מרכז ייעוץ והרשמה 1-700-700-741

הסמכת שמאי מקרקעין בארה”ב לעומת ישראל

תחום השמאות בישראל ובתוכו שמאות המקרקעין מביא בכירים בתחום להצביע על מספר בעיות ואתגרים הנוגעים לאופן ההסמכה של השמאים. העמדות השונות לגבי כיצד יש להסמיך ועל ידי מי יש להסמיך את השמאים בישראל מביא רבים להתרשם כיצד הדבר מתבצע במדינות אחרות.

הזרקור הרחב שהפנינו לנושא שמאות המקרקעין בחודשים האחרונים נגע בנושאים כמו מה מקנה תעודת שמאי מקרקעין בישראל וכמה שמאי מקרקעין מרוויח. נושאים חשובים וקריטיים עבור כל אדם המעוניין להיות חלק מהתחום. עם זאת, חשוב שאותם המעוניינים להיות חלק מהתחום יבינו גם את הקשיים והאתגרים הקיימים בישראל בכל הנוגע להסמכתם ולקריטריונים הנדרשים מהם.

אחת מהמדינות המערביות המובילות שלגביהן שווה לבחון ולהעמיק כיצד מתבצעת הסמכתם של שמאי מקרקעין היא ארה”ב. מתוך תהליך ההסמכה, לצד הקריטריונים הנדרשים, ניתן כמובן ללמוד ולגבש גם בישראל מערך מסודר, מקצועי ומאפשר יותר מזה שקיים היום.

על מנת להפוך לשמאי מקרקעין בארה”ב ישנו הצורך לעמוד בדרישות מינימום אשר נקבעו על ידי ה-AQB – Appraisal Qualifications Board  – “מועצת הכישורים לשמאות”. דרישות המינימום של אותה מועצה נוגעת לשלושה תחומים עיקריים – השכלה, ניסיון והצלחה בבחינת רישוי.

מהו מעמדו של ארגון ה-AQB בארה”ב?

ה-AQB הינו ארגון עצמאי של קרן השמאות בארה”ב והוא מוגדר כחלק מחוקי המוסדות הרפורמיים של ארה”ב מ-1989. ה-AQB במדינה הינו הגוף שנקבע כבלעדי בקביעת דרישות ההשכלה, הניסיון התעסוקתי בתחום השמאות וכמובן בכל הנוגע למבחני הרישוי.

מדרגי ההשכלה לשמאי מקרקעין

ארגון ה-AQB בארה”ב מדרג את שעות ההשכלה והלימוד המינימליות הנדרשות בהתאם למעמדו התעסוקתי של שמאי המקרקעין. לימוד באחת מהמוסדות המורשים מאפשר לקבל הסמכה וזאת על פי מסגרת שעות הלימוד אותם בחר כל סטודנט.

עבור סטודנט המעוניין להפוך תחילה ל”שמאי חניך” – Appraiser Trainee ישנה דרישה מינימלית של 75 שעות לימוד.

150 שעות לימוד יאפשרו לאותם סטודנטים להיות מורשים כ”שמאי מקרקעין מורשה למגורים”– Licensed Residential Real Property Appraiser. מדובר על שמאים הרשאים בהערכת מבנים הנחשבים ללא יקרים ומורכבים.

200 שעות – “שמאי מקרקעין מוסמך” – Certified Residential Real Property Appraiser. שמאי הרשאי להעריך מבנה עד ארבע יחידות דיור.  

300 שעות לימוד יאפשרו להפוך ל”שמאי כללי בעל הסמכה כללית” – Certified General Real Property Appraiser .

על בסיס שעות אלו קיימת אפשרות לכל מדינה לדרוש שעות לימוד מינימליות גבוהות יותר למול מה שהגדיר ה-AQB.

שעות התלמדות וניסיון

באופן טבעי חלק מההסמכה של שמאי מקרקעין במסגרת הדרגים השונים אותם קבע ה-AQB דורשת מאותם שמאים מתחילים לעמוד בשעות הכשרה והתמחות מינימליים.

עבור “שמאי חניך” ההתמחות צריכה להיעשות תחת שמאי מקרקעין המוגדר לפחות כ”שמאי מקרקעין מוסמך” וזאת בתנאי שאותו שמאי אינו כפוף לבעיות משמעתיות העומדות נגדו במהלך השנתיים האחרונות.

עבור הסמכה ל”שמאי מגורים מורשה למגורים” שעות ההתמחות צריכות להיות לפחות אלף שעות אותן יש לסיים בתוך שישה חודשים. עבור “שמאי מקרקעין מוסמך” יידרשו 1,500 שעות בתוך 12 חודשים, כשההכשרה עבור “שמאי מקרקעין בעל הסמכה כללית” דורשת כ-3,000 שעות בתוך שנה וחצי, כשמתוכן 1,500 שעות הן שעות עבודה שאינן נוגעות לתחום של שמאות למטרות מגורים.

בחינות הסמכה

לצד שעות הלימוד ושעות הסמכה כמתמחים נדרשים הבוגרים לעבור בחינת הסמכה עליה אחראית ה-AQB. מבחן ההסמכה כולל בתוכו כ-125 שאלות כשעל כל נבחן להצליח לענות נכונה על 75 שאלות לפחות.

מה קורה בינתיים בישראל?

למול העובדה שמקצוע שמאות המקרקעין בישראל נחשב למורכב, מיועדים לימודי השמאות לאקדמאים בעלי תואר ראשון או כאלו שנמצאים בלימודי תואר הראשון המוכרים על ידי המועצה להשכלה גבוהה.

רבים מאלו הבוחרים ללמוד שמאות מקרקעין בישראל כוללים אקדמאיים להם תואר ראשון במשפטים, הנדסה, כלכלה וניהול. חלקם עושים זאת על מנת לעשות הסבה מקצועית מהמקצוע שלהם ולהפוך לשמאי מקרקעין.

האם התנאים תובעניים מידי בישראל?

את רישיון ההסמכה כשמאי מקרקעין בישראל מקבלים ממשרד המשפטים. תנאי הסף כוללים להיות בעל תואר ראשון המוכר על ידי המועצה להשכלה גבוהה, להיות בן 23 לפחות בזמן הבחינות הסופיות וללא כל רישום פלילי.

במהלך הלימודים על הסטודנטים לעבור כ-11 מבחנים שונים מטעם מועצת שמאי המקרקעין וזאת בנוסף לשלושה מבחנים סופיים. הצלחה בבחינות תאפשר לסטודנטים להמשיך להתמחות של עד שנתיים אצל שמאי מקרקעין מוסמך. בתום הבחינות וההתמחות מתפנים הסטודנטים למבחן נוסף מטעם מועצת שמאי המקרקעין כשרק מי שצלח אותו בסופו של דבר זוכה ברישיון הנכסף כל כך.

רבים בתחום השמאות בישראל טוענים שהסמכת שמאי המקרקעין בישראל תובענית, קשה ולא פשוטה. את תנאי הסף ניתן עוד לקבל, אך סדרת המבחנים נחשבת למפרכת כשבכל שנה עולים קולות ביקורתיים רבים הנוגעים למבחן הסמכה האחרון.

חלק מרוח הביקורת השמיע רונן סולומון, מרצה במכללת אפיק, שטוען כי “בחינות מועצת שמאי המקרקעין חייבים לעבור שינוי מהיסוד. אין מיקוד לבחינות – כל תהליכי הלמידה מבוסס על ניסוי וטעיה, המון פגמים בבניית הבחינות, השאלות לא ברורות, מכשילות ונראה שכל זה קורה ביד מכוון”.

מכללת אפיק, המפעילה במסגרתה קורס שמאות מקרקעין אונליין, פועלת נמרצות על מנת להביא לשינויים חיוביים בכל הנוגע להסמכתם של שמאי המקרקעין בישראל ובעיקרם להוביל מהלכים הנוגעים לקושי והמורכבות של המבחן ההסמכה המסכם.

באנר הפניה לקורס שמאות רכוש. כותרת: כמה עולה קורס שמאות רכוש

כתבות נוספות שיעניינו אותך

שיתוף

פוסטים נוספים

ידיים על מחשב. כיתוב: לימודי אונליין

לימודי אונליין – קורסים מומלצים און ליין 2022-2023

מעוניינים בהסבה מקצועית? חושבים על שינוי בקריירה? זה קל משחשבתם. כאן תמצאו לימודי אונליין וקורסים מומלצים און ליין שיאפשרו לכם ללמוד מהבית בזמן ובתנאים שנוחים לכם, עד לקבלת תעודת הסמכה ורכישת מקצוע..

מחברת עם מספרים ומחשב. כיתוב: מתי משלמים מס רכישה

מתי משלמים מס רכישה? – המדריך המלא

מס רכישה הוא מס אשר נגבה בעת עסקת רכישה של נכס נדל”ן והוא אחד הנושאים הנלמדים בקורס נדל”ן, מיסוי מקרקעין וכן שמאות מקרקעין. מס זה משולם על רכישת זכויות במקרקעין ומטרתו היא להשפיע על שוק

שלחו לנו הודעה

שנחזור אליך לעזרה בבחירת קריירה?

בחר את הקריירה שהכי מסקרנת אותך ונחזור אליך עם כל הפרטים

ליצירת קשר לחץ כאן

צור קשר

יש לך שאלות? צריך עזרה? מנהלי שירות הלקוחות שלנו ישמחו לענות לך על כל שאלה - הכנס את הפרטים שלך ואנו ניצור איתך קשר במהירות