מרכז ייעוץ והרשמה 1-700-700-741

כמה מרוויח שמאי רכוש?

כמה מרוויח שמאי רכוש

מה המשכורת שמאי רכוש, כמה מרוויחים לאחר הלימודים ומה הביקוש למקצוע

תחום השמאות הוא מעניין מאוד. למרות המשכורות הגבוהות יחסית לאחר הלימודים עדיין יש מחסור בשמאים בכלל ובשמאי רכוש בפרט. בכך מצטרף למקצועות מבוקשים אחרים שבהם יש מחסור. מקצועות אלו כוללים חשמלאים, מהנדסים, רתכים, מפתחי תוכנה מיומנים ועוד. למה יש מחסור? אנשים כיום לא מכירים את האפשרויות של קורס קצר וממוקד בשמאות רכוש. הם גם לא יודעים על כך שאפשר להרוויח מיד לאחר הקורס. אז כמה מרוויח שמאי רכוש, משכורת טובה?

כדי לענות על השאלה כמה מרוויח שמאי רכוש צריך להסביר קודם כול מה הוא עושה ומה ההתמחויות שלו. שמאי רכוש למעשה מעריך את השווי של רכוש, זכויות ונכסים (ללא מקרקעין) וכן את הנזק שנגרם להם. לרוב נמצא אותו בחברות הביטוח או בתביעות נגד חברות הביטוח. אבל הוא יכול לשמש גם כשמאי בשותפות עסקית, או כשמאי לפני מכירת נכס, למשל ציור יקר.

מהן ההתמחויות של שמאי רכוש? 

שמאי הרכוש עוסקים בתחומים מגוונים: הערכת נזק משריפה, הערכת נזק מהצפות, מפעולות איבה, נזקי טבע, נפילת עצים, רטיבות ועוד. אחד תחומי ההתמחות הוא הערכת נזקי מים. זו התמחות הדורשת הבנה בשלל מצבים, כמו נזקי נזילה מהשכנים, רטיבות לאחר עבודת קבלן ועוד. תחום זה כולל גם הערכת נזק לרכוש מאותה רטיבות. תחשבו למשל על יצירת אומנות שנהרסה בגלל הנזילה מהשכן מלמעלה. או למשל רהיט עץ יוקרתי שפתאום לא שווה כלום. נזקים נוספים הם נזקי פריצה, חבלות בזדון וונדליזם או נזקים מתאונות. כמו כן שמאי רכוש עוסקים גם בחלוקת רכוש לאחר פרידה וגירושין, בפשיטות רגל ועוד. נחזור לשאלה שהתחלנו בה, כמה מרוויח שמאי רכוש? והאם לשמאי רכוש משכורת טובה?

כמה מרוויח שמאי רכוש והאם זו משכורת טובה?? 

אז כמה מרוויח שמאי רכוש, משכורת שאנחנו חולמים עליה? אז קודם כול זה תלוי בביקוש של המשרד, בפעילות העסקית ובתחום ההתמחות. אבל בגדול לפי איגוד שמאי הרכוש, שמאי רכוש  עצמאי מרוויח בממוצע 28 אלף שקל, וזה עוד לאחר ניכוי הוצאות ומיסים. ואילו שמאי רכוש שכיר מרוויח 15,000 שקל בממוצע. על פי אתר אולג’ובס, המשכורת הממוצעת ל-2021 היא 10,970 בממוצע בחמש השנים הראשונות למקצוע.  “משכורת דו ספרתית היא לא רק דבר שבשגרה, היא הנורמה”, סיפר לנו שמאי רכוש מנוסה. תוכלו לקרוא על כך במאמר זה.

כמה מרוויחים על חוות דעת

המחיר על כל חוות דעת לייעוץ משפטי או מסיבה אחרת תלוי בגובה הנזק ובאופי העבודה. עבור נזקים קטנים גובה שמאי הרכוש. על נזק של  עד 5,000 שקל יכול שמאי רכוש לגבות מחיר מינימלי של 1,200 שקל, לא כולל מע”מ.

מה המשכורת לאחר לימודי שמאות רכוש

הכול טוב ויפה, אבל אלו מספרים של שמאים מנוסים. אתם שואלים בצדק, כמה מרוויחים מיד לאחר הלימודים. אז אומנם שמאי רכוש לא מתחילים בשכר דו-ספרתי, אבל גם לא בשכר מינימום. שמאים שכירים מתחילים  ב-8,500 בערך, ותוך שנה שנתיים מגיעים לסכומים דו-ספרתיים. וכאמור עם הניסיון  שמאי רכוש יגיע גם למשכורת של 15,000 שקל.

האם יש ביקוש למקצוע

אז אנחנו יודעים את המחירים, אבל האם יש ביקוש? ועוד איך. נכון ל-2021 יש מאות בודדות של שמאי רכוש בעוד הצורך גדל ונזקי הרכוש מתרבים, וכשמחפשים שמאי רכוש מוסמכים המספרים קטנים אף יותר. חסרים כיום אלפי שמאי רכוש. הבעיה היא שבינתיים אין רגולציה על התחום. כך כל אחד יכול להצהיר על עצמו כשמאי רכוש ואין דרישה לרישיון. אך רק בוגרי קורס שמאות רכוש מתקבלים יפה בבית המשפט.

נוסף על כך הרבה משמאי הרכוש הם עובדי חברת הביטוח. לכן יש מחסור עצום בשמאי רכוש שיציגו את האינטרס של כלל הציבור. מדי שנה מוגשות לבתי המשפט עשרות אלפי תביעות הנוגעות לרכוש ולנזיקין. זה בדיוק הזמן להזמין שמאי רכוש מקצועי ואובייקטיבי שיעריך את הנזק במדויק. (למאמר המלא: האם יש דרישה לשמאי רכוש).

מי יכול להיות שמאי רכוש

כדי להיות שמאי רכוש אין צורך בתואר מוקדם, אם כי לא מזיק. רבים מהפונים ללימודים הם עובדי ביטוח ושמאים שרוצים להרחיב את התמחותם לנושאים נוספים. למשל יש שמאי רכב שרוצים ללמוד גם על נזקי חקלאות או תעשייה. גם כלכלנים, מהנדסים ומשפטנים יכולים להרוויח מהקורס. אך גם זה לא הכרח, ואתם יכולים להתחיל את הלימודים גם ללא ידע מוקדם.

אבל כדי להתחיל לעבוד במקצוע צריך תעודת שמאי רכוש ממכללה תוך ציון ההתמחות. לא כל שמאי רכוש יכול להעריך כל נזק ויש חשיבות מאוד להתמחות, בין שזו התמחות בנזקי מים, אומנות או כל נזק אחר. כדאי גם להיות חבר בארגוני השמאים. חוות דעתו של שמאי רכוש שאינו מוסמך אינה מוכרת בבתי המשפט ויכולה לגרום נזק ללקוח.

משכורת גמולוגים ומעריכי אומנות

בתכולת דירה יש גם פעמים רבות יהלומים, אבני חן ותכשיטים. כדי להעריך אותם יש צורך בגמולוג, המעריך אבני חן ויהלומים. זה מרוויח בתחילת דרכו כ-7,500 שקל בחודש. העבודה בתחילת הדרך נעשית במעבדה.  לאחר העבודה במעבדה יתחיל הגמולוג להרוויח סכומים גדולים יותר בחברות פרטיות. ותוך עשר שנים ירוויח  משכורת של כ-15 אלף שקל.

על הערכת אומנות ואוספים גובים במעבדה כ-590 שקלים מינימום עד עשרה פריטים. בבית הלקוח המחיר עולה ל-1,1100 שקל מינימום. יש לציין שמדובר בשכר טרחה. וככל שמספר הפריטים עולה כך גם שיעור שכר הטרחה עולה. בנוסף ככל שערך הפריטים עולה שכר הטרחה עולה. (למאמר על גמולוגיה והערכת אומנות).

מחירון אצל שמאי רכוש

לרוב שמאי רכוש גובים שכר טרחה של 5% על פי סכום התביעה, אך הפרמיה עולה ככל שהמקרה מסובך יותר.  בחלק זה אצרף לכם תמחירים נפוצים אצל שמאי רכוש. המחירים הם אומדן של כמה סקרי דעת קהל אך כמובן שאפשר לגבות גם יותר בהתאם לניסיון ולתוצאות:

נזק הצפה או  נזק שריפה קטן: 5,000-2,500 שקל

נזק הצפה או שריפה ענק: 70,000-30,000 שקל

שמאי רכוש אומנם אינו בודק את שווי הקרקע והבית. אך הוא בודק את שווי התכולה של בתים, עסקים ונכסי מקרקעין אחרים. הינה המחירון הרלוונטי בהיבט זה:

הערכת תכולת דירה: 4,200-1,700 שקל

הערכת תכולת דירה לפירוק שותפות בנכס: 5,000-2,200 שקל

הערכת תכולת דירה לחלוקה בירושה: 4,300-2,200 שקל

הערכת תכולת בית פרטי:  4,200-2,500 שקל

הערכת תכולת בית פרטי לחלוקה בירושה: 6,300-4,000 שקל

הערכת תכולת חנות עד 50 מטר: 6,500-2,700 שקל

הערכת חנות עבור פירוק שותפות:  7,000-3,200 שקל

 

נראה שכיסינו הרבה יותר בנושא של כמה שמאי רכוש מרוויח והאם זו משכורת טובה. אם נראה לכם שזה התחום בשבילכם והשתכנעתם שלשמאי רכוש משכורת טובה, השאירו לנו פרטים או התחילו ללמוד.

כתבות נוספות שיעניינו אותך

שיתוף

שלחו לנו הודעה

פוסטים נוספים

ידיים על מחשב. כיתוב: לימודי אונליין

לימודי אונליין – קורסים מומלצים און ליין 2022-2023

מעוניינים בהסבה מקצועית? חושבים על שינוי בקריירה? זה קל משחשבתם. כאן תמצאו לימודי אונליין וקורסים מומלצים און ליין שיאפשרו לכם ללמוד מהבית בזמן ובתנאים שנוחים לכם, עד לקבלת תעודת הסמכה ורכישת מקצוע..

מחברת עם מספרים ומחשב. כיתוב: מתי משלמים מס רכישה

מתי משלמים מס רכישה? – המדריך המלא

מס רכישה הוא מס אשר נגבה בעת עסקת רכישה של נכס נדל”ן והוא אחד הנושאים הנלמדים בקורס נדל”ן, מיסוי מקרקעין וכן שמאות מקרקעין. מס זה משולם על רכישת זכויות במקרקעין ומטרתו היא להשפיע על שוק

שנחזור אליך לעזרה בבחירת קריירה?

בחר את הקריירה שהכי מסקרנת אותך ונחזור אליך עם כל הפרטים

ליצירת קשר לחץ כאן

צור קשר

יש לך שאלות? צריך עזרה? מנהלי שירות הלקוחות שלנו ישמחו לענות לך על כל שאלה - הכנס את הפרטים שלך ואנו ניצור איתך קשר במהירות