מרכז ייעוץ והרשמה 1-700-700-741

כיצד להימנע מנזקי מים בחורף הקרוב? ומה עושים אם נזקי מים גרמו לנזק ברכוש?

גם בחורף הקרוב סביר שנשמע בתקשורת על דירות, נכסים ומבנים אשר ניזוקו בשל מפגעי החורף. נזקים שברוב המקרים יוצרים נזקי ומפגעי מים שלהם יש להיערך, לטפל ולהגיב בהתאם.

על מנת להבין ולהכיר מקרוב את סוגיית נזקי המים בחורף פנינו לשיחה עם שמאי הרכוש קובי רז. רז פועל כשמאי מטעם “א.ק. זכאי שמאים בע”מ” ושימש כיו”ר ענף רכוש באיגוד שמאי הביטוח בישראל בשנים 2010-2012 כשלו ניסיון עשיר בכל הנוגע לנזקי מים ואף נזקי דלקות שלגביהם התייחס במאמר קודם שלנו.

רז מדגיש כי הגדרת נזקי הטבע בחורף כוללים נזקים שנבעו מתופעה של הצפות, סערות, ברקים וברד. כדי להימנע ולצמצם למינימום את נזקי המים והחורף, בטרם מגיעה אותה עונה גשומה וסוערת, מצביע שמאי הרכוש קובי רז על מספר פעולות הכרחיות שחשוב לבצע ולהכיר.

באנר הפניה לקורס שמאות רכוש. כותרת: כמה עולה קורס שמאות מקרקעין

פתיחה וניקוי של תעלות ופתחי ניקוז

אחת מהפעולות המקדימות והחשובות היא פתיחה של ניקוזים. פתיחת הניקוזים מאפשרת פינוי של סחף וצמחייה שהצטברו להם לאורך חודשי הקיץ אשר חוסמים מעבר של מים את מערכת הניקוז. חשוב לדאוג שגם פתחי הניקוז ברחוב הסמוך לנכס או הבניין שלנו יהיו נקיים ופתוחים, זאת תוך וידוא מול העירייה או הרשות המקומית שהם אכן מבצעים פעילות זו בשבועות והימים הסמוכים לעונת החורף.

את פעילות ניקוז הפתחים חשוב לבצע גם במסגרת הבתים הפרטיים שלנו, בין אם מדובר על חצרות פרטיות, גינות, מרזבים, מרפסות, נישות למזגנים או כל נקודה נוספת שבה יש פתח או תעלת ניקוז.

מרחב נוסף שחשוב לדאוג לניקוז שלו הוא הגג. בין אם מדובר על גג של בניין או גג משופע של בית פרטי. לצד ניקוי מערכת הניקוז בגג, יש לבחון את איטום הגג מקרוב, בין אם הגג מזופת או גג הנאטם באמצעות יריעות. כשמדובר בגג רעפים, מדגיש רז, כי יש “לוודא שכל הרעפים מצויים במקום ואין איזה רעף שבור או אפשרות שרעף יתרומם כתוצאה מסערה או רוח חזקה יותר”.

סגירה וקיפול פרגולות

קובי רז מתייחס בשיחה עימו לנושא הפרגולות. אלו משרתות אותנו לרוב בימי הקיץ החמים ומאפשרות ליהנות ממרחב מוצל במרפסות והחצרות. לקראת החורף חשוב כמובן לדאוג שאותן פרגולות לא יהפכו למלכודת מסוכנת.

רז מדגיש שחשוב לקראת החורף לא להשאיר את הפרגולות המתקפלות פתוחות. גם במקרים ובהם מדובר על פרגולות מבד ולבטח כשמדובר בפרגולות יותר מסיביות וכבדות, דוגמת פרגולות עם גגוני סנטף – גגונים העשויים פוליקרבונט – פולימר סינטטי תרמופלסטי.

טיפול בפרגולות שאינן מקופלות מחייב כמובן לבחון היטב שהן מחוזקות ועמידות ואין בהן נקודות תורפה חלשות העלולות להביא לקריסת הפרגולה בעת סערה או רוח חזקה.

שמאי הרכוש קובי רז. המלצות מועילות שיבטיחו לכם חורף שקט, יבש וחם.

שמירה על פריטים ורהיטים חשובים

נזקי מים בחורף מביאים כמובן לפגיעה בחפצים ורהיטים בכל בית. בכל הנוגע לפגיעה של ברק במערכת החשמל ממליץ רז לרכוש מגן ברקים. מכשירים אלו מונעים התפשטות של זרם חשמלי גבוה המגיע ברגע אחד מפגיעה ישירה של ברק על בניין מגורים או דירה.

עוד ממליץ רז על הרמה מהקרקע של פריטים. הדבר משמעותי בבתים פרטיים בהם ישנו מחסן ובו ריהוט חשמלי דוגמת מכונות ומייבשי כביסה, כשאותם מכשירים חשמליים ושאר פריטים חשוב שיהיו מורמים מהקרקע באמצעות משטחי הגבהה שגובהם המינימלי הוא 15-20 ס”מ.

זיהוי סימנים מקדימים לנזקי מים בעתיד

רז מדגיש כי בעת פעילות הכנת הדירה או הנכס לחורף, חשוב להעניק תשומת לב מרבית לסימנים מקדימים העלולים לבשר מניין תגיע הרעה עוד בטרם נחווה את מערכת גשם ראשונה. אלו כוללים כתמי רטיבות על גבי קירות ופאות הדירה או הנכס, נזילות שנראות לעין, רעפים שבורים שדרכם יכולה להתרחש חדירת מים, היקוות של מים במרחב הדירה הפנימי או החיצוני שאינם מנוקזים ובהם ניתן להבחין בדמות שלוליות על גבי גגות ומרפסות, היקוות מים בגינה או החצר וכמובן זיהוי של היקוות מים ברחוב עצמו בנקודות הסמוכות לדירה או הבניין שלנו.

לצד סימנים מקדימים בולטים ונראים לעין, קיימים כמובן נקודות בהן לא נוכל לזהות בשלב התחלתי סימנים של נזילות. זיהוי של אותם נזילות חבויות חשוב שייעשה במקרים אלו באמצעות מכשור טכנולוגי דוגמת אמצעים תרמיים ואמצעים טכנולוגיים אחרים, כשלגביהם הרחבנו בכתבה קודמת באתר מכללת אפיק.

מה חשוב לדעת ולהכיר לאחר שדירתנו ניזוקה בחורף?

במקרים ודירתנו נפגעה בשל מפגעי החורף ובמיוחד כשפגיעה זו מלווה בנזקי מים, חשוב לדעת ולהכיר גם כן כיצד לפעול בצורה נכונה ויעילה. רז מדגיש אודות נושא החשמל ואומר שאם אנו מזהים “מעבר של מים לכיוון חיווט חשמלי או לוח חשמל יש לנתק אותו”. זאת בכדי להימנע מאפשרות של קצר או כשל חשמלי שיוביל גם לדלקה.

עוד חשוב להתחיל במלאכת ייבוש של מוצרים ורהיטים ובפינוי שלהם בנקודות בהן קיימת הצפה של מים ובפינוי וייבוש של מים שנקוו וכמובן, בדומה למקרים של דלקות, לתעד את היקף הנזק באמצעות צילומים מקרוב ומרחוק ואף צילומי וידאו קצרים.

עוד בטרם בוא החורף – הזמינו שמאי רכוש לדירה

ההמלצה עבור בעלי דירות ונכסים להכיר את הדגשים בכל הנוגע להיערכות נכונה לקראת החורף. אין ספק ששימוש בשירותיו של שמאי רכוש יאפשר לכם לקבל תמונה ברורה, רחבה ומלאה אודות מצב הנכס שלכם. כך תוכלו לוודא, באמצעות דגשיו המקצועיים של שמאי הרכוש, כי דירתכם מוכנה לחורף והיא אף נטולת פגמים העלולים להוביל לנזקים כבדים שיש בהם להביא גם לפגיעה בנפש לצד פגיעה רחבה ברכוש.

כתבות נוספות שיעניינו אותך

שיתוף

שלחו לנו הודעה

פוסטים נוספים

ידיים על מחשב. כיתוב: לימודי אונליין

לימודי אונליין – קורסים מומלצים און ליין 2022-2023

מעוניינים בהסבה מקצועית? חושבים על שינוי בקריירה? זה קל משחשבתם. כאן תמצאו לימודי אונליין וקורסים מומלצים און ליין שיאפשרו לכם ללמוד מהבית בזמן ובתנאים שנוחים לכם, עד לקבלת תעודת הסמכה ורכישת מקצוע..

מחברת עם מספרים ומחשב. כיתוב: מתי משלמים מס רכישה

מתי משלמים מס רכישה? – המדריך המלא

מס רכישה הוא מס אשר נגבה בעת עסקת רכישה של נכס נדל”ן והוא אחד הנושאים הנלמדים בקורס נדל”ן, מיסוי מקרקעין וכן שמאות מקרקעין. מס זה משולם על רכישת זכויות במקרקעין ומטרתו היא להשפיע על שוק

שנחזור אליך לעזרה בבחירת קריירה?

בחר את הקריירה שהכי מסקרנת אותך ונחזור אליך עם כל הפרטים

ליצירת קשר לחץ כאן

צור קשר

יש לך שאלות? צריך עזרה? מנהלי שירות הלקוחות שלנו ישמחו לענות לך על כל שאלה - הכנס את הפרטים שלך ואנו ניצור איתך קשר במהירות