מרכז ייעוץ והרשמה 1-700-700-741

כיצד בניית מתארי תחבורה יכולה לפגוע בשווי ובערך של דירות ונכסים?

פרויקטים נרחבים מטעם משרד התחבורה בהם עמלים על בנייה והסללה של תשתיות תחבורה חדשות מהווה כמובן צעד מבורך שאמור לאפשר לכולנו חיים קלים יותר על גבי צירי התנועה. לצד זאת, בניית הצירים והתשתיות מהווה גורם שעלול לפגוע בשווי והערך של מקרקעין סמוכים.

בשנים האחרונות אנו עדים באזור גוש דן הרחב כיצד פרויקט המטרו הרחב של משרד התחבורה קורם עור וגידים, כשהקמתו, למרות כל הקשיים והעיכובים, נראית באופק והיא תחלוש על מסלול של 140 ק”מ שיעבור בלא פחות מ-22 רשויות מקומיות ועיריות. העבודה על קווי המטרו היוו גורם שפגע בלא מעט בעלי דירות ונכסים, כשאלו חוו ירידה משמעותית בערכם הכספים, בין אם במחירים ובין אם יש רצון להשכירם.

האפשרות בהגשה תביעה לירידת ערך עוד בשלב אישור התוכנית

בעלי מקרקעין הבטוחים כי עבודות בניית תשתיות מתארי תחבורה הסמוכים להם יביאו לפגיעה בערך הנכס שלהם רשאים להגיש תביעה לירידת ערך. תביעה זו מוגדרת בסעיף 197 בחוק התכנון והבנייה והיא מאפשרת לדרוש מהרשות המקומית או העירייה פיצוי כספי עוד בטרם החלו העבודות.

את התביעה בגין ירידת ערך של מקרקעין ניתן להגיש רק לאחר שתוכנית הבנייה אושרה, ועוד בטרם החלו העבודות עצמן. הפגיעה בערך המקרקעין יכולה כמובן להיות פגיעה ישירה ובה תוכנית פרויקט הבנייה התחבורתי מראה, על פי התוכנית שלו, כי תתקיים פגיעה באופן ישיר בנכס המקרקעין, כשלצידה חשוב גם להגיש חוות דעת שת שמאי מקרקעין.

ניתן כדוגמה לקחת דירה לה מרפסת הפונה לרחוב ראשי שבו עתיד להתרחש עבודות חפירה עבור מתאר המטרו החדש. עבודות החפירה יחייבו את בעלי הדירה לסגור המרפסת והיא תהפוך למשך זמן רב לבלתי שמישה על אף שהיא חלק אינטגרלי משטח הדירה. פגיעה עקיפה מהווה גם כן עילה להגשת תביעה לפיצוי תחת סעיף 197 והיא יכולה לכלול תביעות כנגד מטרדי רעש, זיהום, הסתרת הנוף ועוד.

שימוש בשירותיהם של שמאי מקרקעין

בעלי מקרקעין הנחשפים לתוכניות הבנייה הסמוכות לנכסיהם יודעים לומר שבתוכניות אלו יש לא פעם נטייה להמעיט בגודל הפרויקט והמגבלות אותן הוא עתיד לייצר. המעטה זו משמשת בכדי ליצור שקט מצד בעלי המקרקעין לבוא ולתבוע פיצויים או הבהרות בנוגע לפרויקט ונגזרותיו.

כאן נכנסים לתמונה שמאי המקרקעין. בעלי מקרקעין מבינים שעליהם לפנות לאיש מקצוע בלתי תלוי אשר יקבל לידיו את תוכנית הבנייה ויוכל להעניק חוות דעת מקצועית נטולת פניות ואינטרסים. חוות דעת זו של שמאי המקרקעין תבהיר לבעלי הקרקעות מה באמת כוללת תוכנית הבנייה – כיצד היא תקרה בפועל, אילו רחובות ודרכים ייסגרו ומתי, מה יהיה מד זיהום האוויר והרעש, אילו מגבלות חנייה אמורות לחול במקום וכיצד כל אלו בעצם מביאים לכך שאותם מקרקעין ייפגעו פגיעה ישירה, מתמשכת וקבועה בערכם, לבטח אם יש רצון להמשיך ולהשכיר נכסים אלו או שעמד תכנון למכור אותם.

דו”ח מקצועי של שמאי המקרקעין יאפשר לבעלי מקרקעין להשתמש בדו”ח זה ככלי נגד משמעותי בתביעה לפיצוי או כל תביעה אחרת שהם עתידים או מתכננים להגיש. לצד השימוש בשמאי מקרקעין, לו ניסיון בעריכת דו”ח הערכת שווי לנכסים הסמוכים לתוכניות בנייה, חשוב לאתר עורך דין לו ניסיון בסוג תביעות אלו, כשישנם משרדי עו”ד המתמחים בתחום הנדל”ן ובמסגרתם הם מעניקים גם שירותי שמאות וגם שירותים משפטיים בדיוק עבור סיטואציות אלו.

היו ערים למתרחש

על בעלי מקרקעין להיום עם האצבע על הדופק ולעקוב אחרי פרסומים ממשלתיים ושל רשויות מקומיות ועיריות הנוגעים לפרויקטים רחבים של מתארי תחבורה ולצד פרויקטים אחרים שיש בהם לפגוע ולשבש את איכות החיים בסמוך לנכסי המקרקעין שלהם.

היכולת לזהות בשלב מוקדם האם פרויקטים אלו יפגעו בנכסי המקרקעין יאפשרו לנו להתחיל לפעול בשלב מוקדם ובו נוכל לפנות לשמאי מקרקעין שיבחן את אישור התוכנית ויעניק לנו תמונה ברורה למה שהולך להתרחש בעתיד.

כתבות נוספות שיעניינו אותך

שיתוף

פוסטים נוספים

ידיים על מחשב. כיתוב: לימודי אונליין

לימודי אונליין – קורסים מומלצים און ליין 2022-2023

מעוניינים בהסבה מקצועית? חושבים על שינוי בקריירה? זה קל משחשבתם. כאן תמצאו לימודי אונליין וקורסים מומלצים און ליין שיאפשרו לכם ללמוד מהבית בזמן ובתנאים שנוחים לכם, עד לקבלת תעודת הסמכה ורכישת מקצוע..

מחברת עם מספרים ומחשב. כיתוב: מתי משלמים מס רכישה

מתי משלמים מס רכישה? – המדריך המלא

מס רכישה הוא מס אשר נגבה בעת עסקת רכישה של נכס נדל”ן והוא אחד הנושאים הנלמדים בקורס נדל”ן, מיסוי מקרקעין וכן שמאות מקרקעין. מס זה משולם על רכישת זכויות במקרקעין ומטרתו היא להשפיע על שוק

שלחו לנו הודעה

שנחזור אליך לעזרה בבחירת קריירה?

בחר את הקריירה שהכי מסקרנת אותך ונחזור אליך עם כל הפרטים

ליצירת קשר לחץ כאן

צור קשר

יש לך שאלות? צריך עזרה? מנהלי שירות הלקוחות שלנו ישמחו לענות לך על כל שאלה - הכנס את הפרטים שלך ואנו ניצור איתך קשר במהירות