מצליחים לשים ידם על מידע של חברת ביטוח מובילה.

חברת הביטוח “שירביט” הינה אחת מחברות הביטוח המובילות בישראל. למול העובדה כי מערך המחשוב של החברה נפרץ ובכך קיימת גישה של גורמים עוינים ואו פליליים לחומרים ומסמכים משמעותיים, מדירה שינה לא רק אצל גורמים מעולם הביטוח והשמאות, אלא מהווה דאגה גם עבור גורמי ביטחון בישראל. זאת לצד העובדה, מנתונים שנמסרו על ידי רשות שוק ההון, כי זוהו בשנתיים האחרונות כ-24 פרצות אבטחה בגופיים מוסדיים שונים שאלו טרם נבדקו לעומק.

חשש רחב מגניבת זהויות

הפריצה לשרתי חברת “שירביט” הביאה את אותם גורמים לשאוב ממחשבי החברה נתונים רבים אודות לקוחותיה. חלק מאותם נתונים כוללים צילום של תעודות זהות, רישיונות שונים ואף מידע נוסף ובו פרטים רגישים.

היכולת של אותם גורמים לשים ידם על צילומי תעודות זהות ורישיונות מהווה מקור לביצוע של גניבת זהויות. בעזרת אותו מידע, יחד עם פרטי חשבונות בנק ואשראי, יכול אותו מידע לשמש גורמים פליליים שיוכלו לבצע עבירות בתחום הצווארון הלבן וזאת תוך שימוש בזהות בדויה. זהות, שבמקרה זה, נלקחה מאחד הלקוחות של “שירביט”.

מה אומרים גורמים מקצועיים למול הפריצה בשירביט?

פריצת האקרים למחשבי חברת “שירביט” הביאה גורמים בתחום הסייבר והטכנולוגיה להביע עמדתם בנושא, כשחלק מהם העדיפו לעשות זאת מבלי לחשוף את שמם.

גורם בכיר בתחום הפיננסי אמר ל“כלכליסט” כי “אין ספק שמדובר באירוע מטריד ומלחיץ. כולנו לומדים לפרטי פרטים כיצד התבצעה הפריצה הזו”. גורם נוסף מתחום הטכנולוגיה הוסיף אודות הפריצה עצמה, כשהוא מנסה להרגיע וטוען כי מתקבל “רושם מהנתונים שהודלפו שהחדירה הייתה לשרת המכיל קבצים וצילומים בלבד ולא מידע, כמו פרטי כרטיסי האשראי המלאים של המבוטחים, שהיה מאפשר גניבת כספים. כך שכרגע הנזק מהפרסום הוא הפגיעה בפרטיות ופוטנציאל לגניבת זהויות”.

ב”שירביט” הבינו כי קיים לחץ גדול מצד לקוחותיהם שחיכו לקבל הבהרות ותשובות הנוגעות למידע שיש והגיע לאותם גורמים עוינים. לאחר פניית “כלכליסט” ל”שירביט” מסרה חברת הביטוח הודעה מסודרת המסבירה כי “אירוע הסייבר משפיע על 300 מלקוחות החברה, שהחשיפה של רובם לא נגעה להיבט פיננסי ולא נחשפו כרטיסי אשראי”.

מעורבות מערך הסייבר הלאומי

המקרה של “שירביט” אומנם כולל פריצה למחשבים של חברה בשוק החופשי, כשהיא הכפופה לפיקוח של רשות שוק ההון. עם זאת, למערכה נכנס גם גוף ממשלתי – מערך הסייבר הלאומי. מערך שלקח את המושכות ומנהל כעת את האירוע שהתפתח.

מבחינת רשות שוק ההון ישנו רצון כי חברת “שירביט” תשקף כראוי את המצב ללקוחותיה ולדירקטוריון החברה. לאחר שיסתיים האירוע יוכלו גם שמאים בתחום הפיננסי להתחיל ולהעריך הנזקים וזאת לצד בחינה מעמיקה הנוגעת לאבטחת המערך הטכנולוגי של החברה והתנהלותה בעת המשבר.

כבר כיום עולה השאלה האם יש להקים מערך סייבר שיתמחה ויתרכז במידע הרגיש שקיים אצל חברות הביטוח המובילות בישראל. אין ספק שלאחר סיום האירוע תעלה אותה שאלה לדיון מעמיק ויש ואולי מתוך מערך הסייבר הלאומי תצמח מחלקה ייעודית לתחומי הביטוח ובתוכם גם התייחסות למידע רגיש של ענף השמאות שגם אותו חשוב לשמור ולאבטח במערכות המידע הדיגיטליות.

אנו במכללת אפיק עוקבים כמובן אחר הנעשה סביב הפריצה למחשבי חברת “שירביט”, כשמקרה זה לבטח יהיה אבן בוחן עבור הסטודנטים במכללה בחלק מהקורסים אליהם הם נרשמים בימים אלו.

באנר הפניה לקורס שמאות רכוש. כותרת: כמה עולה קורס שמאות רכוש

שיתוף

פוסטים נוספים

הצצה לשיעורים שלנו

הי, אפשר להציץ פה על חלק מהשיעורים שלנו. האמת, הסרטון הזה טיפל’ה ישן, אנחנו עובדים על סרטון חדש 🙂 בסרטון הזה רואים קצרצרים מהשיעורים, אבל

אז מה המחירים של לימודי שמאות מקרקעין ?

אז איך זה קורה? בזכות מערכת לימודים מקוונת (LMS) , מערכת הכוללת רשת חברתית, קורסים דיגיטליים, תרגולים, מבחנים והרצאות של מיטב המרצים, הגענו לשיעורי הצלחה מטורפים

אדם על מחשב. כיתוב: איפה כדאי ללמוד שמאות מקרקעין

איפה כדאי ללמוד שמאות מקרקעין

מה המוסדות שבהם אפשר ללמוד שמאות מקרקעין? מה לומדים בשמאות מקרקעין? ומה היתרונות של אפיק? השאלה איפה כדאי ללמוד שמאות מקרקעין היא שאלה של הרבה

שלחו לנו הודעה

ליצירת קשר לחץ כאן

צור קשר

יש לך שאלות? צריך עזרה? מנהלי שירות הלקוחות שלנו ישמחו לענות לך על כל שאלה - הכנס את הפרטים שלך ואנו ניצור איתך קשר במהירות