מרכז ייעוץ והרשמה 1-700-700-741

מה כוללת בדיקה של חוקר דלקות? – מכללת אפיק

בדיקה של חוקר דליקות - פגיעה של מבנים ורכוש קורת לא פעם בשל התרחשותן של דלקות. יש ואותן דלקות קורות בשל טעות אנוש, מפגעי מזג אוויר ואף בזדון. לאחר אירוע שכזה יגיע למקום חוקר דלקות על מנת לבחון את סיבת והיקף הדלקה.

בראיון שערכנו מוקדם יותר החודש עם שמאי הרכוש דוד דודו אלהרר גילנו כי שמאי הרכוש העוסקים בהערכת נזקים של מבנים הם אלו הנחשפים, בין היתר, לדו”ח המקצועי של חוקר הדלקות. מה כולל בעצם דו”ח הבדיקה של חוקרי הדלקות? 

היקף בדיקת הדלקות בישראל

שירותי כבאות והצלה בישראל בוחנים קרוב לעשרת אלפי דליקות בכל שנה. חקירות אלו מתבצעות על ידי חוקרי דלקות מטעמם, כשלעיתים אותם חוקרים נעזרים ומשתפים פעולה עם חוקרים של משטרת ישראל.

בישראל, חוות הדעת של חוקרי דלקות, בהתאם לדו”ח שהוציאו, משמשות כבסיס להגשת כתבי אישום במקרים שבהם הגיעו למסקנה כי דלקה שארעה פרצה בשל מחדל או כוונת זדון של אדם מסוים או פעולות איבה.

ההבחנה בין בדיקת שירותי כבאות והצלה לבין משטרת ישראל

חשוב לעשות הבחנה מדויקת מתי מתבקשים חוקרים של מערך שירותי הכבאות וההצלה בחקירה של דלקות ומתי על חקירה של דלקה אמונה משטרת ישראל.

במקרים ובהם נוצרה דלקה בשל פיצוץ חומרי נפץ את החקירה שהובילה לדלקה ינהלו כוחות החבלה במשטרת ישראל. במקרים ובהם פיצוץ שהוביל לדלקה נגרם בשל דליפת נוזלים או גזים דליקים תהה החקירה באחריות חוקרים של מטעם שירותי כבאות והצלה.

כיצד מתאפיינת חקירתו של חוקר דלקות מטעם שירותי כבאות והצלה?

בזמן החקירה משתדל כל חוקר דלקות לשחזר את האירועים שקדמו לדלקה, זאת בכדי להבין מה קרה במקום בדקות והשניות לפני שהחלה אותה דלקה ומה התרחש בזמן הדלקה עצמה. אי לכך, קיימת אף חשיבות רבה במהירות הגעתו של חוקר הדלקות לאירוע לאחר שהצליחו כוחות הכיבוי לעצור את הדלקה שהשתוללה.

כשחוקר דלקות מגיע במהירות לזירה יהיה עליו לאסוף מידע ראשוני קריטי. בין היתר יוכל חוקר הדלקות לתשאל את מי שנמצא עדיין בזירה ואף למנוע מאנשים בזירה להביא לשיבושה בין אם בכוונה ובין אם בטעות. לצד תשאול העדים, יתבקשו גם לוחמי האש לשוחח עם חוקר הדלקות, להסביר לו אודות הדיווח שהתקבל אצלם, תוך כמה זמן הגיעו לזירה, מה ראו בזירה, ממה התרשמו ומהי דעתם בכל הנוגע למקור הדלקה.

יש פעמים וחוקר דלקות יבחין בשלבים מוקדמים כי נעשתה שגיאה כלשהי שהביאה לאותה דלקה. השגיאה יכולה הייתה להיעשות על ידי בעל הבית, שכנים ואף של חשמלאים או עובדים של חברות הגז השונות. במקרים אלו יש פעמים והגורם לדלקה ינסה לטשטש את הסיבות שגרמו לדלקה ובכך יפעל לשבש ולהעלים ראיות קריטיות.

באנר הפניה לקורס שמאות רכוש. כותרת: כמה עולה קורס שמאות מקרקעין

בדיקת דלקה – מהחוץ פנימה

ברמה הפיזית בדיקת חוקר דלקות נעשית מבחוץ פנימה. תחילה יבחן החוקר סימנים חיצוניים מחוץ למבנה אשר יכולים העיד על הסיבה בגינה פרצה הדלקה. לרוב יהיה מדובר במכלי דלק או גז, בדיקת כלי רכב, חוטי חשמל או כל דבר אחר שהיה עלו להוביל לדלקה.

המשך הבדיקה תוביל את חוקר הדלקות לתוך המבנה. שם יוכל להתרשם אם המקור לסיבת הדלקה נוגע לכשל כלשהו שקרה בתוך המבנה, כשהדלקה בעצם התפשטה בהמשך גם לחלקים סביבו.

מהי תבנית בעירה?

אחד מהמושגים המקצועיים של חוקי הדלקות נוגעים לזיהוי תבניות בעירה. חוקרי דלקות מציינים כי לאש יש “שפה” משלה והיא בעצם מייצרת תבניות של פיח שאותן ניתן לראות עם גבי מבנים שחוו דלקות. ניסיונם של חוקרי הדלקות, לצד החומר התיאורטי, מאפשר להם לזהות את אותן תבניות בעירה.

תבניות הבעירה יובילו בסופו של דבר את חוקר הדלקות לגלות את מקור הדלקה. ככל שמתקרבים אל מקור הדלקה כך נעשים סימני הפיח בולטים יותר וזאת לצד נזקי החום שניכרים במיוחד בשעות הראשונות לאחר כיבוי הדלקה.

דו”ח מקצועי יכול למנוע את המקרה הבא

אנשי מקצוע בתחום חקר הדלקות יודעים לומר עד כמה דו”חות אלו מאפשרים לכוחות הכיבוי וההצלה להדגיש עבור אזרחים את הסכנות הרבות הקיימות בתוך ומחוץ למבנים. סכנות העלולות להוביל לדלקות חמורות שבגינן גם יקפחו אנשים את חייהם.

כל דו”ח של חוקר דלקות מהווה בעצם תמרור אזהרה עבור כולם וממנו ניתן ללמוד כיצד להיערך ולהימנע מסכנות של דלקות בתוך ומחוץ למבנים. זו גם תקוותם של חוקרי דלקות המגיעים לזירות קשות בהן קופחו חייהם של אזרחים.

מדוע חשוב שהסטודנטים במכללת אפיק יכירו מקרוב את עבודת חוקר הדלקות?

במסגרת לימודי שמאות רכוש במכללת אפיק זוכים הסטודנטים להכיר מקרוב את עיקרי דו”חות אלו. דו”חות אשר יאפשרו לשמאי רכוש להעניק באופן מקצועי הערכת נזק למבנים ומשקים חקלאיים שנפגעו בדלקות, הן עבור חברות הביטוח והן עבור לקוחותיהם.

לימודי שמאות רכוש זה תחום ענק המכיל מגוון של מסלולי לימוד, החל מקורס הערכת אומנות ועתיקות ועד לשמאות רכוש וחקלאות, עד מומחה לבית משפט וללא צורך בהסמכה ממשלתית כל שהיא.

השכר של שמאי רכוש משתנה וזה תלוי מאוד בהיקף תעודות ההסמכה שיש לכם.

 

אצלנו באפיק אונליין אתם מקבלים 5 תעודות הסמכה במסלול אחד, וגם המחירים באונליין משתלמים – שזה מטורף, והכל באונליין.

אז אם שאלתם את עצמכם האם כדאי ללמוד את התחום, אז ברור שכן, בין היתר מאחר וזה מקצוע מבוקש, שקל יחסית למצוא בו התמחות , ויש חוסר של שמאי רכוש וחקלאות בישראל ולכן שמאי רכוש דרושים בכל חלקי הארץ ואלו הסיבות האמיתיות ללמוד שמאות רכוש וחקלאות.

לגבי תנאי הקבלה ללימודי שמאות רכוש – זה פה. , וגם אפשר לקרוא איך למצוא עבודה כשמאי רכוש מפה.

 

Main website contact form
כתבות נוספות שיעניינו אותך

שיתוף

שלחו לנו הודעה

טופס ראשי
הסכמה לתקנון

פוסטים נוספים

קורס מזכירות – קבלו המלצה מחנן

שלום לכולם! אני חנן, ואני רוצה לשתף אתכם בחוויה המדהימה שלי מקורס מזכירות במכללת אפיק. אם אתם מחפשים דרך להתקדם בקריירה או לרכוש מקצוע מבוקש, קורס מזכירות הוא בדיוק מה שאתם צריכים.

מדריך להסבה מקצועית למייל,
מתאים?

טופס ראשי
הסכמה לתקנון

ההכשרה המקיפה בישראל

100% אונליין
5 תעודות מקצוע

לקבלת המדריך למייל:

טופס ראשי
הסכמה לתקנון
ליצירת קשר לחץ כאן

צור קשר

יש לך שאלות? צריך עזרה? מנהלי שירות הלקוחות שלנו ישמחו לענות לך על כל שאלה - הכנס את הפרטים שלך ואנו ניצור איתך קשר במהירות

טופס ראשי
הסכמה לתקנון